Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Startuje populární Expedice Mars, v létě se také těšte na tábory

Startuje populární Expedice Mars, v létě se také těšte na tábory

Účastníci expedice Mars nacvičují pobyt ve vesmíru. Neváhejte si ujít příležitost zúčastnit se dalšího ročíku!
Autor: Expedice Mars.

Kdo z nás si jako dítě nepřál být kosmonautem? Koho z nás nelákala tajemství a krása vesmíru? Většina se vzdala svého snu kvůli pocitu nedosažitelnosti. Ale co když existuje možnost, jak zažít opravdový astronautický výcvik, projít se ve skafandru po belgickém Evropském kosmickém centru a otevřít si dveře do nového světa? Jděte do toho po hlavě! Bez zaváhání. Nic podobného nesahá Expedici Mars ani po kotníky! Zažijete takové chvíle, o kterých se vám ani nezdálo a rozhodně nebudete litovat. Když nejde příležitost k vám, využijte příležitosti sami!

Studentská soutěž Expedice Mars opět startuje!

Kdo z nás si jako dítě nepřál být kosmonautem? Koho z nás nelákala tajemství a krása vesmíru? Většina se vzdala svého snu kvůli pocitu nedosažitelnosti. Ale co když existuje možnost, jak zažít opravdový astronautický výcvik, projít se ve skafandru po belgickém Evropském kosmickém centru a otevřít si dveře do nového světa?

Jděte do toho po hlavě! Bez zaváhání. Nic podobného nesahá Expedici Mars ani po kotníky! Zažijete takové chvíle, o kterých se vám ani nezdálo a rozhodně nebudete litovat. Když nejde příležitost k vám, využijte příležitosti sami!

Protože… Expedice Mars je brána do nepoznaného.
Mladí zájemci o kosmonautiku a moderní vědu ve věku 13-18 let se mohou do nového ročníku soutěže hlásit do konce července 2016.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.expedicemars.eu

Vzdělávací a popularizační přednášky o kosmonautice

Česká kosmická kancelář nabízí přednášky pro základní a střední školy o kosmonautice a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi a besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Dále nabízíme přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru.

Přehled nabízených přednášek v možných podzimních termínech najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz

Startuje Akademie kosmonautiky 2016

Space Academy je dlouhodobým kurzem organizovaným Českou kosmickou kanceláří a zaměřeným na podporu a zintenzivnění zájmu o kosmonautiku a kosmickou vědu a techniku u vybrané skupiny mladších zájemců o kosmonautiku, kteří se touto vysoce odbornou tématikou již dlouhodobě zabývají.

Formou přednášek a besed s odborníky, exkurzí a vzájemnými kontakty jim přinese možnost získat informace a znalosti, které jsou v tomto nepříliš rozšířeném oboru jinak těžko dohledatelné. Součástí projektu budou i besedy a setkání s dřívějšími i současnými profesionály v kosmických vědách, které účastníkům přinesou náhled do historie, současnosti a snad i budoucnosti kosmonautiky, astronomie a ostatních věd v České republice a přilehlém vesmíru…

Projekt je určen pro zájemce ve věku 13 až 16 roků, uzávěrka přihlášek je 5. června 2016.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.expedicemars.eu/startuje-akademie-kosmonautiky-2016

Středoškolská soutěž: Nastartuj si své podnikání hned teď!

Soutěž je určená středoškolským studentům, kteří mají zájem o inovativní řešení problémů a tvorbu svého vlastního podnikání ještě na střední škole a později při svém dalším studiu či praxi. Cílem soutěže je nastartovat nadané studenty k zahájení podnikání již během studia. Chceme, aby pochopili, že nemusí čekat, až dostudují, ale naopak své nápady a projekty mohou začít realizovat, ještě než ukončí svá studia. Tak budou mít připravenu budoucnost, aniž by spoléhali na to, že si po škole „něco“ najdou nebo že jim „někdo“ pomůže získat lukrativní zaměstnání. Tím, že si na střední škole připraví podnikatelský záměr, nebo dokonce zahájí svou podnikatelskou kariéru, převezmou zodpovědnost za sebe, a mnohdy i za své okolí.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://soutezapodnikej.cz/

Workshop Galileo Teacher Training programu ESA pro středoškolské učitele

ESA vyhlašuje další každoroční kurz vzdělávacího programu Galileo Teacher Training (GTTP) určeného pro středoškolské učitele fyziky a přírodovědných předmětů z členských a spolupracujících států ESA.

Pětidenní workshop se uskuteční v nizozemském Leidenu od 18. do 22. října 2016.
Účast na workshopu je zdarma. Účastníci si hradí náklady na cestu, hotelové ubytování a stravování, s výjimkou jedné společenské večeři připravené organizátory.
Online přihlášku je nutné poslat do 15. června 2016.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/Space_Education_International_Workshop

EISC-ESA Space for Sustainabiliry Award

Evropská kosmická agentura ESA a Stálé fórum pro meziparlamentní spolupráci ve vesmíru EISC vyhlašují výzvu pro studenty a mladé vědce ve věku do 30 roků zaměřenou na inovativní a kreativní projekty z oblasti spolupráce kosmonautiky a pozemského udržitelného rozvoje. Uzávěrka přihlášek pro soutěžní týmy i jednotlivce je 19. června 2016.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://sdaward.eisc.esa.int/

Hvězdárna Vyškov: Soubor letních astronomických přednášek a pozorování

Hvězdárna Vyškov pořádá od 3. do 12. srpna 2016 pozorování, astronomické přednášky a práci s astronomickou technikou pro mládež od 15 do 25 let. Denní program od 16 do 02 hodin - přednášky, zpracování astronomických pozorování, po setmění astronomická pozorování a sledování pomocí různých technik.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://drive.google.com/file/d/0B520DO_wcx_8X3kyNjhHWVhsMkk/view

Letní tábory na hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech

Objevuj s námi tajemství planet a Měsíce - Tábor pro děti a mládež se zaměřením na noční pozorování Měsíce, planet Jupiter, Saturn a Mars.

Vyfoť si svoji mlhovinu - Expediční tábor je zaměřen na odbornější astronomickou práci.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://astropatrola.cz/tabory.htm

2016: Vesmírná odysea - letní tábor Sekce pro mládež České astronomické společnosti

Sekce pro mládež ČAS pořádá v srpnu 2016 již osmý tábor, zaměřený na astronomii a kosmonautiku.  Námětem pro ten letošní se stal velmi originální román Roberta Charlese Wilsona Spin.  Wilsonově záhadě zmizelých hvězd budeme společně přicházet na kloub v celotáborové hře.  Kromě ní nás čeká tradiční koktejl her, bloků s informacemi, testíků, soutěží, táboráků, pozorování a všeho, co ke správnému letnímu táboru patří.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://mladez.astro.cz/?p=1833

Kontakty a další informace

Česká kosmická kancelář sídlí od počátku roku 2016 na adrese Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín (100 metrů od stanice metra Florenc BC)

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín
Milan Halousek, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz. O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kalendář akcí na Astro.cz
[2] Expedice Mars - stránky projektu

Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář, Vesmírná odysea, Expedice Mars, Astro-Kosmo tábor


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »