Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu startu lodi Sojuz TMA-06M
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu startu lodi Sojuz TMA-06M

Start Expedice 33 Autor: TV NASA
Start Expedice 33
Autor: TV NASA
V úterý 23. října 2012 ve 12:51 SELČ začal pro trojici odvážlivců z Ruska a Ameriky 5měsíční výlet do kosmu, v rámci kterého budou plnit nejrůznější úkoly na stanici, která ve výšce 400 km každý den 16krát obkrouží Zemi rychlostí bezmála 8 km/s. Náš přenos zde začal ve 12:00.

Převzato: kanál NASA na youtube.com


13:15 Náš přenos končí, děkujeme za pozornost!

13:12 Vzhledem ke dráze Sojuzu a poloze ruských pozemních spojovacích stanic za okamžik dojde k očekávané ztrátě spojení s lodí. Posádka se naposled ujišťuje s řídícím střediskem u Moskvy, že systémy lodi pracují bez problémů.

TV NASA Autor: TV NASA
TV NASA
Autor: TV NASA
13:10 Posádka monitoruje automatické aktivace různých systémů lodi a konzultuje se Zemí. Kosmonauté již otevřeli hledí přilb.

13:08 Na stanici ISS Sojuz dorazí asi 50 hodin po startu a na 34. oběhu Země se automaticky připojí k modulu Pojsk na vrcholku ruské části ISS, má k tomu dojít ve čtvrtek 25. října kolem 14:35 našeho času. 3 hodiny na to budou otevřeny poklopy mezi lodí a stanicí a 33. dlouhodobá posádka bude mít konečně 6 členů.
Na stanici nyní pracuje velitelka Sunita Williamsová (USA), japonský astronaut Akihiko Hošide a ruský kosmonaut Jurij Malenčenko.

13:07 Sojuz obíhá Zemi po dráze ve výšce 230x190 km. Řídící středisko potvrzuje, že dle telemetrie je vše na palubě lodi v pořádku a gratuluje veliteli Novickemu k úspěšnému startu.

13:04 Okamžik startu byl upřesněn na 12:51:10,934 SELČ.

13:02 Vše je úspěšně hotovo! Všechny solární panely a antény Sojuzu byly po separaci od třetího stupně rakety vyklopeny, potvrzuje to ruská strana i Houston. Komentátor TV NASA Josh Byerly ohodnotil start jako velmi, velmi hladký.

13:01 Sojuz právě v těchto okamžicích vyklápí komunikační antény a rozvinuje solární panely pro výrobu elektřiny. Třetí stupeň rakety provádí úhybný manévr otevřením ventilů nádrže s kyslíkem. Za pár dní by měl zaniknout v atmosféře.

13:00 Start je úspěšně hotov! Třetí stupeň rakety je vypnut a dostali jsme potvrzení úspěšné separace lodi Sojuz na výchozí oběžné dráze.

12:59 Let probíhá bezvadně.

12:58 7 minut již trvá tato kosmická mise, třetí stupeň Sojuzu se stejnojmennou lodí letí rychlostí 6 km/s.

12:56 Ve výšce 170 km byl vypnut druhý stupeň, připojený ke třetímu charakteristickou mřížkovou konstrukcí, a zážeh třetího se stal impulsem k jeho separaci. Dopadne stejně jako čtyři motory odhozené dříve na neobydlené území západního Kazachstánu.

12:54 Dvě minuty a 40 vteřin po startu skončila odhozením mise pro záchrannou věž a aerodynamický kryt lodě, na kosmonauty díky tomu začalo okny modulu svítit slunce.

12:53 Minutu a 58 sekund po startu raketa odhodila čtyři postranní motory seskupené kolem druhého stupně. Rychlost dosahuje asi 1500 m/s.

Raketa mizí nad kosmodromem Autor: Energia
Raketa mizí nad kosmodromem
Autor: Energia
12:52 Raketa překonává rychlost zvuku, nyní letí asi 500 m/s.

12:51 START!! Tři stateční se vydávají na pětiměsíční vesmírnou misi.

12:50 T-1 minuta, raketa a loď začaly běžet na vlastní baterie. Po odklopení zbývajících ramen startovací rampy dojde v čase T-8 vteřin k zážehu motorů prvního a druhého stupně. Pohodlně se usaďte!

12:49 T-2 minuty 30 vteřin, začíná tlakování všech palivových nádrží dusíkem.

12:48 T-3 minuty. Spalovací komory motorů prvního a druhého stupně jsou tlakovány dusíkem. Jako čtvrtý člen posádky v Sojuzu dnes startuje v rámci vědeckého nákladu ryba.

12:47 Vzdušný prostor nad Bajkonurem je vyklizen.

12:46 T-5 minut, systémy rakety byly přepnuty na řízení počítači rakety, řídící konzole velitele lodi byly aktivovány, kosmonauti zavírají hledí přilb.

12:45 V řídícím středisku startu na Bajkonuru byl připraven startovní příkaz, došlo k aktivaci automatického programu finálních předstartovních příprav. Vše pokračuje hladce.

Talisman Autor: TV NASA
Talisman
Autor: TV NASA
12:44 Je tradicí, že posádka Sojuzu si v kabině pověsí nějakou figurku pro štěstí coby indikátor stavu beztíže. Tentokrát je úloha na plyšákovi, darovaném dcerou velitele lodi.

12:41 Odpočítáváme. Gyroskopy nosné rakety byly odemčeny, posádka lodi provádí aktivaci palubních záznamových zařízení.

12:35 Posádky raketoplánů se v případě vážných problémů ještě na rampě mohly spolehnout na obslužnou věž startovací rampy coby únikovou cestu do bezpečí v případě dejme tomu hrozící exploze palivové nádrže. Obslužné věže pro přístup do lodě Sojuz jsou však již odklopeny, zde by záchranu ve výše nastíněném případě obstarala záchranná věž na vrcholku rakety.

12:29 Posádku lodi Sojuz dnes vynese na orbit stejnojmenná raketa ve verzi -FG. Je to vylepšená raketa, vycházející z nosiče Sojuz-U, který se dnes používá k vynášení bezpilotních náklaďáků Progress. Sojuz-FG, který celkově řadíme do rodiny raket R-7, si premiéru vychutnal 20. května 2001, kdy vynesl ke stanici ISS loď Progress M-6. Od toho dne již má na kontě 36 startů s mírou úspěšnosti 100 %. 49,5 m vysoká raketa má tři stupně (resp. dva a čtyři urychlovací motory pro první okamžiky startu), všechny spalují kerosin (letecký petrolej) a tekutý kyslík coby okysličovadlo. Cesta na orbit raketě zabere asi 9 minut.

12:25 Posádka dokončila hermetické zkoušky svých skafandrů, vše v pořádku. Ve 12:30 má být dokončeno odklápění hlavních obslužných věží startovací rampy, které byly před chvílí již uvolněny od rakety.

Fotka záchranné věže na samé špici rakety nad pouzdrem s lodí. Autor: TV NASA
Fotka záchranné věže na samé špici rakety nad pouzdrem s lodí.
Autor: TV NASA
12:24 Právě byla aktivována záchranná věž na vrcholku rakety. Pokud by v počátečních fázích startu, kdy loď ještě nemá vysokou rychlost, došlo k závažným potížím s nosnou raketou, tato věžička zapálí trysky po svém obvodu a bleskově odnese od rakety kabinu s kosmonauty, ta poté přistane na padáku.

12:21 Posádka Sojuzu, usazena do lodi kolem 10:50, dokončuje přípravy a testy systémů, do uší jim z řídícího střediska hraje různá hudba pro uvolnění napětí.

12:17 "Zpravodajský důstojník" NASA Rob Navias hlásí z Bajkonuru, že je vše připraveno k plánovanému startu. Čekáme na dokončení odklápění hlavních obslužných věží od rakety a aktivaci záchranné věže.

Posádka Sojuzu TMA-06M, zleva K. Ford, O. Novickij a E. Tarelkin.  Autor: NASA
Posádka Sojuzu TMA-06M, zleva K. Ford, O. Novickij a E. Tarelkin.
Autor: NASA
12:14 Do prostředního křesla lodi Sojuz TMA-06M dnes asi dvě hodiny před startem coby velitel usedl ruský kosmonaut Oleg Novickij (40), plukovník ruského vojenského letectva, do vesmíru se vydávající poprvé. Po jeho levici jako palubní inženýr Sojuzu (něco jako kopilot) má své křeslo další ruský kosmonaut Evgenij Tarelkin (37), kapitán ruských vzdušných sil, kterého taktéž čeká první start do vesmíru. Po pravé ruce velitele uzavírá trio letový inženýr Sojuzu, americký astronaut Kevin Ford (51), který se příští měsíc stane velitelem 34. dlouhodobé posádky ISS. Penzionovaný plukovník vzdušných sil USA již stanici navštívil jako pilot raketoplánu Discovery na konci léta 2009 při 13denní zásobovací misi STS-128.
Této trojici dnes začne 143denní mise na Mezinárodní vesmírnou stanici, která má skončit přistáním v kazašské stepi v půli března 2013.

12:11 Kosmonauti provádějí poslední hermetické zkoušky svých skafandrů Sokol pro zásadní manévry v lodi Sojuz.

12:07 Po sobotní kompletaci v montážní hale byla raketa Sojuz-FG s lodí Sojuz TMA-06M na špičce při nedělním úsvitu převezena pomocí speciální vlakové soupravy na rampu startovacího komplexu 31 kosmodromu Bajkonur. Jde o malou změnu, lodě Sojuz startují obvykle z komplexu č. 1, z nějž vzlétli třeba první Sputnik nebo Jurij Gagarin, tentokrát se poletí z jiné části Bajkonuru. Starty Progressů z rampy 31 nejsou ničím neobvyklým avšak lidé z této rampy nestartovali již 28 let. Dnes se tedy obnoví šňůra ukončená v červenci 1984 posádkou lodi Sojuz T-12, jež zde započala svoji cestu k sovětské orbitální stanici Saljut 7.

Raketa Sojuz s dvěma hlavními obslužnými věžmi.  Autor: Spaceflightnow.com
Raketa Sojuz s dvěma hlavními obslužnými věžmi.
Autor: Spaceflightnow.com
12:06 Když se ohlédneme do dnešního rána, zjistíme, že 6 hodin před startem byly instalovány baterie do rakety, 5 hodin před startem započalo plnění palivových nádrží rakety kerosinem a kryogenním tekutým kyslíkem o teplotě kolem -180 °C, 2 hodiny a 30 minut do startu vstoupila do lodi Sojuz její posádka skrze boční poklop orbitálního modulu (horní ze tří lodi Sojuz). Teď, v čase T-45 minut se od nosiče odklápějí dvě hlavní obslužné věže startovací rampy, které raketu objímaly poslední dva dny a umožnily technikům důkladné testování a přípravy.

12:03 Od startu nás dělí 48 minut, raketa je připravena, Rusové již obdrželi "GO" ke startu z Houstonu z hlediska připravenosti stanice. Po technické stránce je vše "GO", testy systémů pokračují.
Počasí na Bajkonuru se z videostreamů jeví slunečné a klidné, v pozadí rakety je vidět jasná obloha i přes trochu vysoké oblačnosti. Teplota na kosmodromu je kolem 20 °C.

12:00 Srdečně Vás v době úterního oběda vítáme u našeho online přenosu startu nové posádky k Mezinárodní kosmické stanici! Přenos na TV NASA začal již před půl hodinou, takže nezapomeňte naladit (viz odkazy dole).

Doporučené odkazy:
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.

Štítky: ISS, Sojuz, Online přenos


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »