Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Soukromá kosmická sonda k Marsu

Soukromá kosmická sonda k Marsu

archimedes.jpg
Německá organizace AMSAT - svaz německých vědců, inženýrů a techniků - čítající 1200 členů, a Marťanská německá společnost (Mars Society Deutschland) chtějí dokázat, že soukromé osoby a organizace jsou také schopny podílet se na výzkumu a využívání kosmického prostoru.

Na rok 2009 plánují start kosmické sondy, od které se na oběžné dráze kolem Marsu oddělí vědecká družice (balón). Organizace AMSAT si chce rezervovat nosnou kapacitu rakety Ariane 5, která by směrem k Marsu navedla sondu o hmotnosti přibližně 500 kg. Ta má být uvedena na oběžnou dráhu kolem rudé planety 9 měsíců po startu, kde bude fungovat jako retranslační stanice. Signály bude předávat na Zemi na vlnových délkách určených pro radioamatéry.

Podle současných propočtů bude první soukromá mise k Marsu stát přibližně 10 miliónů euro. Označení tohoto projektu je P5A-Mission nebo "Go Mars". To je projekt organizace AMSAT. Cílem projektu, na kterém pracuje Marťanská německá společnost, jejímiž členy jsou rovněž vědci a technici, je výzkum atmosféry Marsu. Tato organizace připravuje vědecký modul s názvem Archimedes. Na oběžné dráze kolem Marsu se nafoukne atmosférický balón o průměru asi 14 m, který bude unášen vzdušnými proudy. Během své životnosti bude shromažďovat data o ovzduší a předávat je na Zemi.

Zdroj: marssociety.de
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »