Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Bude sonda Beagle 3 na Marsu úspěšnější?

Bude sonda Beagle 3 na Marsu úspěšnější?

Beagle3.jpg
Kosmická sonda Beagle 3 by mohla nejen uskutečnit plánované výzkumy, ale zároveň prověřit a vyzkoušet nové technologie pro přistání na povrchu planety Mars, které by pak mohly být používány u dalších evropských kosmických sond.

Odborníci Velké Británie zveřejnili své plány na výrobu přistávacího modulu Beagle 3, který bude mít za úkol uskutečnit experimenty, připravené pro předcházející neúspěšnou misi Beagle 2. Jak známo, tento modul měl přistát na povrchu Marsu koncem roku 2003. Avšak řídícímu středisku se s modulem již nepodařilo navázat spojení.

Profesor Colin Pillinger, vedoucí projektu Beagle 2, informoval nedávno v Londýně veřejnost, že i přes problémy s financováním je reálná šance vyslat novou sondu na Mars. Konstruktéři přišli s vlastní iniciativou realizace tohoto projektu. Jsou přesvědčeni, že překonstruovaný modul Beagle 2 Evolution (či Beagle 3) má mnohem větší šanci úspěšně na Marsu přistát.

Jeho nové sluneční baterie budou dodávat více energie při menší ploše slunečních článků. Modul bude vybaven dvěma novými výkonnějšími vysílači pro přímé spojení se Zemí. Prostřednictvím jednoho z nich bude možno předávat informace na Zemi během sestupu atmosférou, druhý vysílač začne pracovat ihned po přistání. Přepracována byla rovněž konstrukce akumulátorů, které budou schopny pracovat i při velmi nízkých teplotách. Největších změn doznalo přistávací zařízení, tj. nafukovací vaky, zajišťující měkký dopad sondy na povrch rudé planety.

Vědecké zadání sondy zůstalo nezměněno. Hlavním úkolem bude hledání stop života. Colin Pillinger předpokládá, že vypuštění dvou exemplářů Beagle 3 bude možné realizovat bez zvýšení finančních nákladů jako součást zkušebních letů, naplánovaných v evropském dlouhodobém programu výzkumu sluneční soustavy s názvem Aurora. Start by se mohl uskutečnit v roce 2009. Ale nic zatím nebylo rozhodnuto.

Zdroj: spacenews.ru/ a news.bbc
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »