Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Prachová bouře očistila Spirit
Pavel Koten Vytisknout článek

Prachová bouře očistila Spirit

rover2_nasa_203.jpg
V místech působení roveru Spirit se přehnala prachová bouře. Během ní významně pokleslo množství dostupné energie. Krátce poté ale prudce narostlo a to dokonce na úroveň, která byla k dispozici zhruba před rokem. Bouře téměř dokonale očistila solární panely zanesené vrstvou prachu.

Prachové víry zvané "dust devil" jsou na Marsu poměrně časté. Jedna z nich se v uplynulých dnech přehnala na oblastí Columbia Hills v kráteru Gusev, kde už více než rok operuje robotický rover Spirit. Vědci zaznamenali, že se odehrává něco neobvyklého, když začaly mizet stopy, které kola roveru na povrchu zanechávají. Usoudili, že se jedná o prachovou bouři. A skutečně pak následoval dramatický pokles přísunu elektrické energie. Řídící tým se dokonce začal obávat, že bude muset omezit práci roveru. Bouře ovšem přešla a množství dostupné energie výrazně vzrostlo. Snímky samotných solárních panelů nyní ukazují, že panely jsou čisté!

Na začátku výpravy získával každý z roverů prostřednictvím solárních panelů 900 Whod energie. Časem se na panelech usazoval prach a množství energie klesalo. Před bouří získával Spirit asi 60% nominální hodnoty energie (tj. asi 540 Whod.). Tato hodnota v průběhu Solu 418, kdy bouře dosáhla maxima, poklesla na pouhých 350 Whod. Během bouře zřejmě prachový vír přešel přímo přes rover a "smetl" prach na roveru usazený, protože poté, co se atmosféra vyčistila, vyskočila produkce solárních panelů na 600 Whod. a v průběhu Solu 421 dokonce na 700 Whod. Naposledy měl Spirit k dispozici takové množství energie kolem Solu 80, tedy zhruba před rokem.

Rover Opportunity zaznamenal před několika měsíci podobné zvýšení produkce energie jako nyní Spirit. U tohoto roveru se zřejmě jednalo o kombinaci působení větru a mrazu.

Zdroj:Space.Com
Mars Exploration Rover Mission.




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »