Americká kosmická sonda New Horizons (dřívější označení Pluto-Kuiper Express) ponese mj. 6 různých vědeckých přístrojů a studentský experiment - tzv. čítač prachových částic. Tyto přístroje jsou určeny k výzkumu planety Pluto a jejího měsíce Charona, a dále k výzkumu minimálně jednoho tělesa z oblasti tzv. Kuiperova pásu, rozkládajícího se za drahou planety Neptun.
Jeden z přístrojů, který se jmenuje ALICE, bude zkoumat řídkou atmosféru Pluta. Jedná se o ultrafialový spektrometr, jehož základním úkolem bude detekovat atomy a molekuly, nacházející se v ovzduší Pluta a určovat jejich relativní zastoupení. ALICE bude rovněž zkoumat případné "atmosféry" měsíce Charona a vybraného tělesa z oblasti Kuiperova pásu.
Celková hmotnost přístroje ALICE je 4,2 kg, elektrický příkon 4 W. Obdobný přístroj je umístěn i na evropské kosmické sondě ROSETTA, která byla 2. 3. 2004 vypuštěna ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Spektrometr bude studovat povrch komety a především její atmosféru, tzv. komu, vytvářející se v okolí kometárního jádra. Oba spektrometry byly vyrobeny v Southwest Research Institute in San Antonio, Texas.
Spektrometr ALICE na sondě ROSETTA byl již prověřen "v akci" minulý měsíc. Zaměřil se na pozorování komety C/2002 T7 (LINEAR). Bude využit také ke studiu atmosféry Marsu při průletu v roce 2007 a konečně při výzkumu komety Churyumov-Gerasimenko v roce 2014.
Start sondy New Horizons pomocí nosné rakety Atlas 5 je naplánován na leden 2006. V únoru 2007 se uskuteční gravitační manévr při průletu kolem Jupitera a v červenci 2015 sonda prolétne kolem Pluta a Charona.
Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)