Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Vyšla kniha Vesmírné osudy

Vyšla kniha Vesmírné osudy

Kniha Vesmírné osudy
Autor: Ondřej Šamárek, Lukáš Houška

Řada čtenářů portálu Astro.cz možná zná seriál Vesmírné osudy vycházející v letech 2014–2015 na portálu Kosmonautix.cz, někteří si možná vybaví článek „I vy můžete pomoci vzniku knihy Vesmírné osudy“. Tehdy se však, i přes velkou snahu fanoušků seriálu, nepodařilo vybrat tolik prostředků, aby kniha mohla vzniknout. Navzdory nepřízni osudu se to nakonec podařilo a koncem listopadu 2017 uvedlo Nakladatelství C-Press knihu Vesmírné osudy autorů Ondřeje Šamárka a Lukáše Houšky na trh.

Jedná se o unikátní obrazovou publikaci, která vypráví osudy těch, kteří se rozhodli na hvězdné nebe nad námi dívat nejen ze Země, ale přiblížit se hvězdám blíž a posunout tak hranice našeho poznání.

Kniha zahrnuje osudy 29 osobností a vypráví jejich životní příběh velmi čtivou a nezaujatou formou. Rozprostírá jednotlivé osudy v jejich lidském rozměru, přináší řadu faktů a informací známých, méně známých i zcela nových včetně dvou dosud nezveřejněných portrétů. Určitě zaujme nejen fanoušky kosmonautiky, ale i historie, astronomie a vpravdě i dobrodružné četby, protože příběhy, ač doslova nabity fakty, nepřicházejí o svoji čtivost a splavný děj. Mohou se tak stát zajímavým zdrojem informací pro starší čtenáře, ale i velkou inspirací a vzorem pro ty mladší.

Kniha Vesmírné osudy je jednou z největších publikací věnovaných dobývání vesmíru, která u nás kdy vyšla. Má 656 stran, rozměry 216 x 276mm a váží více než 2,5 kg. Je možné ji zakoupit v knihkupectvích nebo objednat v e-shopu společnosti Albatros Media www.albatrosmedia.cz.

Petra Grulichová

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kosmonautix.cz - Vesmírné osudy
[2] Albatrosmedia.cz - Vesmírné osudy
[3] Kosmonautix.cz - Dočkali jsme se! Vesmírné osudy v knižní podobě
[4] Astro.cz - I vy můžete pomoci vzniku knihy Vesmírné osudy



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Elon Musk, Gagarin, Vesmírné osudy


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře ve třech vlnách 18 - 19. 10. 2025 .

Další informace »