Lunární motokára
Myšlenka měsíčního dopravního prostředku není nová. Vždyť po Měsíci se proháněli už astronauti v programu Apollo. Slavný rover sice měl nedostatky, ale svůj úkol vždy dokázal splnit.
Při vývoji nového lunárního vozidla ale hledá NASA inspiraci např. také u roverů, které pracují na povrchu Marsu. Jak ale přiznává Lucien Junkin z Johnson Space Center (JSC), přijít s novými myšlenkami nebylo vůbec jednoduché. První testovací prototypy nicméně již spatřily světlo světa. Konečná podoba lunárního vozidla ale může být nakonec úplně jiná. Novinkou má být mimo jiné počet kol. Zatímco rover v programu Apollo měl čtyři kola, nové vozidlo by jich mělo mít šest. Důvod je jasný. Pokud dojde k technickým problémům s jedním kolem, dokáže zbývajících pět kolegů jeho roli více méně nahradit. Také při zapadnutí roveru je se šesti koly větší šance „se vyhrabat“. Každé z kol by mělo být soběstačné a nezávislé na všech ostatních a to včetně toho protějšího v páru.
Úkolem vozidla bude na Měsíci i sjet do kráteru, což by mohlo být nebezpečné a je potřeba s tím v návrhu počítat. Stejně tak bude muset budoucí rover z kráteru zase vyjet.
NASA ale nevyvíjí jen velké rovery pro přepravu astronautů, ale také malé průzkumné „tuláky“. Jejich úkolem by mohly být průzkumné vrty na dně kráterů a hledání ledových krystalků v měsíčním regolitu. Ani konstrukce těchto průzkumníků není jednoduchá. Počítat se musí nejen s nízkou teplotou, která panuje na Měsíci a v kráterech obzvláště, ale také se šestkrát menší gravitací.
Jak budou vypadat budoucí „lunokáry“ ještě přesně nevíme, ale nejnovější návrhy vypadají minimálně zajímavě.
Zdroj: NASA