Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Posádka ISS pozorovala uragán Frances

Posádka ISS pozorovala uragán Frances

Huricane_Frances.jpg
Tuto fotografii uragánu Frances pořídil astronaut Michael Fincke z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS dne 27. 8. 2004, z výšky 368 km. V té době se uragán nacházel v Atlantickém oceánu, ve vzdálenosti 1300 km od Malých Antil. Pohyboval se severozápadním směrem rychlostí 16 km/h, přičemž rychlost větru dosahovala 170 km/h.

Michael Fincke a Gennadij Padalka tvoří devátou základní posádku stanice ISS. Ke svému letu odstartovali 19. 4. 2004. Jejich "služební cesta" se již chýlí k závěru: v polovině října letošního roku je vystřídá nová posádka ve složení Saližan Šaripov (Rusko) a Leroy Chiao (USA). Start kosmické lodi Sojuz TMA-5 je naplánován na 9. 10. 2004.

Současná posádka Fincke-Padalka se připravuje již ke svému čtvrtému výstupu do volného kosmického prostoru (mimo hermetizovanou palubu kosmické stanice). Do počtu výstupů je započítán i neúspěšný pokus, kdy se kosmonauti museli po 10 minutách vrátit vzhledem k problémům se skafandrem. Následující výstup je naplánován na 3 září. K výstupu použijí ruské skafandry Orlan a činnost mimo palubu ISS je naplánována na 6 hodin. Hlavním úkolem posádky je instalace tří antén na povrch modulu Zvězda, které budou využívány pro zabezpečení spojení s evropským modulem ATV (Automated Transfer Vehicle) s názvem Jules Verne, jehož první start je naplánován na říjen 2005.

Zdroj: spaceflightnow.com a spacenews.ru
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »