Americká kosmická sonda New Horizons (dřívější označení Pluto-Kuiper Express) ponese mj. 6 různých vědeckých přístrojů a studentský experiment - tzv. čítač prachových částic. Tyto přístroje jsou určeny k výzkumu planety Pluto a jejího měsíce Charona, a dále k výzkumu minimálně jednoho tělesa z oblasti tzv. Kuiperova pásu, rozkládajícího se za drahou planety Neptun.
Jeden z přístrojů, který se jmenuje ALICE, bude zkoumat řídkou atmosféru Pluta. Jedná se o ultrafialový spektrometr, jehož základním úkolem bude detekovat atomy a molekuly, nacházející se v ovzduší Pluta a určovat jejich relativní zastoupení. ALICE bude rovněž zkoumat případné "atmosféry" měsíce Charona a vybraného tělesa z oblasti Kuiperova pásu.
Celková hmotnost přístroje ALICE je 4,2 kg, elektrický příkon 4 W. Obdobný přístroj je umístěn i na evropské kosmické sondě ROSETTA, která byla 2. 3. 2004 vypuštěna ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Spektrometr bude studovat povrch komety a především její atmosféru, tzv. komu, vytvářející se v okolí kometárního jádra. Oba spektrometry byly vyrobeny v Southwest Research Institute in San Antonio, Texas.
Spektrometr ALICE na sondě ROSETTA byl již prověřen "v akci" minulý měsíc. Zaměřil se na pozorování komety C/2002 T7 (LINEAR). Bude využit také ke studiu atmosféry Marsu při průletu v roce 2007 a konečně při výzkumu komety Churyumov-Gerasimenko v roce 2014.
Start sondy New Horizons pomocí nosné rakety Atlas 5 je naplánován na leden 2006. V únoru 2007 se uskuteční gravitační manévr při průletu kolem Jupitera a v červenci 2015 sonda prolétne kolem Pluta a Charona.
Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236