Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Problém s anténou družice SOHO
Pavel Koten Vytisknout článek

Problém s anténou družice SOHO

Sluneční observatoř SOHO, která od roku 1995 sleduje naši mateřskou hvězdu, utrpěla problémy s hlavní anténou. Anténa, která je určena pro přenos vědeckých dat, se přestala požadovaným způsobem otáčet. Výsledkem budou mnohadenní přerušení pozorování Slunce, kdy nebude možno předat získaná dat na Zemi.

Observatoř už nyní přesluhuje, protože původně byla její činnost naplánována na šest let. Ovšem její dobrý technický stav a dostatek paliva pro manévry umožnily výpravu už dvakrát prodloužit. Z Lagrangeova bodu L1 soustavy Země - Slunce je zajištěn nepřerušovaný pohled na naši hvězdu. Sonda tento bod obíhá po eliptické dráze a její orientace vůči Zemi se mění. Proto je nutné měnit i směr, kterým je namířena hlavní anténa. Tato je už ale několik týdnů nepohyblivá a družice se nyní blíží k okamžiku, kdy Země vystoupí z jejího vyzařovacího kužele.

Několik testů provedených v uplynulých dnech ukázalo, že problém je v pohonném mechanismu antény. Řídící tým je alespoň schopen pomoci ještě funkčních motorů měnit její polohu alespoň natolik, že efektivně se vyzařovací svazek rozšíří ze 14 na 25 stupňů. Tím se prodlouží období, kdy bude možno data přenášet. Společně s dalším manévrem, během kterého se celá sonda překlopí o 180 stupňů, tak bude dosaženo nepřetržitého pokrytí Země vždy po dobu 10,5 týdne s následnou přestávkou 2,5 týdne. První z těchto přerušení začne už na konci tohoto týdne.

Sonda je vybavena i malou anténou, která ovšem slouží pouze pro přenos technických dat a řízení observatoře a její přenosová rychlost není dostatečná pro přenos i vědeckých dat.

Zdroj:Spaceflight Now.




O autorovi



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »