Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Společnost Space Adventures a kosmická turistika

Společnost Space Adventures a kosmická turistika

c21b.jpg
Americká společnost Space Adventures a ruská organizace Roskosmos se dohodly, že vybudují flotilu kosmických dopravních prostředků, které budou schopny dopravovat turisty na suborbitální dráhy. Zbývá jen vyrobit dopravní prostředky, najít provozovatele a postavit kosmodromy.

Dne 23. února 2006 informovala turistická společnost Space Adventures o uzavření dvou kontraktů, jejichž cílem bude vybudování flotily suborbitálních kosmických prostředků pro komerční využití. Partnerem společnosti pro první kontrakt se stala investiční společnost Prodea. Její spoluzakladatelé původem z Iránu Anousheh, Hamid a Amir Ansari jsou více známi jako sponzoři soutěže o Cenu X (Ansari X-Prize), jejímž cílem bylo uskutečnit první soukromý let do výšky přes 100 km. V roce 2004 se vítězem soutěže stala společnost Mojave Aerospace Ventures s dopravním prostředkem SpaceShipOne, který vyrobili pracovníci společnosti Scaled Composites.

"Soutěž o Cenu X jsme podpořili proto, aby kosmický průmysl postoupil na novou úroveň rozvoje - na komerční úroveň," vysvětlila Anousheh Ansari. "Podporujeme společnost Space Adventures, protože prokázala, že kosmická turistika má budoucnost a stala se první, a zatím jedinou společností, která opravdu poskytuje služby za účelem realizace letů kosmických turistů do vesmíru." Jak potvrdili Anousheh Ansari a ředitel společnosti Space Adventures Eric Anderson, založený společný podnik "umožní miliónům lidí splnit si svůj sen o cestě do vesmíru". Suborbitální lety budoucích turistů se budou uskutečňovat na palubě raketoplánu, který vyrobí ruský experimentální strojírenský podnik im. Mjasičeva.

Druhý kontrakt uzavřela společnost Space Adventures se svým dávným partnerem - Federální kosmickou agenturou Ruska.

Stacey Tearne, zástupkyně společnosti Space Adventures vysvětlila, že se jedná o vybudování flotily kosmických raketoplánů Explorer, vyvinutých na základě projektu C-XXI (konstrukční kancelář im. Mjasičeva vyvinula tento dopravní prostředek na objednávku pro společnost Space Adventures ještě v době soutěže o Cenu X; kromě zhotovení makety ve skutečné velikosti však projekt zatím dále nepokročil). "Na základě důkladné analýzy a expertíz návrhů společnosti Roskosmos, na základě 45letých zkušeností Ruska v oblasti kosmických letů a světového prvenství Ruska v oblasti komerčních kosmických letů, jsem plně přesvědčena o realizaci projektu Explorer," upřesnila Anousheh Ansari.

spaceport_02.jpg

Další podrobnosti spolupráce zatím nejsou známy. Stacey Tearne pouze doplnila, že ani jedna z uvedených společností nebude ve skutečnosti turistické lety zajišťovat. Raketoplány budou prodávány jednotlivým provozovatelům, kteří mohou starty realizovat z různých kosmodromů po celém světě. "V každém případě my budeme první," prohlásila představitelka Společnosti Space Adventures.

Do konkurzu na nejvhodnější místo pro realizaci komerčních startů, který probíhal v uplynulém roce, se přihlásilo několik států: USA, Japonsko, Austrálie, Malajsie, Spojené arabské emiráty a Singapur.

Space Adventures zadala výrobu miniraketoplánů Explorer strojírenskému závodu im. Mjasičeva, který se také podílel na vývoji raketoplánu Buran. Lety do výšky přes 100 km s turisty na palubě bude společnost Space Adventures realizovat na třech kosmodromech: jeden se bude nacházet na území Spojených Arabských Emirátů, další v Singapuru a v USA. Představitelé Space Adventures se domnívají, že obrat na trhu suborbitálních startů s turisty na palubě dosáhne v budoucnu jedné miliardy dolarů ročně.

spaceport_02_singapore.jpg

Jeden z kosmodromů bude vybudován za 265 miliónů dolarů na Ras Al-Khaimah International Airport, na nejsevernějším ze sedmi emirátů Spojených arabských emirátů - Dubai. Podle slov šejcha Ahmada bin Saida al-Maktuma se za 10 let stane toto zařízení součástí globálního letecko-kosmického průmyslu. Základna bude poskytovat služby za účelem oprav dopravních prostředků nejrůznějších typů. "Zde, ve Spojených arabských emirátech, se nachází srdce nejdynamičtěji se rozvíjejících iniciativ," prohlásil šejch Ahmad bin Said al-Maktum. Druhý kosmodrom bude v Singapuru, poblíž Singapore´s Changi International Airport.

Miniraketoplán Explorer ještě není hotov, počet letuschopných exemplářů bude upřesněn až podle zájmu klientů, kteří budou ochotni zaplatit za suborbitální let 100 000 dolarů. Žádosti o start přijímá společnost Space Adventures již od roku 2002. Nyní má 200 rezervací od zájemců z 18 států světa.

C_XXI.jpg

Jedná se o dvoustupňový dopravní prostředek. Celý dopravní systém se bude skládat z pětimístného miniraketoplánu Explorer, který bude vynášen do výšky 20 km na trupu letounu M-55 "Geofizika". Ve výšce 20 km zaujme letoun polohu pod úhlem 40 až 60 stupňů vůči horizontu. Krátce po oddělení dojde k zažehnutí vlastních raketových motorů na raketoplánu Explorer, který dosáhne výšky kolem 100 km. Celková délka letu bude 6,5 hodiny (od startu z běžného letiště až po přistání). Doba pobytu v beztížném stavu bude asi 5 minut.

Virgin_Galactic.jpg

Společnost Space Adventures má v současné době jediného vážného konkurenta, kterým je anglická společnost Virgin Galactic. Ve spolupráci s Mojave Aerospace Ventures a Scaled Composites připravuje svoji flotilu dopravních prostředků na základě letounu SpaceShipOne. Ambiciózní plány mají také americká společnost Rocketplane Ltd, americko-kanadské sdružení Planetspace a společnost XCOR Aerospace. Společnosti Rocketplane a Planetspace mají v plánu zahájit komerční suborbitální lety možná již v roce 2007, Virgin Galactic na přelomu let 2008/2009.

Zdroj: spacenews.ru, spaceadventurea www.space.com
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 7293 Helix

Slimák alebo NGC 7293 alebo Helix je najbližšia a súčasne aj najjasnejšia planetárna hmlovina, ktorá sa nachádza v súhvezdí Vodnár. Patrí medzi najznámejšie planetárne hmloviny. Hmlovina Slimák je od Zeme vzdialená približne 650 svetelných rokov. Vznikla asi pre 25 000 rokmi a rozpína sa rýchlosťou 24 km/s. Vďaka svojej jasnosti 7,3 magnitúdy a priemeru približne 15 oblúkových minút je ľahko pozorovateľná pomocou ďalekohľadu (binokuláru). Je tiež veľmi vďačným objektom amatérskych pozorovaní. Je to naša najbližšia a súčasne (napriek NGC označeniu) najjasnejšia planetárna hmlovina na oblohe. Je to tiež najrozľahlejšia hmlovinou na oblohe, ale to je skôr nevýhoda, pretože to znamená, že napriek veľkej celkovej magnitúde má malú plošnú jasnosť. Z tohto dôvodu ju neobjavil Herschel a nie je zaznamenaná ani v Messierovom katalógu. Jej skutočný priemer je asi 1,5 svetelného roka a vznikla asi pred 25 000 rokmi odhodením horných vrstiev atmosféry materskej hviezdy. Jadro hviezdy sa zmenilo na bieleho trpaslíka s povrchovou teplotou 130 000 °C a zdanlivou jasnosťou 13,3 mag. V dôsledku vysokej teploty je jeho žiarenie prevažne ultrafialové a možno ho vidieť len silným ďalekohľadom. Biely trpaslík osvetľuje svoje odvrhnuté obálky, samotnú hmlovinu, ktorá sa rozpína rýchlosťou 24 km/s. Kedysi bola táto hmlovina hviezdou podobnou nášmu Slnku – pohľad do hmloviny Helix nám odkrýva našu veľmi vzdialenú budúcnosť. V tejto hmlovine, ale aj v mnohých iných, sa nachádzajú podivuhodné útvary nazývané kometárne uzly. Boli prvýkrát pozorované v roku 1996 práve v hmlovine Slimák. Vzhľadom pripomínajú kométy, ale sú neporovnateľne väčších rozmerov. Iba samotné ich hlavy dosahujú dvakrát väčší rozmer ako má slnečná sústava. Chvosty smerujúce radiálne od centrálnej hviezdy sú až 100-krát dlhšie ako priemer Slnečnej sústavy. Rozpínajú sa rýchlosťou 10 km/s. Hoci so skutočnými kométami nemajú nič spoločné, možno aspoň časť ich hmoty pochádza z Oortovho oblaku komét materskej hviezdy, ktorý sa v záverečnej etape jej vývoja vyparil. Tieto podivuhodné útvary pravdepodobne vznikli prienikom horúcejšej obálky vyvrhnutej materskou hviezdou neskôr s chladnejšou, skôr vyvrhnutou obálkou. Pri strete sa obálky rozpadli na fragmenty a utvorili útvary podobné kométam. Nie je vylúčené, že prachové častice kometárnych uzlov sa postupne zlepia a utvoria kompaktné ľadové telesá podobné Plutu. Je to snímok, ktorý bol naozajstnou výzvou. Táto hmlovina je v našej geografickej polohe extrémne nízko nad obzorom. To malo za následok veľké problémy s ostrením, pointáciu a svetelným smogom. Kvôli tomu som takmer 2/3 záberov musel vyhodiť. Som rád že sa to aspoň ako-tak podarilo.... Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader MPCC Mark III komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filte, Hutech IDAS NB3 filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 159x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 79x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, 66x360 sec. + 39x600sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Hutech IDAS NB3, master bias, 450 flats, master darks, master darkflats 20.7. až 9.9.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »