Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Spitzer pořídil nové úchvatné snímky

Spitzer pořídil nové úchvatné snímky

nahled.jpg
Další úchvatné snímky posílá na Zemi vesmírný dalekohled Spitzer. Tyto dva obrázky zobrazují stejnou oblast a můžeme pozorovat viditelné rozdíly. Zatímco infračervený náhled, pojmenovaný "Hory stvoření", odhaluje prachové pilíře čnící do výše se září zárodečných hvězd (bílé/žluté), tak ve viditelném spektru světla obrázek ukazuje tmavé, sotva viditelné pilíře. Infračervený detail Spitzerova obrázku nabízí dynamickou oblast probíhajícího vývoje a utváření nového hvězdného života.

Proč obrázky vypadají tak odlišně? Odpověď má dvě části.

Zaprvé - pro infračervené světlo není prach velkou překážkou, zatímco záření z viditelného spektra je jím blokováno (resp. pohlceno).

Zadruhé - prachové pilíře jsou ohřívány hvězdami a proto vyzařují v infračerveném oboru. Je to trochu podobné jako pozorování teplého těla v noci za pomocí speciálních brýlí, které mohou infračervené záření detekovat. Zkrátka Spitzer vidí "skrz prach".

Infračervené spektrumViditelné spektrum
infrared.jpg
visible.jpg

Charakteristika objektu:
Jméno objektu: "Mountains of Creation" v oblasti W5
Typ objektu: oblast formování hvězd
Pozice (J2000): RA: 3h01m56s Dec: +60d35m50s
Vzdálenost: 2000 pc; 7000 světelných let
Souhvězdí: Cassiopeia




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »