Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Dočkáme se nové ISS?

Dočkáme se nové ISS?

Pohled na přesvícené Spojené státy Americké z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS.
Autor: NASA/ISS.

Čas od času se objeví nenápadné náznaky toho, jak by mohla kosmonautika vypadat, až skončí životnost Mezinárodní vesmírné stanice. Nedávno se objevila jedna z těchto zpráv. Důvěryhodnost zprávy je sporná, protože o ní informoval jako první web rt.com, takže bychom k ní měli přistupovat s rezervou. Teprve až později začaly informace přebírat i další portály. Podle zprávy to vypadá, že šéf Roskosmosu, Oleg Komarov, informoval o tom, že Roskosmos a NASA budou spolupracovat na nástupci Mezinárodní vesmírné stanice. Jednání měla probíhat na Bajkonuru před nedávným startem roční posádky na ISS.

Nová stanice by měla disponovat unifikovanými systémy – nabízí se třeba dokovací porty, takže by tu neměl být problém s odlišnými porty na ruské a americké straně. Stejně tak by se mohly sjednotit i elektronické charakteristiky modulů, nebo skafandry. Nová stanice má být předstupněm ke společné cestě na Mars.

Pro jistotu ještě jednou upozorňujeme, že informací není na 100% jistá a realita mohla být trochu jiná. Postupně se objevují zpřesňující informace o tom, že nejde o dohodu, ale o předběžné plány. Přesto se z toho dá vysledovat jistý trend v oteplování vzájemných vztahů (pokud pomineme teoretickou možnost, že jde jen o propagandistické divadýlko). Objektivně vzato nemá ruská kosmonautika dostatek peněz aby mohla provozovat vlastní stanici. Možná si to už uvědomili i sami Rusové.

Do roku 2024, kdy by podle současných vizí měla ISS skončit, je zatím ještě mnoho času a za těch devět let se může stát ještě mnoho věcí. Přesto není od věci sledovat nejrůznější trendy a informace, které se v tomto směru vynoří – i za cenu toho, že se za pár měsíců či let ukáže, že šlo o slepé uličky. Nechme se překvapit, co nám budoucnost přinese.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] RT News
[2] Phys.org
[3] UPI News

Převzato: www.kosmonautix.cz



O autorovi

Dušan Majer

Dušan Majer

Narodil se roku 1987 v Jihlavě, kde bydlí po celý život. Po maturitě na všeobecném soukromém gymnáziu AD FONTES vstoupil do regionální televize, kde několik let pracoval jako redaktor. Ve volném čase se věnoval kosmonautice. Postupně zjistil, že jej baví o tomto tématu nejen číst, ale že mnohem zajímavější je předávat tyto informace dál. Na podzim roku 2009 udělal dva velké kroky – jednak na internetu zveřejnil své první video o kosmonautice a navíc založil diskusní fórum o tomto oboru. Postupem času fórum rozrostlo o další služby a vznikl specializovaný zpravodajský portál kosmonautix.cz, který informuje o dění v kosmonautice. Rozběhla se i jeho tvorba videí na portálu Stream.cz. Pořad Dobývání vesmíru má sledovanost v desítkách tisíc a nasbíral již několik cen od Akademie věd za popularizaci vědy.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, ISS


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »