Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  První třídou k Saturnu a zpět

První třídou k Saturnu a zpět

20041124saturn.jpg
Ve středu 24. listopadu 2004 od 18:30 pořádá Pražská pobočka České astronomické společnosti (PPČAS) na Štefánikově hvězdárně přednášku na aktuální téma "První třídou k Saturnu a  zpět". Připravil a hovoří Mgr. Martin Pauer. Přednáška je přístupná i veřejnosti, členové PP ČAS mají vstup zdarma.

Výzkum Saturnu se tento rok rozeběhnul opravdu na vysoké úrovni, kdyžk němu dorazila jedna z nejkomplexnějších (a také nejdražších) sond, které kdy lidstvo k jiným planetám vyslalo, americko-evropský komplex Cassini-Huygens. Zatímco první z nich už půl roku studuje planetu i její měsíce a dodává velké množství velmi zajímavých dat, Huygens čeká na konec tohoto roku, kdy započne svůj sestup k povrchu největšího Saturnova měsíce Titanu. Pokud se chcete dozvědět, co dnes o Saturnu a jeho měsících víme a co očekáváme, že se ještě dozvíme, pak určitě přijďte...

Mgr. Martin Pauer (*1979) vystudoval geofyziku na Universitě Karlově v Praze a v současnosti působí v Institutu pro planetární výzkum Německé kosmické agentury (DLR). Jeho oborem je studium gravitačního pole a stavby terestrických planet.




O autorovi

Tomáš Tržický

Tomáš Tržický

Český popularizátor astronomie a úkazů v zemské atmosféře. Narozen v roce 1973, nyní člen Pražské pobočky České astronomické společnosti, dlouholetý spolupracovník (demonstrátor) Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Na astro.cz spravuje sekci Optické úkazy v atmosféře.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »