BetelgeuseNejen vzdálené galaxie a exotické objekty, ale i zdánlivě obyčejné hvězdy dokáží vědcům zamotat hlavu. To je i případ astronomů z univerzity v Berkeley, kteří pozorují hvězdu Betelgeuse na observatoři Mt. Wilson v USA. Nejjasnější hvězda souhvězdí Orion se totiž neustále zmenšuje.
Dlouhodobé měření infračerveného záření hvězdy provádí vědci od roku 1993. Speciální metodou interferometrie světla ze čtyř dalekohledů dokáží přímo měřit průměr hvězdy. Mají to ulehčené tím, že Betelgeuse je obří hvězda. Kdybychom ji dali místo našeho Slunce, bude okraj hvězdy sahat až k Jupiteru. Ukázalo se ale, že průměr hvězdy se za posledních 15 let zmenšuje, a to stále rychleji. Rozměr Betelgeuse je teď o 15 % menší, než byl v roce 1993.
Protože žádná jiná dlouhodobá systematická měření průměrů hvězd neexistují, je Betelgeuse první a jediná, u které bylo toto prapodivné chování zjištěno. Hvězda z Orionu je navíc známá tím, že periodicky mění svou jasnost, řadí se mezi tzv. pulzující proměnné hvězdy. Trvá něco přes rok, než proběhne celý cyklus poklesu a zase růstu jasnosti. Zajímavé je, že současné smršťování Betelgeuse nemá žádný vliv na její změny jasnosti. Vysvětlení smršťování hvězdy je tedy zatím skutečnou záhadou.
Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.
Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek
„Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner
Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,