Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Poslouchání na Europě
Pavel Koten Vytisknout článek

Poslouchání na Europě

Zcela netradiční a přitom velmi elegantní metodu k průzkumu vnitřní struktury Jupiterova měsíce Europa navrhuje americký oceánolog z MIT. Místo vypravení nákladné sondy, která by se provrtala skrz ledovou kůru, by mohlo stačit vysadit na povrchu tohoto měsíce "elektronické ucho".

To by poslouchalo ozvěny praskajícího ledu a na základě znalosti šíření rychlosti zvuku různými materiály by mohla být poté odvozena tloušťka ledové pokrývky měsíce. Modely naznačují, že trhliny, pozorované v současné době na povrchu, vznikají působením slapových sil planety na měsíc. Ačkoliv nebyl jejich vznik - z důvodů malého rozlišení - detekován sondami Galileo či Voyager, domnívají se vědci, že se vytváří pravidelně během 3,5 dne trvajícího oběhu měsíce kolem mateřské planety. Pokud by jich ovšem bylo hodně, navrhovaná technika by byla nepoužitelná, protože by nedokázala rozlišit jednotlivá prasknutí. Ideální by bylo pouze několik hlasitých prasknutí během několika dnů.

Zdroj : Spaceflight Now




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »