Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Posádka ISS pozorovala uragán Frances

Posádka ISS pozorovala uragán Frances

Huricane_Frances.jpg
Tuto fotografii uragánu Frances pořídil astronaut Michael Fincke z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS dne 27. 8. 2004, z výšky 368 km. V té době se uragán nacházel v Atlantickém oceánu, ve vzdálenosti 1300 km od Malých Antil. Pohyboval se severozápadním směrem rychlostí 16 km/h, přičemž rychlost větru dosahovala 170 km/h.

Michael Fincke a Gennadij Padalka tvoří devátou základní posádku stanice ISS. Ke svému letu odstartovali 19. 4. 2004. Jejich "služební cesta" se již chýlí k závěru: v polovině října letošního roku je vystřídá nová posádka ve složení Saližan Šaripov (Rusko) a Leroy Chiao (USA). Start kosmické lodi Sojuz TMA-5 je naplánován na 9. 10. 2004.

Současná posádka Fincke-Padalka se připravuje již ke svému čtvrtému výstupu do volného kosmického prostoru (mimo hermetizovanou palubu kosmické stanice). Do počtu výstupů je započítán i neúspěšný pokus, kdy se kosmonauti museli po 10 minutách vrátit vzhledem k problémům se skafandrem. Následující výstup je naplánován na 3 září. K výstupu použijí ruské skafandry Orlan a činnost mimo palubu ISS je naplánována na 6 hodin. Hlavním úkolem posádky je instalace tří antén na povrch modulu Zvězda, které budou využívány pro zabezpečení spojení s evropským modulem ATV (Automated Transfer Vehicle) s názvem Jules Verne, jehož první start je naplánován na říjen 2005.

Zdroj: spaceflightnow.com a spacenews.ru
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »