Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Online přenos startu raketoplánu Endeavour
Vít Straka Vytisknout článek

Online přenos startu raketoplánu Endeavour

Endeavour na startovací rampě
Endeavour na startovací rampě
Start mise STS-127, která má doručit na Mezinárodní kosmickou stanici poslední část japonského modulu Kibo, byl 13. července zrušen kvůli špatnému počasí. Další pokus je v plánu 14. července v 00:51 SELČ, online přenos na astro.cz poběží od 23:30 - zde.

13. 7. 01:09: Pro dnešek vám děkujeme za pozornost a v přenosu startu STS-127 budeme pokračovat 13. 7. od 23:30.

01:04: Hlasování řídícího střediska je hotové a výsledkem je zrušení dnešního startu kvůli špatným meteorologickým podmínkám. Další pokus o start má následovat 14. července v 00:51 SELČ, tedy za necelých 24 hodin.

00:54: Stále čekáme na rozhodnutí NASA, zda dnes vypustit raketoplán Endeavour. Počasí v Kennedyho kosmickém středisku je opravdu na hraně.

00:44:

Mraky nad mysem Canaveral
Mraky nad mysem Canaveral
Na záběrech TV NASA jsou dobře patrné bouřkové mraky nad kosmodromem.

00:42: Oficiální odpočítávání je momentálně zastaveno v čase 9 minut do startu. V průběhu této přestávky musí dát souhlas ke startu manažerský tým mise, řídící středisko na mysu Canaveral, řídící středisko v Houstonu a posádka raketoplánu. Odpočítávání se má znova rozběhnout v 1:04, takže je stále na rozhodnutí dost času.

00:33: Raketoplán se nepotýká se žádnými technickými problémy a jediným rušivým elementem je zde počasí. Pokud by se musel raketoplán v případě problémů při startu vrátit do místa startu, potřebuje k tomu dobré podmínky, poblíž mysu Canaveral je stále bouřková oblačnost, údajně v této roční době na Floridě obvyklá.

00:24: Dnešní čas startu byl upřesněn na 1:13:54 SELČ, na západ od kosmodromu se stále nacházejí bouřkové mraky, jež porušují bezpečnostní pravidla NASA.

00:20: Odpočítávání se zastavilo v čase 9 minut do startu. Týmy v řídících střediscích čeká poslední hlasování, zda povolit či nepovolit start. Hlavním problémem zůstává počasí.

00:16:

Raketoplán na rampě
Raketoplán na rampě
Endeavour stojí na rampě 39A již od 31. května. 13. a 17.června byl jeho start zrušen kvůli únikům vodíku z externí nádrže skrz špatně usazený panel, připojující k ní ventilační potrubí. Včera byl start zrušen kvůli páteční bouři, při které dostala startovací rampa několik zásahů bleskem a NASA chtěla poskytnout svým technikům více času na prověrku systémů, které mohly být bleskem poškozeny. Naštěstí k žádným škodám nedošlo.

00:08: Odpočítávání ke startu se opět rozběhlo v čase T-20 minut. V následujících 11 minutách budou ke startu připravovány hlavní a záložní počítače raketoplánu, budou uzavřeny větrací ventily do kabiny. Poté bude oficiální odpočítávání opět zastaveno v čase T-9 minut.

00:07: Starosti působí letovému řediteli opět počasí. Severozápadně od Kennedyho kosmického střediska se pohybuje bouřková oblačnost. Meteorologové vše sledují.

00:03:

Tim Kopra obsazuje své místo na palubě raketoplánu
Tim Kopra obsazuje své místo na palubě raketoplánu
Posádka je již dávno usazena a připoutána na svých místech na palubě raketoplánu. Na pilotní palubě jsou zde velitel Mark Polansky, pilot Douglas Hurley a letoví specialisté Christopher Cassidy a Julie Payetteová. Zbývající 3 místa na obytné palubě obsadili letoví specialisté David Wolf, Thomas Marshburn a Timothy Kopra, který zůstane na ISS a nahradí japonského astronauta Koichiho Wakatu. Technici již uzavřeli poklop do kabiny raketoplánu a chystají se opustit rampu.

00:00: Vítejte u přímého přenosu startu raketoplánu Endeavour s poslední komponentou japonské laboratoře Kibo k Mezinárodní kosmické stanici. Tankování externí nádrže se dnes očekávaně obešlo bez úniku vodíku - provedené opravy byly úspěšné, jak ukázalo už zkušební tankování 1. července.

Doporučené odkazy:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »