Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Discovery se připravuje na únorový start
Vít Straka Vytisknout článek

Discovery se připravuje na únorový start

Discovery se vydal na cestu už brzy ráno místního času
Discovery se vydal na cestu už brzy ráno místního času
Ve středu 14. ledna byl převezen na rampu 39A na mysu Canaveral raketoplán Discovery, odkud by měl 12. února startovat k Mezinárodní kosmické stanici. Poveze další sadu solárních panelů.

Převoz Discoveryho z haly VAB, kde byl připojen k nosným raketám a externí palivové nádrži, na rampu 39A, vzdálenou 5,5 km, trval asi 7 hodin a začal ve středu v 11:17 SEČ. Na rampě už raketoplán čeká jeho náklad, který tam byl přivezen 11. ledna. Zahrnuje nosník S6(tyto části Mezinárodní kosmické stanice nesou solární panely, termoregulační zařízení a podobné součásti) a sadu dvou solárních panelů s počtem 32 800 solárních buněk.

Toto vybavení bude nyní na rampě naloženo do nákladových prostor raketoplánu. Discoveryho čeká velké množství bezpečnostních prověrek, na jejichž konci snad bude úspěšný start 12.února ve 13:32 SEČ. Ve dnech 19.-21. ledna dorazí posádka na tzv. TCDT, což je kompletní nácvik předstartovních procedur včetně mávání novinářům. Členem posádky bude také japonský astronaut Koichi Wakata, který nahradí Sandru Magnusovou v pozici letového inženýra 18. základní posádky stanice.

Držme tedy palce jak této misi tak i misi následující. 12. května by se měl vydat raketoplán Atlantis směrem k Hubbleovu teleskopu.

Zdroje:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »