Vyhledávání v článcích
Výškový rekord "slunečního" letadla
Pathfinder-Plus, dálkově řízený letoun poháněný sluneční energií, zaznamenal 6. srpna nový výškový rekord. Během15 hodinového letu dosáhl výšky 26 750 metrů. Letadlo odstartovalo z havajského ostrova Kaua, do zmíněné výškyvystoupilo za 7,5 hodiny, zde strávilo asi 3 hodiny a poté sestoupilo a bezpečně přistálo. Zhruba o 3 km tak překonalorekord svého předchůdce z loňského podzimu. Letoun je součastí jednoho z programů NASA, jehož cílem je provádětvýzkum vysokých vrstev atmosféry Země.Zdroj: Dryden Flight Research CenterPress Release ze dne 7. srpna.
Dva nové PHOs
Pomocí přístroje Near-Earth Asteroid Tracking (NEAT) byly objeveny dva nové blízkozemní asteroidy, které byly klasifikovány jako PHO, tady potenciálně nebezpečné objekty pro naši planetu. Asteroidy označené jako 1998 OHa 1998 OR2 mají průměr 1-3 km. Oba se podle předběžných propočtů nemohou dostat blíže než 5 miliónů kilometrůod Země. Přístroj NEAT používá velkou, citlivou a plně automatizovanou CCD kameru připojenou na 1m dalekohledna vrcholu hory Mt. Haleakela na Havajských ostrovech ve výšce 3 km nad mořem. Jeho řídící systém byl nedávno upgradován a nyní je schopen zpracovat 40 GB dat každou noc.Zdroj: JPL Press Release ze dne 5. srpna.
Pioneer 10 stále "žije"
Pozemští kontroloři dokončili čtvrtý přesný manévr za posledního 1,5 roku, jehož cílem bylo nasměrovat sondu směrem k Zemi. Program sondy Pioneer 10 byl sice officiálně ukončen z finančních důvodů 31. března 1997, ale je s ní komunikovánodále v rámci tréninkového procesu pro řídící kontrolory programu Lunar Prospector. Na palubě sondy stále ještě pracují dva přístroje. Předpokládá se, že komunikace bude probíhat ještě asi 6 měsíců, ale nikdo není schopen skutečně určit aktuálnístav baterií na palubě. Poineer 10 je vzdálen 70,58 AU od Slunce, jeho rychlost vzhledem ke Slunci je 12,24 km/s a signálpotřebuje k překonání vzdálenosti od Země dobu 9 hodin a 50 minut. Sonda míří k hvězdě Aldebaran.Zdroj: Mission status 98/08/01.
SOHO kontaktováno!
Po šesti týdnech mlčení se podařilo obnovit spojení se sondou SOHO. Sonda odpověděla na signály, které byly vyslányvčera ze stanice DSN v Canbeřře v Austrálii. Odpověď přišla ve formě krátkých sekvencí trvajících od dvou do deseti sekund. Ačkoliv jsou signály přerušovány a neobsahují žádná data, ukazují, že sonda je stále schopna přijímat příkazyze Země a odpovídat na ně. Dalším krokem, který má řídící tým v plánu, budou opatrné pokusy o znovuzískání kontroly nad sondou.Zdroj: SOHO home page.
SOHO nalezeno radarem
Sonda SOHO, se kterou bylo ztraceno spojení 24. června, se stále nachází na své původní dráze v blízkosti Lagrangeovabodu L1 a rotuje s frekvencí zhruba jedné otáčky za minutu. Toto jsou základní výsledky experimentu, který byl uskutečněn pomocí radioteleskopu v Arecibo na Portoriku. Tento radioteleskop o průměru 305 metrů byl použit k vysílání signálu směremk očekávané pozici sondy. Následně zachytila 70m anténa sítě Deep Space Network umístněná v Goldstone v Kalifornii signálodražený od sondy a sledovala ji více než hodinu. Vědci nyní pokračují v analýze získaných dat s cílem získat přesné údajeo poloze a pohybu sondy. Zároveň pokračuje i úsilí o obnovení komunikace se sondou.Zdroj: SOHO home page.
Omluva
Omlouvám se všem čtenářům Horkých astronomických novinek za to, že se zde během celého července neobjevila anijedna zpráva. Důvod je jednoduchý. Byl jsem off-line. Během následujících dvou měsíců může dojít ještě k kratším výpadkům(konference Meteoroids '98 a Jenam '98 + dovolená), ale od začátku října by mohly být novinky opět velmi často doplňované. Děkuji všem za pochopení.
Tunguzka - 90 let
Dnes je tomu 90 let, co se nad centrální částí Sibiře odehrála dodnes ne zcela vyjasněná událost, která je většinouoznačována jako Tunguzká katastrofa. Těleso, které explodovalo ve výšce asi 5 k nad povrchem, přilétlo od jihovýchodu,přičemž prolétlo v atmosféře dráhu dlouhou zhruba 1000 km. Exploze způsobila vznik ohnivého sloupu a obrovského oblaku kouře, který vystoupil do výšky desítek kilometrů, pokácela stromy na ploše větší než 2000 km 2 a způsobilazemětřešení o síle 5 stupňů Richterovy stupnice, které bylo zaznamenáno i v Anglii. Následující noc nebyla v celé Evropětmavá, obloha byla pokryta svítícím prachem. Explozi způsobilo těleso o hmotnosti 10 000 - 100 000 tun.Jeho rozměr byl odhadnut na 38 - 95 metrů, podle toho, jestli se jednalo o kometu nebo asteroid.Zdroj: Chris Trayner "The Tunguska Event", Journal of British Astronomical Association vol. 107, no. 3, 1997.
Kontakt se SOHO přerušen
Pozemští kontroloři ztratili během rutinní udržby 24. června kontakt se sondou SOHO. Sonda přešla do nouzovéhorežimu, který se aktivuje v případě, že se stane něco neočekávaného a sonda ztratí orientaci směrem ke Slunci. Když se toto přihodí, poloha sondy se automaticky srovná pomocí jejích vlastních motorků. Technici se nadále pokoušejí o kontaktse sondou, doposud ovšem bezúspěšně. Sonda SOHO, vypuštěná v roce 1995, dokončila úspěšně v dubnu plánovanoudvouletou misi, jejímž cílem bylo studium sluneční atmosféry, povrchu a nitra.Zdroj: SOHO home page.
Nečekaný meteorický roj
Neočekávaný meteorický roj byl poprvé pozorován v sobotu 27. června. Japonští astronomové zaregistrovali 3-5 krát více rádiových odrazů od meteorů, než je obvyklý počet. Následně byl roj potvrzen vizuálními pozorováními.Roj byl pozorován i v Itálii, Portugalsku a Kalifornii. Nejvyšší frekvenci zaznamenali pozorovatelé v Itálii, kteří uvádějíZHR=100. Poloha radiantu roje je přibližně RA=224o, DEC=+50o. To by naznačovalo souvislost s rojem Bootid, ovšem jeho mateřská kometa 7P/Pons-Winnecke prošla 25. června v příliš velké vzdálenosti od Země, než aby mohlabýt zdrojem.Zdroj: Elektronický cirkulář Americké meteorické společnosti.
Planeta u hvězdy Gliese 876
Na IAU kolokviu č. 170 prezentovali 22. června G. Marcy a kol. svůj další, v pořadí již devátý, objev planety obíhající jinou hvězdu než je Slunce. Tentokrát se jedná o hvězdu Gliese 876 ležící v souhvězdí Orla. Jelikož hvězda je vzdálena od Slunce 15 světelných roků, jedná se o vůbec nejbližší zatím známou planetu. Překvapivé je, že Gliese 876 je červenýmtrpaslíkem o hmotnosti pouhé 0,32 hmotnosti Slunce. Planeta typu Jupitera oběhne svoji hvězdu jednou za 62 dní,po dráze s hlavní poloosou 0,2 AU a excentricitou 0,37. O její hmotnosti bylo zjištěno, že M*sin i = 1,86 MJup. Planeta byla objevena měření Dopplerovských rychlostípomocí spektrometrů umístněných na dalekohledech Keck a Lick Observatory.Zdroj: Planet Search home page.
Nova Ophiuchi 1998
Kesao Takamizawa objevil na dvou snímcích pořízených 15. června objekt, který byl ohlášen jako možná nova. Na svých 48 snímcích pořízených v letech 1994-1998 nenalezl na daných souřadnicích žádný objekt. Ze spekterpořízených 18. června pomocí 3m dalekohledu na Lick Observatory bylo potvrzeno, že se jedná o novu. DaliborHanžl na brněnské hvězdárně získal přesné souřadnice objektu - R.A. = 17h31m59s.79, Decl. = -19o13'56".0 (equinox 2000.0) - a provedl jeho fotometrii s použitím blízké srovnávací hvězdy GSC 6243.435: June 17.971 UT, V = 10.32 +/- 0.02, B-V = +0.68 +/- 0.05.Zdroj: IAU Circular No. 6943 z 18. června.
Mapky jsou k dispozici na AAVSO.
Uranův měsíc Triton se ohřívá
Pozorování provedená Hubbleovým kosmickým dalekohledem ukazují, že největší měsíc planety Uran, Trito, je výrazněteplejší, než byl v době průletu sondy Voyager v roce 1989. Tento ohřev způsobuje, že se část zmrzlého dusíku na povrchuměsíce odpařuje a výrazně zahušťuje jeho tenkou atmosféru. Teplota za posledních 9 let vzrostla z 37 K na 39 K. Srovnatelný nárust by v případě Země znamenal velké klimatické změny. Triton je však mnohem jednodušší tělesoa vědci věří, že jim umožní snadněji studovat vliv takovýchto změn. Ohřev by mohl být způsobený sezónními změnamijižní polární čepičky. Na jižní polokouli měsíce totiž nastává léto, období opakující se každých několik set let.Zdroj: STScI Press Release z 24. června.
Neúspěšný start amatérské rakety
V sobotu 20. června se skupina nadšenců pokusila o zápis do historie kosmických letů vypuštěním první amatérské raketydo vesmíru. V rámci projektu HALO (High Alltitude Lift Off) měla být nejdříve vynesena raketa balónem do výškykolem 30 km nad Zemí a z této výšky pokračovat pomocí vlastního motoru. Z bezpečnostních důvodů byl balón vypuštěn z prámu v Mexickém zálivu, asi 60 km od jižního pobřeží Spojených států. Pokus byl ale neúspěšný. Při výstupu se gondola utrhla a přistála na padáku v moři. Vybavení se podařilo zachránit, balón je však ztracen. Pokud se seženou finance na nový, další pokus by se mohl uskutečnit na podzim tohoto roku.Zdroj: Stránky projektu HALO.
Stereo pohled na sluneční koronu
Dr. Allen Gary a jeho tým z NASA/Marshall Space Flight Center (MSFC) navrhuje použití dvou různých družic k simultánnímu pozorování sluneční aktivity - jedna by měla být umístněná na oběžné dráze kolem Země, druhá hlouběji ve vesmíru. Podle nich pochopení slunečních procesů vyžaduje pohled zároveň z jiné perspektivy, jaký nám není při současném pohledu ze Země a z blízkozemních družic k dispozici. Ve své práci byli prozatím schopni vytvořit simulaci 3D smyček v koroně. Ty vypadají jako trsy banánů. K simulaci použili data pořízená magnetografem umístněným v MSFC a japonskou rentgenovou družicí Yohkoh.Zdroj: Tisková zpráva MSFC z 22. června.
Komety u dvou blízkých hvězd
Dvě blízké hvězdy jeví znaky toho, že jsou průběžně bombardovány kometami, který by mohly býti stavebními blokytvořících se planet. Na setkání Americké astronomické společnosti to oznámili členové týmu z Kalifornské univerzity v Berkeley.Jedná se o 450 světelných roků vzdálené hvězdy označené HD85905 a HR10. U obou hvězd je zřejmé, že jsou obklopenydiskem prachu a plynu. Objev byl učiněn pomocí spektrografu s vysokým rozlišením umístněným na 1,5m dalekohledu na Cerro Tololo v Chile. Pozorování ukázala velké a rychlé změny množství vápníku a sodíku, které se zdají býti konzistentní s vypařováním kometám podobných objektů v atmosférách hvězd.Zdroj: Tisková zpráva Kalifornské univerzity z 11. června.
Testování technologií pro Mars v Arktidě
Od 22. do 26. července se chystá tým z NASA a dalších výzkumných ogranizací navštívit impaktní kráter Haughton a jehookolí na ostrově Devon v Arktidě. Předpokládá se, že toto místo by mohlo být svými geologickými znaky podobné podmínkámna ranném Marsu. Během expedice bude provedena řada experimentů jako je testování autonomní helikoptéry vážící 80 kg a nesoucí několik přístrojů, vrtací soupravy, radarového systému, polního spektrometru či přenosnéstereo kamery. Vědci věří, že expedice jim pomůže lépe pochopit procesy vedoucí k formování terenních znaků na Marsu.Podrobnosti o expedici na http://www.arctic-mars.org
35 let od letu první ženy do vesmíru
Včera 16. června uplynulo 35 let od zahájení letu první ženy do vesmíru. Stala se jí sovětská kosmonautka ValentinaVladimírovna Těreškovová, která na palubě lodi Vostok 6 strávila na oběžné dráze necelé tři dny. Loď o hmotnosti4,7 tuny se pohybovala po téměř kruhové dráze 165-166 km nad povrchem, se sklonem 64,9 stupněa oběžnou dobou 87,8 minuty. Cílem letu bylo srovnání vlivu stavu beztíže na ženský a mužský organismus. Šéf programuKoroljov nebyl s kosmonautkou spokojen a ta měla, oproti původnímu plánu, zakázáno použití ručního řízení lodi.Zdoj: Mark Wade's Encyclopedia astronautica
Japonsko chystá sondu k Merkuru
Japonsko plánuje ambiciózní výpravu sondy k planetě Merkur, kterou chce ukončit již více než 20 let trvající klid při přímémprůzkumu Slunci nejbližší planety. Merkur je nejméně prozkoumanou vnitřní planetou a Japonci by jej chtěli důkladně zmapovat,zjistit jeho vnitřní strukturu, složení povrchu a prozkoumat jeho magnetosféru. Jako poslední navštívila Merkur sonda Mariner 10 v letech 1974 a 1975, avšak zmapovala pouze polovinu jeho povrchu. Mise, předbězně označovanájako Muses-D nebo Planet-C, by měla být zahájena v srpnu 2005 a po dvou průletech kolem Venuše a jednom Merkuruby se měla 1,5 tuny vážící sonda dostat na parkovací dráhu planety v září roku 2009.Zdoj: SPACER.COM - daily news from the frontier ze dne 12. června.
Šéfové Mars Pathfinderu na obloze
Na počest velmi úspěšné mise Mars Pathfinder byli čtyři planetky Sluneční soustavy pojmenovány podle vůdčíchosobností tohoto projektu. Odměněnými jsou Matthew Golombek, Brian Muirhead, Donna Shirley a Tony Spear. Planetky jim"darovala" Eleanor Helinová, vedoucí projektu NEAT (Near-Earth Asteroid Tracking), který se zabývá vyhledáváním a katalogizací blízkozemních planetek. Není náhodou, že všechny čtyři planetky se na svých drahách přibližují k dráze Marsu, nebo ji protínají.Zdoj: JPL Press Release ze dne 10. června.