Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Soukromá kosmická sonda k Marsu

Soukromá kosmická sonda k Marsu

archimedes.jpg
Německá organizace AMSAT - svaz německých vědců, inženýrů a techniků - čítající 1200 členů, a Marťanská německá společnost (Mars Society Deutschland) chtějí dokázat, že soukromé osoby a organizace jsou také schopny podílet se na výzkumu a využívání kosmického prostoru.

Na rok 2009 plánují start kosmické sondy, od které se na oběžné dráze kolem Marsu oddělí vědecká družice (balón). Organizace AMSAT si chce rezervovat nosnou kapacitu rakety Ariane 5, která by směrem k Marsu navedla sondu o hmotnosti přibližně 500 kg. Ta má být uvedena na oběžnou dráhu kolem rudé planety 9 měsíců po startu, kde bude fungovat jako retranslační stanice. Signály bude předávat na Zemi na vlnových délkách určených pro radioamatéry.

Podle současných propočtů bude první soukromá mise k Marsu stát přibližně 10 miliónů euro. Označení tohoto projektu je P5A-Mission nebo "Go Mars". To je projekt organizace AMSAT. Cílem projektu, na kterém pracuje Marťanská německá společnost, jejímiž členy jsou rovněž vědci a technici, je výzkum atmosféry Marsu. Tato organizace připravuje vědecký modul s názvem Archimedes. Na oběžné dráze kolem Marsu se nafoukne atmosférický balón o průměru asi 14 m, který bude unášen vzdušnými proudy. Během své životnosti bude shromažďovat data o ovzduší a předávat je na Zemi.

Zdroj: marssociety.de
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »