Zprávy z mise lodi Cygnus
Autor: Orbital Sciences Corp.
Čtvrtek 24. října; 19:30
Autor: Youtube.com
Závěr mise je zároveň koncem pětiletého vývojového snažení o nový dopravní prostředek pro stanici ISS, který vytvořily společnými silami Orbital a NASA v rámci programu COTS (Commercial Orbital Transportation Services). Orbital Sciences nyní zahájí pod záštitou programu CRS (Commercial Resupply Services) osm plnohodnotných zásobovacích misí Cygnusu ke stanici, z nichž první by měla odstartovat "ne dříve než" 15. prosince.
Tímto končí naše zpravodajství z premiérového letu lodi Cygnus. Děkujeme vám za pozornost!
Úterý 22. října; 20:45
Něco končí, něco (zanedlouho) začíná …
Zase jednou během premiérové mise Cygnusu zaujali dnes odpoledne Luca Parmitano a Karen Nybergová z 37. dlouhodobé posádky stanice ISS svá místa coby operátoři staniční robotické paže v kopulovité pozorovatelně. Už ale nešlo o slavnostní přivítání nové lodě, nýbrž o rozloučení. Po napěchování Cygnusu více než tunou odpadu v posledních týdnech a uzavření poklopů včera, sejmula robotická paže Canadarm2 dnes ve 12:05 SELČ labutí loď z portu staničního modulu Harmony. Jakmile se manipulátor s nákladní lodí napnul, řídící střediska NASA a Orbital potvrdila, že jde všechno dobře a nad modrou planetou opět vyšlo slunce, astronauti uvolnili sevření kosmického jeřábu a ve 13:31 započala závěrečná fáze této historické mise – Labuť se osamoceně vydala vstříc smrti v zemské atmosféře.
Autor: NASA
Cygnus byl vlastně uvolněn k samostatnému letu pod stanicí ale vzdaloval se po jakési smyčce, která ho vzala před stanici a pak nad ni. Celkově proběhlo opuštění stanice bez problémů a bezpečně.
Do středy 23. října vykoná Cygnus tři brzdící zážehy, závěrečný ve středu v 19:41 SELČ, a asi půl hodiny po něm vstoupí do atmosféry, kde zanikne. Manažeři a technici NASA a Orbital si v příštích týdnech pečlivě projdou celý průběh mise, a pokud byla opravdu tak hladká, jak se zdála real-time, dostane zelenou první operační start Cygnusu plánovaný předběžně na 15. prosince.
Středa 16. října; 20:00
Autor: NASASpaceFlight.com
Dotyčná komponenta ventilace byla vypnuta řídícím střediskem Orbital kvůli podivným telemetrickým tlakovým údajům. Nyní je denně ventilátor zapínán během pracovního dne posádky ISS a poté opět vypínán, když se astronauti chystají spát. Cílem je získat další informace o stavu věcí a rozhodnout, co s tím.
Neděle 13. října; 21:30
Tým techniků z Orbital Sciences Corp. provedl aktualizaci údajů v počítači lodi, které budou použity při řízeném zániku Cygnusu na konci mise. Aktuální plán počítá s odletem od ISS 22. října (loď bude sundána robotickou paží z portu stanice kolem poledne našeho času a propuštěna k samostatným manévrům asi ve 13:30) a o den později se sedmiminutovým brzdícím zážehem a následným vstupem do atmosféry ve 20:18 SELČ nad Tichým oceánem východně od Nového Zélandu.
Čtvrtek 10. října; 16:00
Demonstrační mise úspěšně a dle plánů pokračuje i v době vládní krize v USA (republikáni a demokraté se dosud neshodli na podobě rozpočtu pro příští rok - rozpočtový rok začíná pro americké federální instituce 1. října roku předcházejícího - a tak byla NASA nucena k tomuto datu poslat na neplacenou dovolenou 97 procent svých zaměstnanců a nechat v práci pouze omezené síly na udržování současných misí (ISS, orbitery a rovery na Marsu, HST, New Horizons na cestě k Plutu, Juno k Jupiteru, LADEE nebo Messenger u Merkuru) a přípravu družice MAVEN ke startu k Marsu.
Autor: Orbital Sciences Corp.
Pondělí 30. září; 16:15
Poklopy mezi lodí Cygnus a kosmickou stanicí byly otevřeny astronauty dnes v 10:10 SELČ. Nákladní modul Cygnusu, vyrobený v Itálii, nabídne posádce stanice přes sedm metráků jídla, oblečení, vody, zásob, náhradních dílů, výbavy a studentských experimentů. NASA pro tuto misi zvolila menší množství méně podstatného nákladu, kdyby náhodou neozkoušená loď svou premiéru nezvládnula. Celkově má Cygnus doplnit náklad, přivezený v srpnu japonskou lodí HTV-4. Vyložení Labutě zabere posádce stanice celkem asi 25 hodin během následujících dní.
Jako malou vzpomínku na včerejší setkání Cygnusu se stanicí přinášíme videosestřih od NASA:
Neděle 29. září; 18:20
Novinky z tiskové konference po příletu ke stanici: Dnes šlo všechno jako na drátkách, manažer NASA pro komerční dopravní služby Alan Lindenmoyer vypouštěl z úst slova jako "absolutně bezvadné", "prostě úžasné" nebo "jako z učebnice". Cygnus dnešek prostě zvládnul skvěle! Na straně stanice se posádka s pár technickými chybičkami potkala ale nebylo to nic, co by dnešní vývoj nějak ovlivnilo.
V současné chvíli již posádka stanice má za sebou ověřování, zda je Cygnus pevně připojen ke stanici a testy vzduchotěsné přiléhavosti lodě. Vstup astronautů do Cygnusu je v plánu v pondělí kolem 11:45 SELČ. Labuť dnes navíc trhnula rekord pro komerční lodě: dopravila na ISS přes 700 kilogramů nákladu a zásob (následující mise přitom mají vozit 1,5 - 2 tuny, po nějakých čtyřech misích až 2,5 tuny). Na stanici tento Cygnus zůstane minimálně do 22. října, kdy stanici opustí s 1100 kilogramy odpadu a za dva dny, po sedmiminutovém brzdícím zážehu, zanikne v atmosféře.
Neděle 29. září; 16:00
Zpravodajství z mise lodi Cygnus opět žije! Když si shrneme dnešní online přenos příletu ke stanici, všechno šlo až obdivuhodně hladce (nezakřikněme ale budoucí průběh mise). K zachycení Labutě Canadarmem2 došlo dokonce s časovým náskokem ve 13:00 SELČ, během předchozích manévrů se vyskytly pouze zanedbatelné technické potíže na straně kosmické stanice. Ve 13:40 komentátor TV NASA hlásil, že vše je nadále v pořádku a robotická paže začala Cygnus manévrovat do pozice pro připojení ke stanici, jež bylo potvrzeno ve 14:44 a zpečetěno utažením 16 motorických šroubů stykovacího uzlu. Posádka stanice kvůli dokončení operace odložila i svůj oběd a tak i pevné připojení ke stanici proběhlo s časovým náskokem. Zkrátka nic lepšího si ani nešlo přát.
Vstup astronautů do lodi Cygnus je na pořadu v pondělí 30. září kolem oběda našeho času.
Sobota 28. září; 14:00
Usnesení včerejší schůzky MMT (Mission Management Team) v Houstonu je jasné: Cygnus, který již zahájil postupné přibližování se zpět k ISS, má povolen druhý pokus o přílet přímo ke stanici, který je stanoven na tento víkend, konkrétně byla potvrzena již dříve navrhnutá neděle. Finální přílet vyvrcholí zachycením lodi staniční robotickou paží kolem 13:15 našeho času, NASA TV zahájí přenos v 10:30, formou online přenosu vám tuto napínavou událost přineseme v tomto článku.
Čtvrtek 26. září; 22:30
Sojuz TMA-10M se úspěšně spojil s ISS dnes v 04:45 SELČ, Cygnus už tedy nemá komu dávat přednost.
Prakticky máme hotovy přípravy na další pokus o přílet lodi ke stanici. Během posledních dnů technici firmy Orbital napsali, vyzkoušeli a poslali "nahoru" jeden řádek softwarového dodatku, který má zabránit opakování situace z 22. září. V noci na pátek 27. září má Cygnus provést první ze série zážehů za účelem obnovení pohybu směrem k ISS, momentálně je asi 2400 km za ní a kousek nad ní. Všechny důležité systémy lodi Cygnus fungují perfektně.
Dle současných plánů trajektorie Cygnusu se však setkání se stanicí zase o den posunulo směrem od nás, na neděli 29. září. Není to ale ještě úplně hotová věc, manažerské týmy Orbital a NASA dnes a zítra podrobně procházejí současnou situaci a plány. O osudu neděle bude teprve rozhodnuto.
Takže jak NASA ráda uvádí: "ne dříve než" v neděli.
Čtvrtek 26. září; 00:45
Loď Sojuz se třemi kosmonauty 25. září ve 22:58 SELČ vzlétla na špičce stejnojmenné rakety z Bajkonuru a po tom, co se jevilo jako bezproblémový start, se na výchozí oběžné dráze oddělila od horního stupně nosiče a vyklopila solární panely a komunikační a navigační antény. Nyní míří skrze sérii urychlovacích zážehů prvních pár hodin po startu vstříc stanici ISS, s níž se má spojit v 04:48 ráno našeho času (na modul Pojsk).
Pokud stykovka Sojuzu dopadne dobře, padne tím hlavní překážka v cestě Cygnusu. Ten je nyní na parkovací orbitě v bezpečné vzdálenosti od kosmické stanice a čeká na svoji sobotní příležitost. Letoví kontroloři firmy Orbital provádějí pravidelné aktualizace údajů v jeho palubním počítači a čekají na páteční "velkou radu" manažerů v Houstonu, kteří zhodnotí situaci a dají GO/NO-GO pro sobotní přílet ke stanici.
Pondělí 23. září; 17:30
Máme tady pro změnu odklad: přílet lodi Cygnus ke stanici ISS je nyní stanoven na sobotu 28. září!
Během uplynulých 24 hodin tým techniků v Orbital Sciences vytvořil, připravil a testoval softwarovou záplatu, která má zabránit opakování včerejšího nedorozumění mezi stanicí a Cygnusem co se týče formátu GPS navigačních dat. Technické potíže momentálně nemáme, Cygnus však doplatil na níže zmíněnou misi Sojuz TMA-10M, v rámci které má ve středu pozdě večer našeho času vzlétnout z Bajkonuru ke stanici loď s třemi kosmonauty a s orbitálním komplexem se spojit již ve čtvrtek nad ránem. Problémy se Cygnusem a tento blížící se start vyústily v extrémně nabitý program pro kosmickou stanici a manažeři Orbital a NASA se dnes společně dohodli, že přílet Cygnusu tedy raději odloží až po zakotvení Sojuzu u stanice a doplnění její posádky. Nejbližším datem pro rendezvous stanice a lodi Cygnus po příletu Sojuzu je právě 28. září.
"Nový plán umožní lidem z Orbital vše pečlivě naplánovat a dobře si odpočinout před kritickým přiblížením ke stanici. Mezitím má Cygnus vše co potřebuje k prodlouženému pobytu na orbitě," řekl Frank Culbertson, bývalý americký astronaut a dnes vysoký manažer firmy Orbital.
13:30
V současné chvíli to vypadá, že Orbital Sciences i NASA počítají s příletem Cygnusu ke stanici zítra, tj. v úterý. Definitivní potvrzení plus konkrétnější údaje a časy pro zítřejší rendezvous však ještě k dispozici nejsou, NASA dokonce zítřek ještě nemá zanesen ani v programu NASA TV. Zřejmě ještě probíhá testování softwarové záplaty Cygnusem na oběžné dráze.
Neděle 22. září, 22:00; Na webu Orbital Sciences se dnes objevilo následující prohlášení:
Po objevení nesouladu ve formátu dat mezi navigačním systémem stanice ISS a podobným systémem lodi Cygnus kolem 07:30 SELČ byl odložen přílet ke stanici. NASA a Orbital momentálně pracují na detailním plánu druhého pokusu o setkání Cygnusu se stanicí brzy ráno v úterý.
Je hotová softwarová aktualizace a během neděle bude otestována na pozemním simulátoru. Její odeslání Cygnusu a otestování na oběžné dráze je v plánu na nedělní noc a pondělní ráno. Jakmile bude hotovo, aktuální plán diktuje Cygnusu započít další přibližování ke stanici pozdě večer v pondělí, finální přílet a uchopení robotickou paží proběhne brzy ráno v úterý 24. září. Loď Cygnus setrvává "zdravá" a všechny její systémy fungují dle plánu.
Uvedené orientační časy jsou platné na východním pobřeží USA, kde firma Orbital sídlí, a jsou oproti našemu pozadu o šest hodin.
10:50
Cygnus okolo 7:30 ráno SELČ navázal přímé datové spojení s ISS, nicméně hodnoty některých přijatých dat loď vyvedly z míry, Cygnus automaticky zrušil příletovou sekvenci ke stanici a přesouvá se do bezpečné vzdálenosti. Firma Orbital již příčinu nesouladu našla a pracuje na softwarové záplatě ale minimální potřebný čas k opakování přiblížení ke stanici je asi 48 hodin vzhledem k povaze orbitální dráhy, palivové rezervy Cygnusu to dovolují. Hrozí konflikt (časový) s lodí Sojuz TMA-10M s posádkou, která má ke stanici zamířit ve středu večer.
Zdroje a doporučené odkazy:
- Vysílání TV NASA
- Podrobné zpravodajství v angličtině nabízí Spaceflightnow.com
- Stránka o misi na webu firmy Orbital
Čtěte také:
Online přenos startu (18. 9.), Tiskové prohlášení k misi