Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kosmonautika a raketová technika 2013

Kosmonautika a raketová technika 2013

Seminář na Hvězdárně Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Seminář na Hvězdárně Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Valašskou astronomickou společností (VAS) pořádají ve dnech 22. až 24. listopadu 2013 víkendový seminář zaměřený na Kosmonautiku a raketovou techniku.

Jedná se o cyklus přednášek určených odborné i laické veřejnosti. Do programu budou zařazeny přednášky seznamující s úspěchy pilotovaných kosmických letů a raketové techniky, pozornost bude věnována možnostem vzdělávání v oboru kosmonautiky a kosmických technologií, a také 40. výročí vypuštění americké kosmické stanice SKYLAB. Nebude chybět přehled současných a připravovaných kosmických sond k výzkumu Měsíce, planet, planetek či komet. Posluchači se dozví podrobnější informace o raketě Falcon či o možnostech využití vodních laboratoří při výcviku kosmonautů.

Účastníci semináře budou rovněž seznámeni s děním na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS v uplynulém roce, která je ve skutečnosti největší kosmickou laboratoří. Na pozadí změn Kennedyho kosmického střediska budou nastíněny plány a trendy americké kosmonautiky.

Akce se koná v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Podrobnější informace o programu najdete na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí: http://www.astrovm.cz.

Srdečně zveme všechny zájemce o kosmonautiku a raketovou techniku.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »