Nenechte si ujít 47. konferenci o proměnných hvězdách
Odborné konference (do roku 1995 označované jako semináře) o výzkumu proměnných hvězd jsou tradiční listopadovou akcí pořádanou Sekcí proměnných hvězd a exoplanet ČAS. Letos se příznivci proměnných hvězd a exoplanet sejdou již po čtyřicáté sedmé, tentokrát v nově zrekonstruovaných prostorách Planetária Ostrava. Nenechte si ji proto ujít - odehraje se v pátek a o víkendu 27. - 29. listopadu 2015. Ještě zbývají poslední místa, tak pokud vás téma zajímá, s přihláškami pospěště nejpozději do 15. listopadu!
Vznik Sekce ČAS věnované proměnným je datován k roku 1924. Pod vedením Bohumila Hacara a dalších se setkali zájemci o pozorování hvězd tehdy nazývaných měnlivých. Uplynulo již 91 let od této události a Sekce nadále funguje a dodnes sdružuje nejenom amatérské astronomy, ale i profesionální astronomy a řadu zahraničních pozorovatelů.
Hlavní událostí roku je konference, která umožňuje setkání členů Sekce a dalších příznivců astronomie. Zaznívají zde přednášky profesionálních astronomů z České a Slovenské republiky, amatérští pozorovatelé si předávají zkušenosti a prezentují výsledky svých pozorování či nové způsoby zpracovávání dat. Prostor zde dostávají i studenti astronomie a astrofyziky, kteří zde mohou přednést, čím se zabývají ve svých závěrečných pracích. Vznikají zde nové spolupráce mezi profesionály a amatéry a o výsledcích těchto spolupráci je každoročně přednášeno.
Nejinak tomu je i v roce 2015. V Ostravě se proměnáři sejdou již podruhé (poprvé v roce 2011 na tehdy zvané Hvězdárně a Planetáriu Johanna Palisy v Ostravě), a to ve dnech 27. až 29. listopadu. Program je letos opravdu velmi bohatý a je možno se těšit na mnoho zajímavých příspěvků, včetně několika zahraničních přednášek.
Hned v pátek 27. listopadu nás poctí návštěvou a přednáškou dr. Petr Kabáth, který promluví o záhadné hvězdě KIC 8462852 pozorované družicí Kepler a která stále plní stránky internetu a vede k různým spekulacím o borgské civilizaci. Dr. Kabáth také poukáže, jak se mohou pozorovatelé zapojit do pozorovací kampaně této hvězdy.
V průběhu celého víkendu nás virtuálně navštíví i několik zahraničních hostů. Mezi ně patří ředitelka AAVSO dr. Stella Kafka, která nás seznámí se současnou činností americké společnosti pozorovatelů proměnných hvězd. Studentka z Nizozemí Marcella Wijngaarden přednese o metodě skvrnkové interferometre pro rozlišení složek dvojhvězd, které jsou úhlově natolik blízko sebe, že se nedají rozlišit bez použití sofistikovaných metod. Posledním zahraničním hostem je dr. José Caballero z Astrobiologického centra v Madridu, který popovídá o proměnnosti hvězd na škále hmotností od hnědých trpaslíků do několika desítek hmotností Slunce.
Součástí konference bude i praktický seminář o použití softwaru pro modelování zákrytových hvězd PHOEBE, který povede dr. Petr Zasche. Účastníci si mohou na svých počítačích vyzkoušet vytvoření modelu zákrytové hvězdy ze světelné křivky.
Seznam všech přihlášených příspěvků tvoří tyto tématické okruhy:
- Modelování světelných křivek zákrytových dvojhvězd
- Amatérská astronomie u nás i ve světě
- Zajímavé pozorovací výsledky některých profesionálních a amatérských projektů
- Proměnné hvězdy typu RR Lyrae: pozorování, analýza, RR Lyrae ve dvojhvězdách
- Výsledky fyzikální analýzy zajímavých zákrytových systémů
- Fotometrie v programu SIPS
- Fotometrie s pomocí DSLR, její přesnost a možnosti využití takto pořízených dat
Není zapomenuto ani na zájemce z řad široké veřejnosti. Sobotní večer bude věnován přednášce pro veřejnost dr. Pavla Cagaše, který vysvětlí, co jsou proměnné hvězdy a jak s jejich pomocí zkoumáme Vesmír.
Podrobný program celé konference si můžete už nyní přečíst na adrese http://var2.astro.cz/conference/2015/#program a abstrakta všech přihlášených příspěvků najdete zde http://var2.astro.cz/conference/2015/#abstrakta
Až do 15. 11. je možno se na konferenci přihlásit, proto pokud budete mít poslední víkend v listopadu čas, najděte si cestu do Planetária Ostrava a podlehněte kráse vesmíru a proměnným hvězdám zvlášť – těšíme se na Vaší návštěvu.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS
[2] Hvězdárna a planetárium Ostrava