Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Spitzer pořídil nové úchvatné snímky

Spitzer pořídil nové úchvatné snímky

nahled.jpg
Další úchvatné snímky posílá na Zemi vesmírný dalekohled Spitzer. Tyto dva obrázky zobrazují stejnou oblast a můžeme pozorovat viditelné rozdíly. Zatímco infračervený náhled, pojmenovaný "Hory stvoření", odhaluje prachové pilíře čnící do výše se září zárodečných hvězd (bílé/žluté), tak ve viditelném spektru světla obrázek ukazuje tmavé, sotva viditelné pilíře. Infračervený detail Spitzerova obrázku nabízí dynamickou oblast probíhajícího vývoje a utváření nového hvězdného života.

Proč obrázky vypadají tak odlišně? Odpověď má dvě části.

Zaprvé - pro infračervené světlo není prach velkou překážkou, zatímco záření z viditelného spektra je jím blokováno (resp. pohlceno).

Zadruhé - prachové pilíře jsou ohřívány hvězdami a proto vyzařují v infračerveném oboru. Je to trochu podobné jako pozorování teplého těla v noci za pomocí speciálních brýlí, které mohou infračervené záření detekovat. Zkrátka Spitzer vidí "skrz prach".

Infračervené spektrumViditelné spektrum
infrared.jpg
visible.jpg

Charakteristika objektu:
Jméno objektu: "Mountains of Creation" v oblasti W5
Typ objektu: oblast formování hvězd
Pozice (J2000): RA: 3h01m56s Dec: +60d35m50s
Vzdálenost: 2000 pc; 7000 světelných let
Souhvězdí: Cassiopeia




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »