Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Zjasnění planetární mlhoviny kolem novy V458 Vul

Zjasnění planetární mlhoviny kolem novy V458 Vul

Porovnání snímků novy Vul 2007, V 458 Vul.
Porovnání snímků novy Vul 2007, V 458 Vul.
Sekce PPH ČAS: Nova V458 Vul vzplanula 8. 8. 2007 a dosáhla v maximu 8.1 mag o pár dní později. Snímky z přehlídky IPHAS (v oboru H alfa) pořízené 6 týdnů před vzplanutím rozlišily progenitora jako hvězdu 18. magnitudy. Mnohem zajímavější ovšem bylo, že kolem progenitora snímky odhalily rozpínající se planetární mlhovinu!

Pozdější snímky a spektroskopie planetární mlhoviny odhalily rapidní zjasnění její vnitřní části, bezpochyby způsobené ionizací materiálů mlhoviny šokovou vlnou z výbuchu novy.

Z kombinace dvou metod určování vzdáleností byla vzdálenost objektu určena na 13 kpc.

Podle autorů nové práce odhalující zjasnění planetární mlhoviny je vyloučené, aby materiál okolo progenitora pocházel z předchozího vzplanutí novy, ale jedná se o pravou planetární mlhovinu - pozůstatek po primární obálce hvězdy v tomto binárním systému.

Poměrně velká vzdálenost systému a vysoká zaznamenaná jasnost ve vzplanutí napovídá, že bílý trpaslík v systému, na jehož povrchu došlo k zapálení termojaderných reakcí a k výbuchu novy má vysokou hmotnost. Wesson a kol. vyracovali i scénář, podle kterého by systém mohl v budoucnu vzplanout jako supernova Ia.

Popis obrázku: Porovnání snímků novy Vul 2007, V 458 Vul. Vpravo nahoře: Snímek v přehlídce Halfa ukazující přítomnost planetární mlhoviny (před vzplanutím novy) Vlevo dole: barevná kompozice z přehlídky IPHAS (před vzplanutím) Vpravo dole: snímek v Halfa 20.5.2008 - v období poklesu jasnosti ze vzplanutí. Na tomto snímku je zřetelné zjasnění vnitřní části planetární mlhoviny vlevo od centrální hvězdy. Začíná pravděpodobně období interakce původní mlhoviny s vyvrženým materiálem z výbuchu novy. FOTO: Wesson et al. 2008

Odbornou práci o V 458 Vul publikoval kolektiv autorů v čele s R. Wessonem:





O autorovi

Luboš Brát

Předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Vystudoval aplikovanou fyziku a astrofyzikuna PřF MU v Brně (1997-2000). Specializuje se na CCD pozorování proměnných hvězd a programování on-line aplikací pro práci s fotometrickými a astronomickými daty.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »