Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Největší český dalekohled sleduje supernovu v cizí galaxii

Největší český dalekohled sleduje supernovu v cizí galaxii

Astronomický ústav Akademie věd České republiky
Tisková zpráva - 6. 8. 2004, Ondřejov
Japonský astronom Koiši Itagaki objevil 31. 7. 2004 supernovu označenou jako SN2004dj v galaxii NGC 2403, vzdálené od nás 12 miliónů světelných let, v souhvězdí Žirafy.

Jde o objekt 11. hvězdné velikosti, tj. asi stokrát slabší než nejslabší hvězda viditelná pouhým okem, přesto je však nejjasnější supernovou pozorovanou za posledních deset let.

Díky vylepšení pozorovací techniky ondřejovského dvoumetrového dalekohledu v posledních letech mohly 3. a 4. srpna 2004 pořídit astronomky A. Kawka a D. Korčáková z Astronomického ústavu Akademie věd ČR první vysokodisperzní spektra této supernovy, která jsou zároveň prvními ondřejovskými spektry objektu mimo naši Galaxii. CCD fotometrii supernovy souběžně pořizovala L. Šarounová pomocí ondřejovského 60cm dalekohledu.

Další pozorování vývoje spekter supernovy SN2004dj umožní našim astronomům studovat fyzikální procesy provázející výbuchy supernov a přispět tak k pochopení této pozoruhodné etapy ve vývoji hvězd, při níž mohou vznikat i černé díry.

Před a po výbuchu supernovy, na pravém snímku je označena šipkou:

N2403.gif
SNDJ.gif

Bližší informace
RNDr. Petr Hadrava,
DrSc. – Astronomický ústav AV ČR, Fričova 298, 251 65 Ondřejov,
e-mail had@sunstel.asu.cas.cz
telefon 323 620 141

Tisková zpráva je dostupná ve formátu MS Word.

Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, Boční II / 1401a, 141 31 Praha 4, telefon 267 103 040, e-mail suchan@ig.cas.cz




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »