Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Beseda: Apollo 14 - s rikšou na Měsíci

Beseda: Apollo 14 - s rikšou na Měsíci

Posádka Apolla 14. Zdroj: NASA.
Posádka Apolla 14. Zdroj: NASA.
40. výročí přistání pilotovaného letu Apolla 14 si připomeneme v pondělí 7. února besedou s na slovo vzatými odborníky. Karel Pacner a Antonín Vítek rozeberou třetí přistání lidí na Měsíci v kontextu programu Apollo a zavzpomínají na posádku ve složení Alan Shepard, Stuart Roosa a Edgar Mitchell. Objasní také další podrobnosti devítidenní výpravy včetně použití dvojkolového transportéru, který nazvali rikšou.

Beseda v Americkém centru je součástí programů věnovaných letošním významným výročím NASA a pilotovaným kosmickým letům. V dalších programech si připomeneme 30. výročí letu prvního amerického raketoplánu a budeme sledovat poslední mise raketoplánů současné americké flotily.

Kdy: 7. února 2011 od 17:30
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana
Vstup: Volný
Ke stažení: Pozvánka (PDF)




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a Venuše

Další informace »