Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Sonda MESSENGER uskutečnila korekci dráhy

Sonda MESSENGER uskutečnila korekci dráhy

messengerearth.jpg
18. listopadu se uskutečnila již třetí korekce dráhy sondy MESSENGER od jejího startu 3. 8. 2004. Cílem bylo nepatrně snížit rychlost sondy a nasměrovat ji do blízkosti Země, kolem níž prolétne 2. 8. 2005.

Raketový motor sondy pracoval 48 sekund, čímž došlo ke změně rychlosti o 3,2 m/s vzhledem ke Slunci. Sonda se nyní pohybuje kolem Slunce rychlostí 99 827 km/hod. Manévr se uskutečnil ve vzdálenosti 36,7 miliónu km od Země a všechny přístroje sondy fungují "normálně". Počítač sondy reagoval již na více než 15 000 příkazů z řídícího střediska.

MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) je americkou sondou, jejímž úkolem je detailní studium nejbližší planety ke Slunci - planety Merkur. Než však bude "zaparkována" na oběžné dráze kolem Merkuru, čeká ji ještě dlouhá cesta. Po průletu kolem Země (2. 8. 2005) ve vzdálenosti 2 364 km od jejího povrchu zamíří směrem k Venuši. Kolem této planety prolétne 24. 10. 2006 a 6. 6. 2007. Během gravitačních manévrů se přiblíží k povrchu Venuše na vzdálenost 3 368 km v prvním případě a na 300 km v případě druhém. Posléze zamíří ještě více do vnitřních oblastí sluneční soustavy a třikrát prolétne nad povrchem Merkuru, pokaždé ve výšce 200 km. Průlety se uskuteční v následujících termínech: 14. 1. 2008, 6. 10. 2008 a 30. 9. 2009. Teprve 18. 3. 2011 bude sonda MESSENGER navedena na oběžnou dráhu kolem cílové planety a bude pokračovat v jejím dlouhodobém průzkumu.

Zdroj: spaceref.com
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

První úplňkový východ Měsíce v r.2026.

Další informace »