Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Seminář na téma: kosmonautika a raketová technika

Seminář na téma: kosmonautika a raketová technika

HVM_seminar.jpg
Hvězdárna Valašské Meziříčí se kromě jiných akcí věnuje propagaci kosmonautiky a raketové techniky. Mezi širokou veřejností je znám především víkendový seminář, pořádaný pravidelně poslední listopadový týden, a to již asi 35 let bez přestávky. Přední odborníci z České republiky na něm přednášejí o novinkách ze světa raketové techniky, z oblasti pilotovaných letů, výzkumu těles Sluneční soustavy apod. Nechybí ani přednášky z historie kosmonautiky a výzkumu vesmíru.

Ve dnech 23. až 25. listopadu 2007 se stane Hvězdárna Valašské Meziříčí místem dalšího setkání zájemců o kosmonautiku z řad široké veřejnosti, kteří si přijedou nejen poslechnout zajímavé a poutavě podané přednášky, ale i navzájem vyměňovat vlastní poznatky a představy, a hlavně navázat kontakty s lidmi stejného zájmu. Účast na setkání je vskutku mezinárodní – na letošní seminář se přihlásili nejen zájemci z Moravy, Slezska a Čech, ale i ze Slovenska a z Polska.

Letošní seminář bude mj. ve znamení 50. výročí vypuštění první umělé družice Země – Sputniku, které se uskutečnilo 4. října 1957. Historii vývoje družice, nosné rakety, osobnost jejího tvůrce a další souvislosti připomene úvodní přednáška semináře. Účastníci semináře budou mít rovněž možnost shlédnout výstavu obrazových materiálů s názvem „Sputnikem to začalo“, připomínajících ve stručnosti dosavadní historii kosmonautiky od jejích průkopníků přes vypuštění první družice, aplikované družice, výzkum Sluneční soustavy až po pilotované lety. Výstava je koncipována do pěti souborů, vystavených na přenosných panelech. Na její přípravě se podíleli pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Podrobnější informace o programu naleznete na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »