Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Čeští vědci studují vzdálené exoplanety
redakce Vytisknout článek

Čeští vědci studují vzdálené exoplanety

exoplanety v představě malíře Autor: NASA/Ames/JPL-Caltech/T. Pyle
exoplanety v představě malíře
Autor: NASA/Ames/JPL-Caltech/T. Pyle
Čeští vědci ze SLO UP Olomouc a optického centra TOPTEC AVČR v Turnově publikovali článek v prestižním časopise Planetary and Space Science. Tento vědecký článek popisuje souvztažnosti mezi povrchovou teplotou hvězd a vzdáleností exoplanet od jejich mateřských hvězd a navrhuje i novou metodu k porovnání cizích planetárních systémů mezi sebou.

Studium extrasolárních systémů je vědní obor, který se velmi rychle rozvíjí. Do 11. února 2012 známe již 759 planet u jiných hvězd a celkem 609 extrasolárních systémů. Z tohoto počtu má 99 extrasolárních sytémů více než dvě planety,“ konstatuje RNDr. Pavel Pintr z TOPTEC centra AVČR, spoluautor vědeckého článku. A jak takové vědecké bádání vypadá? „Dnes ke studiu vzdálených planet potřebujete jen internetové připojení, matematický a fyzikální aparát a přehled o nových objevech, které jsou zveřejňovány ve vědeckých článcích. Další data získáváme z vědeckých publikací a pomocí kosmické sondy KEPLER, která zkoumá 100 000 hvězd v Mléčné dráze,“ popisuje spoluautor vědeckého článku.

A jaký je cíl českého výzkumu? „Tento vědecký článek je teprve začátkem. Tato data budou využita k hlubší analýze vzdálených exoplanet a cílem výzkumu je nový výpočet oblastí kolem hvězd, kde by se mohly nacházet planety s podmínkami vhodnými pro život,“ uzavírá RNDr. Pavel Pintr.

Vědecký článek neleznete zde: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032063312003066.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Exoplanety Kepler, TOPTEC centrum AVČR


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »