Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Poslouchání na Europě
Pavel Koten Vytisknout článek

Poslouchání na Europě

Zcela netradiční a přitom velmi elegantní metodu k průzkumu vnitřní struktury Jupiterova měsíce Europa navrhuje americký oceánolog z MIT. Místo vypravení nákladné sondy, která by se provrtala skrz ledovou kůru, by mohlo stačit vysadit na povrchu tohoto měsíce "elektronické ucho".

To by poslouchalo ozvěny praskajícího ledu a na základě znalosti šíření rychlosti zvuku různými materiály by mohla být poté odvozena tloušťka ledové pokrývky měsíce. Modely naznačují, že trhliny, pozorované v současné době na povrchu, vznikají působením slapových sil planety na měsíc. Ačkoliv nebyl jejich vznik - z důvodů malého rozlišení - detekován sondami Galileo či Voyager, domnívají se vědci, že se vytváří pravidelně během 3,5 dne trvajícího oběhu měsíce kolem mateřské planety. Pokud by jich ovšem bylo hodně, navrhovaná technika by byla nepoužitelná, protože by nedokázala rozlišit jednotlivá prasknutí. Ideální by bylo pouze několik hlasitých prasknutí během několika dnů.

Zdroj : Spaceflight Now




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »