Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Japonské plány pro oblast kosmonautiky

Japonské plány pro oblast kosmonautiky

H2A.jpg
Dne 26. 2. 2005 uskutečnilo Japonsko úspěšný start své nosné rakety H-2A. Start se uskutečnil z kosmodromu Tanegashima Space Center. Na geostacionární dráhu byla dopravena družice MTSAT-1R. Družice má dva hlavní úkoly: pomáhat při řízení letového provozu a pořizovat snímky v infračerveném a viditelném světle pro meteorologické účely. Jednalo se o první start japonské rakety od listopadu 2003, kdy došlo k havárii startující rakety. Zajímavé jsou další plány pro oblast pilotovaných letů v Japonsku.

254jap3.jpg

Na tiskové konferenci 28. 2. 2005 zástupce Japonské kosmické agentury prohlásil: "Do programu dlouhodobého plánu výzkumu vesmíru, který bude předložen k posouzení na zasedání vlády koncem března, budou zahrnuty dva významné projekty: do roku 2015 vybudovat družicový systém včasného varování před živelními pohromami a do roku 2025 vybudovat vědeckou základnu na Měsíci."Jak informoval denní tisk, během 5 let může Japonsko vyslat na Měsíc průzkumného robota a během 10 let může na delší dobu posílat na Měsíc své kosmonauty.

Jak už bylo uvedeno výše, do roku 2015 chce Japonsko realizovat družicový systém včasné výstrahy před živelními pohromami. Informace o zjištěném hrozícím nebezpečí budou neprodleně předávány na osobní mobilní telefony a obyvatelstvo tak bude včas varováno před možnou katastrofou.

Podle názoru japonských žurnalistů Japonsko bylo donuceno přehodnotit svůj kosmický program na nejbližších 20 let mj. s ohledem na úspěchy, kterých v oblasti pilotovaných letů dosáhla Čína. Nedávno Čína oznámila, že v období září-říjen 2005 vypustí svoji druhou pilotovanou kosmickou loď se dvěma kosmonauty na palubě, kteří absolvují kosmický let na oběžné dráze kolem Země v trvání 5 dnů.

Zdroj: rian.ru.technology
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »