Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Sonda CASSINI se blíží k Titanu

Sonda CASSINI se blíží k Titanu

Cassini-Titan-PIA06071.jpg
Nepravidelné světlé a tmavé oblasti zatím neznámého původu a složení jsou stále zřetelněji viditelné na povrchu měsíce Titan. Snímky pořizuje americká kosmická sonda CASSINI, která se blíží k Saturnu a která kolem měsíce Titan poprvé prolétne 2. 7. 2004. Na snímku, pořízeném úzkoúhlou kamerou 14. 6. 2004, jsou viditelné 3krát větší detaily než na předcházejících fotografiích.

Pozorovat povrch měsíce Titan je však velmi obtížné, neboť je zastřen hustou mlhou z uhlovodíků, vznikajících ve vysoké atmosféře měsíce působením slunečního záření. Publikovaný snímek byl pořízen přes polarizační filtr, který umožňuje „proniknout“ přes atmosféru až na povrch měsíce. Žlutá křivka na obrázku představuje hranici mezi denní a noční polokoulí. Na poslední fotografii je Titan zachycen přibližně ve fázi „první čtvrti“, tj. od 0° do 70° západní délky. Zobrazený povrch měsíce stěží překrývá alespoň malou část povrchu, zachyceného na dřívějších fotografiích. Velká část povrchu Titanu, zobrazená na tomto snímku, ještě nebyla zachycena na žádné fotografii ze sondy CASSINI.

Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti 10,4 miliónu km. Rozlišení dosahuje 62 km na pixel. Pozorované světlé a tmavé skvrny jsou reálné útvary na povrchu Titanu. Snímek byl pořízen přes polarizační filtr v oboru infračerveného záření na vlnové délce 938 nanometrů. Toto poměrně krátkovlnné záření proniká atmosférou Titanu a umožňuje tak spatřit jeho povrch.

Kritická fáze letu sondy CASSINI nastane doslova za několik hodin – v noci z 30. června na 1. července 2004. Na dobu 96,4 minuty bude zažehnut hlavní raketový motor sondy, který ji navede na eliptickou oběžnou dráhu kolem Saturna. Sonda Byla vypuštěna 15. 10.1997.

Zdroj: spaceflightnow.com




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »