Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záměna přístrojů pro rovery
Pavel Koten Vytisknout článek

Záměna přístrojů pro rovery

rover2_nasa_203.jpg
Drobné odchylky v měřeních dvojice spektrometrů, kterými jsou vybaveny oba rovery na Marsu, ukázaly, že při jejich sestavování došlo k záměně obou přístrojů. Zatímco Spirit je vybaven spektrometrem určeným původně pro Opportunity, druhý rover naopak pracuje s "jeho" přístrojem. Důležité objevy učiněné oběma rovery ale nejsou touto záměnou ovlivněny.

Připomeňme, že oba rovery přistály na povrchu Marsu v lednu loňského roku. Zatímco cílem roveru Spirit byl kráter Gusev, Opportunity dosedl v oblasti Meridiani Planum. Protože oba rovery jsou identické, jsou vybavené i stejnými přístroji. Jedním z nich je i spektrometr částic alfa a rentgenového záření. Měření spektrometru na palubě Opportunity ukazovala ve srovnání s daty získanými Spiritem vyšší koncentrace prvků jako hliník, sodík či hořčík, ačkoliv tyto by měly být všude po povrchu zhruba stejné. Ralf Gellert z Max Planck Institute v německém Mainzu, který spektrometry na roverech provozuje, se těmito naměřenými rozdíly detailně zabýval, ale dlouho nemohl najít správné vysvětlení. Nakonec prokázal, že při sestavování roverů došlo k záměně jejich spektrometrů.

Ačkoliv se jedná o totožné přístroje, jsou přeci jenom mezi nimi drobné rozdíly způsobené chování materiálů, z nichž jsou vyrobeny. Proto byl každý přístroj ještě před startem kalibrován s využitím vzorků známých hornin. Tato měření se nyní využívají pro kalibraci dat získaných přístroji přímo na Marsu. V důsledku záměny obou přístrojů jsou tedy nová data z Marsu zpracována s využitím špatných dat kalibračních. Protože ale rozdíly mezi oběma přístroji nejsou velké, výsledkem špatné kalibrace jsou jen velmi malé odchylky od reálných dat. Kromě toho, tento nedostatek je možno snadno napravit novým zpracováním získaných dat s využitím správných kalibrací.

Steve Squyres, který je vedoucím vědcem projektu obou roverů, říká, že korigovaná data z prvního roku působení na Marsu budou k dispozici velmi brzy. Podle jeho prohlášení neovlivní tyto korekce důkazy o výskyty vody v minulosti, které oba rovery na povrch planety získaly. A Ralf Gellert je spokojený, že už nyní nejsou mezi měřenými koncentracemi některých prvků rozdíly.

Zdroj:New Scientist.




O autorovi



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »