Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Co když astronomové při budoucích průzkumech obyvatelnosti exoplanet nic nenajdou?

Co když astronomové při budoucích průzkumech obyvatelnosti exoplanet nic nenajdou?

Budoucí teleskopy budou zkoumat terestrické exoplanety, aby bylo možné odhadnout četnost obyvatelných či neobyvatelných světů.
Autor: Sci.News

Tým vědců z ETH Zurich, SETI Institute, Università di Roma Tor Vergata a Bělehradské univerzity pomocí pokročilého statistického modelování zkoumal, kolik exoplanet by astronomové měli pozorovat, než prohlásí, že život mimo Zemi je běžný nebo vzácný.

Ve vědě může někdy i to, že něco nenajdeme, přinést důležité poznatky.

Když vědci pátrají po životě na exoplanetách, často se zaměřují na specifické znaky, které by mohly naznačovat biologickou aktivitu, jako jsou známky vody nebo plynů, například kyslíku či metanu. Co se ale stane, když žádný z těchto znaků nenajdeme? Můžeme se přesto dozvědět něco smysluplného o tom, jak běžný může být život ve vesmíru?

„I jediná pozitivní detekce by všechno změnila – do té doby se však musíme ujistit, že se co nejvíce dozvíme z toho, co nenajdeme,“ říká první autor studie dr. Daniel Angerhausen, výzkumník z ETH Zurich a SETI Institute.

Nová studie ukazuje, že pokud vědci prozkoumají 40–80 planet a nenajdou žádné známky života, mohou s jistotou dojít k závěru, že méně než 10–20 % podobných planet ukrývá život. To však do značné míry závisí na tom, jak jistí si u jednotlivých pozorování jsme.

Takové zjištění by vědcům umožnilo stanovit smysluplnou horní hranici výskytu života ve vesmíru, což doposud nebylo možné.

Pokud by i jen 10 % planet v Mléčné dráze hostilo nějakou formu života, stále by to mohlo být 10 miliard planet nebo více. „I když život nenajdeme, budeme schopni kvantifikovat, jak vzácné – nebo běžné – mohou planety s detekovatelnými biosignaturami skutečně být,“ říká dr. Angerhausen.

Tato zjištění mají přímý dopad na připravované mise, jako je Observatoř obyvatelných světů (Habitable Worlds Observatory – HWO) od NASA nebo evropský Velký interferometr pro exoplanety (Large Interferometer for Exoplanets – LIFE). Tyto mise budou zkoumat desítky planet podobných Zemi a budou v jejich atmosférách hledat známky přítomnosti vody, kyslíku a složitějších biosignatur. Podle studie bude počet pozorovaných planet dostatečně velký na to, aby bylo možné vyvodit významné závěry o obyvatelnosti a rozšíření života v našem galaktickém sousedství.

Studie však také upozorňuje, že i s pokročilými přístroji budou muset tyto průzkumy pečlivě zohlednit nejistoty a zkreslení jednotlivých měření, aby bylo zajištěno, že jejich výsledky budou statisticky významné. Jedním z klíčových poznatků studie je, že nejistoty v jednotlivých pozorováních – například falešně negativní výsledky – mohou významně ovlivnit závěry.

„Celý výzkum není jen o tom, kolik planet pozorujeme – jde především o to, s jakou jistotou můžeme vidět nebo nevidět to, co hledáme,“ dodává dr. Angerhausen. „Pokud nebudeme opatrní a budeme si příliš jisti svými schopnostmi identifikovat život, může i velký průzkum vést k zavádějícím výsledkům.“

 

Studie vyšla v časopise Astronomical Journal.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] https://www.sci.news



O autorovi

Pavel Hrdlička

Pavel Hrdlička

Vystudoval chemii na pražské VŠCHT, ale už během studia zjistil, že ho víc baví počítače než atomy. Před 30 lety se proto začal věnovat aplikačnímu softwaru. Začátkem 21. století působil jako redaktor, pak se vrátil k softwarové podpoře pro německý T-Systems a nakonec modeloval znečištění ovzduší v Českém hydrometeorologickém ústavu. Přispívá také do Wikipedie, kde se snaží přidávat fotky, vylepšovat články o biatlonu, hlodavcích a… o astronomii.

Štítky: Obyvatelné exoplanety


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »