Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Na ISS míří "čerstvá krev"
Vít Straka Vytisknout článek

Na ISS míří "čerstvá krev"

Převoz rakety s lodí Sojuz na rampu
Převoz rakety s lodí Sojuz na rampu
Je to už dva týdny, co ve stepích Kazachstánu dosedl návratový modul lodi Sojuz TMA-16 s Maxem Surajevem a Jeffem Williamsem, kteří předtím strávili půl roku na Mezinárodní kosmické stanici. Na té zůstala jen tříčlenná osádka, jež se nyní krapet rozroste.

V loňském roce, kdy se posádka komplexu zdvojnásobila na šest členů, bylo zavedeno tzv. nepřímé střídání posádek. Posádka stanice se skládá z posádek dvou lodí Sojuz, z nichž každá stráví na palubě komplexu 5 až 6 měsíců. Vždy po třech měsících dojde k vystřídání poloviny posádky stanice, tzn. jeden Sojuz se třemi kosmonauty se vrátí na Zemi a za asi dva týdny je vypuštěna nová loď s novou posádkou, zatímco druhá polovina posádky ISS má před sebou ještě 3 měsíce pobytu.

V současnosti tedy na stanici pracuje pouze tříčlenná osádka ve složení: velitel Oleg Kotov (Rusko), Timothy Creamer (USA) a Soichi Noguchi (Japonsko), toto trio ze Země odstartovalo 20. prosince 2009. Nyní je čas přijmout náhradu za Surajeva a Williamse v podobě tří nových adeptů na dlouhodobý pobyt, jejichž start v lodi Sojuz TMA-18 je v plánu v pátek 2. dubna.

Posádku Sojuzu TMA-18 tvoří:

Skvortsov
Skvortsov
Velitel Alexander Skvortsov
Narozen 6. května 1966 ve městě Schelkovo. Úspěšně absolvoval akademie Stavropol Air Force Pilot and Navigator School (roku 1987) a Military Red Banner Zhukov Air Defense Academy (1997), v současnosti pracuje také na právním vzdělání na Russian Academy of Civil Service. Je pilotem první třídy, má nalétáno více než 1000 hodin na několika typech letadel. Členem oddílu kosmonautů je od listopadu 1999, v roce 2008 byl jmenován členem záložního oddílu 21. a 22. dlouhodobé posádky ISS. Bude to jeho první kosmický let.

Letový inženýr Mikhail Kornienko

Kornienko
Kornienko
Narozen 15. dubna 1960 ve městě Syzran, jeho otec Boris Kornienko, vojenský pilot, zahynul při leteckém neštěstí. Mikhail sloužil v letech 1978 až 1980 u výsadkových oddílů, poté studoval na Moscow Aviation Institute. V roce 1995 nastoupil do Energia Rocket Space Corporation jako inženýr zodpovědný za technickou dokumentaci a software a výcvik kosmonautů ke kosmickým výstupům. Roku 1999 se stal členem oddílu kosmonautů, roku 2001 byl jmenován do záložního oddílu 8. dlouhodobé posádky ISS. Posádka byla ovšem po tragédii raketoplánu Columbia rozpuštěna. Po další nominaci do záložní posádky ISS (Expedice 15) jej roku 2008 čekala radostná zpráva: do kosmu vyrazí poprvé v roce 2010 jako letový inženýr 23. dlouhodobé posádky ISS.

Letová inženýrka Tracy Caldwellová-Dysonová

Caldwellová
Caldwellová
Narozena ve městě Arcadia (Kalifornie). Studovala chemii na California State University at Fullerton, kde roku 1993 získala titul bakaláře. Ve studiu chemie pokračovala a o čtyři roky později obdržela titul Ph. D. na University of California at Davis. Ve svých pracích, které publikovala ve vědeckých časopisech a na různých konferencích, se věnovala především výzkumu zemské atmosféry. V NASA začala pracovat v roce 1998, nejdříve se věnovala testování a přípravě ruských komponent, vyrobených pro ISS. Svůj první (a zatím jediný) kosmický let absolvovala v srpnu 2007, šlo o misi raketoplánu Endeavour STS-118, která trvala 12 dní.

Nosná raketa Sojuz-FG s lodí Sojuz TMA-18 byla převezena na startovací rampu kosmodromu Bajkonur ve středu 31. března. Raketa je na rampě testována a připravována ke startu, který ji čeká v pátek 2. dubna 2010 v 6:04 SELČ. Online přenos této události můžete na astro.cz sledovat v pátek od 5:30.

Zdroje:
Stránka posádky ISS na webu NASA
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.18. vesmírný týden 2021

18. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 5. do 9. 5. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami Saturnem a Jupiterem. Na večerní obloze je planeta Mars a nízko ještě za soumraku také Merkur a Venuše. V neděli přistál v Mexickém zálivu Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která byla půl roku na ISS v rámci mise Crew-1. Čína vypustila základní modul Tianhe nové orbitální stanice Tiangong-3. Týden byl opravdu bohatý na kosmické starty, mezi něž se zařadil i restart evropské Vegy po selhání v loňském roce. Mise vrtulníčku Ingenuity na Marsu bude prodloužena. Před 60 lety startoval první Američan do vesmíru. Alan Shepard vykonal balistický skok v lodi Friendship 7.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Měsíce

nad nemocnicí Brno - Bohunice

Další informace »