Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Online přenos startu raketoplánu Discovery
Vít Straka Vytisknout článek

Online přenos startu raketoplánu Discovery

Discovery smáčený deštěm v době zrušení startu
Discovery smáčený deštěm v době zrušení startu
Start mise STS-128 s nákladním modulem Leonardo, plným zásob a vybavení pro ISS, byl 25. srpna zrušen kvůli bouřkové oblačnosti nad mysem Canaveral.

7:33 Start byl oficiálně odložen o 24 hodin, další pokus se uskuteční zítra v 7:10 SELČ. Tímto vám děkujeme za pozornost a na přenos startu se můžete těšit zítra od 6:00.

7:30

Řídící středisko na mysu Canaveral
Řídící středisko na mysu Canaveral
Start byl oficiálně zrušen kvůli špatnému počasí v oblasti startu.

7:25 Probíhá závěrečné hlasování v řídících střediscích.

7:21 Nic není dokonalé, ani raketoplán. Aspoň ve zkratce se zmiňme o problémech, se kterými se musel Discovery vypořádat během příprav na start. Po misi Endeavour STS-127 probíhalo vyšetřování mohutného padání izolace z hlavní nádrže při startu a externí nádrž, která bude použita dnes, byla podrobena spoustě testů. V levém motoru SRB selhal ventil hydraulického systému, který řídí náklon těchto raket při startu. V samotném raketoplánu selhalo zařízení rozvodného systému. S tímto vším si musel technický tým poradit, než byl raketoplán připraven. Nyní je po technické stránce v dobrém stavu.

7:19 Druhý stupeň "bouřkového nebezpečí" okolo Kennedyho kosmického střediska byl zmírněn na první.

7:14 Stále čekáme na finální rozhodnutí o osudu tohoto pokusu o start. Letový ředitel Pete Nickolenko má ještě na rozhodnutí trochu času, jedinou možnou překážku představuje stále počasí.

7:05 Počasí na kosmodromu se podle posledních zpráv zlepšuje, uvidíme, zda-li se stihne umoudřit dostatečně rychle.

7:03 Při inspekci raketoplánu a startovací rampy před několika hodinami objevil technický tým vrstvu ledu na vodíkovém potrubí. Před malou chvílí bylo oznámeno, že to nepředstavuje žádnou překážku dnešnímu startu.

6:58

Celkem tři astronauté obsadí obytnou palubu
Celkem tři astronauté obsadí obytnou palubu
Snímek ukazuje posádku raketoplánu připravenou ke startu. Pro start i přistání jsou předepsány tyto oranžové kombinézy a přilby. Astronauté, počínaje velitelem, svá místa v kokpitu obsadili asi před 2 a půl hodinami.

6:54 Startovací rampu právě bičuje silný déšť, pokud se dnes start podaří, bude to o vlásek.

6:51 Nejsou hlášeny žádné technické potíže na startovacím komplexu, jedinou starost působí bouřková oblačnost, pohybující se v těsné blízkosti rampy. Rozhodnutí, zda povolit start, musí padnout zhruba do 35 minut, takže počasí se možná umoudří a budeme svědky oslňujícího nočního startu.

6:46 T-9 minut, oficiální odpočet se naposledy zastavil. Tato přestávka umožní oběma řídícím střediskům na mysu Canaveral i v Houstonu naposledy zhodnotit situaci a rozhodnout o osudu dnešního startu. Ten je v plánu v 7:36:04 SELČ.

6:39 Startovací rampu nyní opouští poslední skupina, která pomohla astronautům obsadit místa v kokpitu a uzavřela poklop raketoplánu. Po přípravách přístupového ramena startovací rampy k odsunutí odcházejí.

6:35 Jedinou a největší starostí je během příprav k dnešnímu startu počasí. Momentálně je porušeno celkem 5 bezpečnostních pravidel a údery blesků byly zaznamenány jen pár kilometrů od startovací rampy, přes oblast postupuje bouřková oblačnost.

6:30 Vítejte u našeho přenosu startu raketoplánu Discovery k Mezinárodní kosmické stanici. Kromě dopravy zásob a vybavení pro provoz a vědecké využití stanice dojde také k výměně člena posádky stanice. Nicole Stottová vystřídá Tima Kopru.

Doporučené odkazy:
Přenos na NASA TV

Zdroje:
Startovní blog NASA
Přenos na spaceflightnow.com




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »