Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záměna přístrojů pro rovery
Pavel Koten Vytisknout článek

Záměna přístrojů pro rovery

rover2_nasa_203.jpg
Drobné odchylky v měřeních dvojice spektrometrů, kterými jsou vybaveny oba rovery na Marsu, ukázaly, že při jejich sestavování došlo k záměně obou přístrojů. Zatímco Spirit je vybaven spektrometrem určeným původně pro Opportunity, druhý rover naopak pracuje s "jeho" přístrojem. Důležité objevy učiněné oběma rovery ale nejsou touto záměnou ovlivněny.

Připomeňme, že oba rovery přistály na povrchu Marsu v lednu loňského roku. Zatímco cílem roveru Spirit byl kráter Gusev, Opportunity dosedl v oblasti Meridiani Planum. Protože oba rovery jsou identické, jsou vybavené i stejnými přístroji. Jedním z nich je i spektrometr částic alfa a rentgenového záření. Měření spektrometru na palubě Opportunity ukazovala ve srovnání s daty získanými Spiritem vyšší koncentrace prvků jako hliník, sodík či hořčík, ačkoliv tyto by měly být všude po povrchu zhruba stejné. Ralf Gellert z Max Planck Institute v německém Mainzu, který spektrometry na roverech provozuje, se těmito naměřenými rozdíly detailně zabýval, ale dlouho nemohl najít správné vysvětlení. Nakonec prokázal, že při sestavování roverů došlo k záměně jejich spektrometrů.

Ačkoliv se jedná o totožné přístroje, jsou přeci jenom mezi nimi drobné rozdíly způsobené chování materiálů, z nichž jsou vyrobeny. Proto byl každý přístroj ještě před startem kalibrován s využitím vzorků známých hornin. Tato měření se nyní využívají pro kalibraci dat získaných přístroji přímo na Marsu. V důsledku záměny obou přístrojů jsou tedy nová data z Marsu zpracována s využitím špatných dat kalibračních. Protože ale rozdíly mezi oběma přístroji nejsou velké, výsledkem špatné kalibrace jsou jen velmi malé odchylky od reálných dat. Kromě toho, tento nedostatek je možno snadno napravit novým zpracováním získaných dat s využitím správných kalibrací.

Steve Squyres, který je vedoucím vědcem projektu obou roverů, říká, že korigovaná data z prvního roku působení na Marsu budou k dispozici velmi brzy. Podle jeho prohlášení neovlivní tyto korekce důkazy o výskyty vody v minulosti, které oba rovery na povrch planety získaly. A Ralf Gellert je spokojený, že už nyní nejsou mezi měřenými koncentracemi některých prvků rozdíly.

Zdroj:New Scientist.




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »