Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Velké zjasnění hvězdy v Andromedě

Velké zjasnění hvězdy v Andromedě

Příklad kataklyzmické dvojhvězdy
Příklad kataklyzmické dvojhvězdy
V souhvězdí Andromedy bylo včera objeveno vzplanutí hvězdy HS2331+3905. Patří mezi tzv. trpasličí novy a zjasňuje se vysokým tempem. Podle posledních měření má 9,5 mag a mohla by dosáhnout až 8 mag a tedy být viditelná už v malém triedru.

OBJEKT S NEJVYŠŠÍ PRIORITOU PO CELOU DOBU VZPLANUTÍ

Všichni pozorovatelé jsou vyzýváni k pozorování! Vítána jsou jak vizuální pozorování, tak měření pomocí CCD kamery nebo i spektroskopie.

Objev byl zveřejněn 4. září ve 21:00 SELČ. Hiroyuki Mehara oznámil v mailové konferenci VSNETu a alertu 9530, že tato kataklyzmická trpasličí nova - pravděpodobně typu WZ Sge - vzplanula. Jedná se o první dosud detekované vzplanutí. Podle následujících měření se HS2331+3905 zjasňuje rychlostí až 10,5 mag za den! a mohla by dosáhnout hvězdné velikosti 8 mag.

Jedná se o těsnou dvojhvězdu složenou z bílého trpaslíka s akrečním diskem a pravděpodobně hnědého trpaslíka. Hvězdy kolem sebe obíhají jednou za 81 minut a je velká pravděpodobnost, že při tom jedna druhou zakryje. Tyto zákryty by měly být pozorovatelné.

Pozorovatelé vybavení CCD kamerami s fotometrickými filtry UBVRI mohou získat velmi cenné a zajímavé výsledky. Ideální je měřit hvězdu po celou noc. Objekt se nachází v Andromedě, takže se dá pozorovat od večera až do rána.

Přesné souřadnice: 23 34 01.5 +39 21 42

Identifikační snímek se srovnávacími hvězdami (filtr V):

Tabulka dostupných proměřených srovnávacích hvězd v okolí (Henden photometry):

Více o tomto systému:

Odborný článek o hvězdě "The mysterious nature of HS2331+3905" (arXiv.org)

Vyhledávací mapky a pozorovací kampaň Sekce pozorovatelů proměnných hvězd:

Petr Sobotka a




O autorovi

Luboš Brát

Předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Vystudoval aplikovanou fyziku a astrofyzikuna PřF MU v Brně (1997-2000). Specializuje se na CCD pozorování proměnných hvězd a programování on-line aplikací pro práci s fotometrickými a astronomickými daty.



48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »