Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  (Ne)povedená fotka supernovy

(Ne)povedená fotka supernovy

(Ne)povedená fotografie supernovy 2011fe ze 14. září 2011. Autor: M. Kročil
(Ne)povedená fotografie supernovy 2011fe ze 14. září 2011.
Autor: M. Kročil
Na internetu je plno zpráv a pěkných fotografií "nové hvězdy" v galaxii M101. Teoretikové nespí a kalkulují s novými modely vesmíru, astronomové chytají spektra a přesná měření a my fandové prolézáme internet a obdivujeme krásné fotky v galeriích.

Tak mně to nedalo a řekl jsem si, že si před jedním dnem dovolené udělám 14. září 2011 pozorování naším třebíčským Meniskasem. Stejně bylo potřeba udělat na hvězdárně nějaké práce, shrabat trávník, dopsat kroniku atd. Po doplnění zpráv do kroniky se venku setmělo, tak co trochu vyvenčit dalekohled. A že když je ta supernova tak pěkně vidět, tak to dáme.

Mapky nemám, tak jsem ještě u počítače vyfotil z monitoru nějaké z internetu. Foťák je taková sympatická přenosná vizuální paměť. A pak jsme s kamarádem vlezli do hvězdárny a sundali střechu.

Ukázalo se, že najít Větrník ve Velké Medvědici bude docela oříšek, protože začal svítit Měsíc. S dalekohledem jsem už taky nějaký ten pátek nepracoval a po půl hodině beznadějného pročesávání oblasti jsem celý pokus vzdal. Ale když už jsem tam měl foťák, řekli jsme si, že si vyfotíme trochu lepší hledací pole, než jsem si sejmul z obrazovky na internetu.

Jak řekli, tak udělali. Protože dalekohled koukal nahoru pod docela malým sklonem, stačilo na rouru položit dvě vrstvy deky jako podložku pro foťák a ten ještě zezadu opřít o hledáček. Výsledkem byla docela zajímavá montáž pro Nikona s motorovým pohonem a patnáctkou zrcadlem, ačkoliv optika dalekohledu už v této chvíli do toho neměla co říci. Zaostřil jsem manuálně na Vegu, položil foťák do deky a vyfotil pole.

Při průzkumu se ukázalo, že sice ruší Měsíc, ale "něco tam je" takže bychom mohli mít náznak galaxie. A na okraji galaxie - hvězdička... Povyk byl převeliký, gratulace taky. Kontrolu si uděláme u počítače v klidu doma. Tak ještě čtyři expozice.

Porovnání snímků s mapkami ukázalo, že Nikon "bere" do 10. magnitudy a že SN2011 asi bude opravdu na okraji tušené galaxie. Chtělo by to vytáhnout konturu, ale jak? Asi bude potřeba nastudovat skládání snímků. A tak druhý den ráno bylo třeba stáhnout Registar a pokusit se o nemožné podle návodu na internetu. A výsledek máte v úvodu.

Supernova SN2011Fe vyfocená Nikonem D90 se základní optikou, celé to položené na dalekohledu s dekou, paralaktickou montáží a s motorovým pohonem. Ne, takhle se opravdu astrofotografie dělat nedá. Ale asi to funguje.

Fotografie supernovy 2011fe z 15. září 2011. Autor: M. Kročil
Fotografie supernovy 2011fe z 15. září 2011.
Autor: M. Kročil
Apendix: Ve čtvrtek večer jsme postup opakovali s tím, že už bylo nazkoušeno, takže jsem fotil víc najisto a získal asi 35 snímků. Pro složení v Registaru jsem pak použil prvních dvacet. Výsledek můžete porovnat (viz snímek vpravo).

Související:
[1] Jasná supernova v galaxii M101 (Martin Mašek)
[2] Supernova v galaxii M101 pozorována ondřejovským 2m dalekohledem (Petr Škoda)




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »