Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Zjasnění planetární mlhoviny kolem novy V458 Vul

Zjasnění planetární mlhoviny kolem novy V458 Vul

Porovnání snímků novy Vul 2007, V 458 Vul.
Porovnání snímků novy Vul 2007, V 458 Vul.
Sekce PPH ČAS: Nova V458 Vul vzplanula 8. 8. 2007 a dosáhla v maximu 8.1 mag o pár dní později. Snímky z přehlídky IPHAS (v oboru H alfa) pořízené 6 týdnů před vzplanutím rozlišily progenitora jako hvězdu 18. magnitudy. Mnohem zajímavější ovšem bylo, že kolem progenitora snímky odhalily rozpínající se planetární mlhovinu!

Pozdější snímky a spektroskopie planetární mlhoviny odhalily rapidní zjasnění její vnitřní části, bezpochyby způsobené ionizací materiálů mlhoviny šokovou vlnou z výbuchu novy.

Z kombinace dvou metod určování vzdáleností byla vzdálenost objektu určena na 13 kpc.

Podle autorů nové práce odhalující zjasnění planetární mlhoviny je vyloučené, aby materiál okolo progenitora pocházel z předchozího vzplanutí novy, ale jedná se o pravou planetární mlhovinu - pozůstatek po primární obálce hvězdy v tomto binárním systému.

Poměrně velká vzdálenost systému a vysoká zaznamenaná jasnost ve vzplanutí napovídá, že bílý trpaslík v systému, na jehož povrchu došlo k zapálení termojaderných reakcí a k výbuchu novy má vysokou hmotnost. Wesson a kol. vyracovali i scénář, podle kterého by systém mohl v budoucnu vzplanout jako supernova Ia.

Popis obrázku: Porovnání snímků novy Vul 2007, V 458 Vul. Vpravo nahoře: Snímek v přehlídce Halfa ukazující přítomnost planetární mlhoviny (před vzplanutím novy) Vlevo dole: barevná kompozice z přehlídky IPHAS (před vzplanutím) Vpravo dole: snímek v Halfa 20.5.2008 - v období poklesu jasnosti ze vzplanutí. Na tomto snímku je zřetelné zjasnění vnitřní části planetární mlhoviny vlevo od centrální hvězdy. Začíná pravděpodobně období interakce původní mlhoviny s vyvrženým materiálem z výbuchu novy. FOTO: Wesson et al. 2008

Odbornou práci o V 458 Vul publikoval kolektiv autorů v čele s R. Wessonem:





O autorovi

Luboš Brát

Předseda Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti. Vystudoval aplikovanou fyziku a astrofyzikuna PřF MU v Brně (1997-2000). Specializuje se na CCD pozorování proměnných hvězd a programování on-line aplikací pro práci s fotometrickými a astronomickými daty.



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Měřítko 22 obloukových vteřin na pixel, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »