Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Úplné zatmění Měsíce sledujte po internetu

Úplné zatmění Měsíce sledujte po internetu

Úplné zatmění Měsíce 4.5.2004. Autor: Ing. Martin Myslivec
Úplné zatmění Měsíce 4.5.2004.
Autor: Ing. Martin Myslivec

Letošní druhé úplné zatmění Měsíce 28. srpna 2007 od nás nebudeme moci sledovat ani v části svého průběhu. Přesto nám však internet nabízí zajímavou podívanou prostřednictvím webcastu.

Zítra v dopoledních a odpoledních hodinách středoevropského času se odehraje úplné zatmění Měsíce, které je bohužel ze střední Evropy zcela nepozorovatelné. Zatmění je oproti ostatním výjimečně i tím, že Měsíc svým okrajem projde středem zemského stínu a celý úkaz v době úplné fáze tak bude trvat poměrně dlouho (1 hodinu 30 minut). Od nás taková příležitost nastane až v letech 2011 a 2018, kdy Měsíc v obou případech projde středem zemského stínu, a dokonce se střed zemského stínu dostane na střed Měsíčního kotouče. Naposledy k tomu došlo při zatmění v roce 2000 (16. července), které vsak od nás také nebylo vidět ani v jediné časti svého průběhu.

Byť zítřejší zatmění nebudeme moci pozorovat přímo, dnešní doba internetu a digitálních kamer nabízí alespoň nepřímou příležitost ke sledovaní úkazu, a to v reálném čase. Více nabízí například Expresní astronomické Informace, kde se v článku Dalibora Hanžla dozvíte nejen o samotném úkazu, ale též na jaké internetové stránky máte zavítat v případě zájmu o sledovaní přímého přenosu. Odkaz je ZDE. Pokud pomineme polostínovou fázi, tak úkaz začíná vstupem Měsíce do zemského stínu v 10 hodin 51 minut našeho letního času, úplné zatmění probíhá od 11:52 - 13:22 a ve 14:24 Měsíc vystupuje ze zemského stínu. Webcast naleznete třeba zde: http://www.sems.und.edu/~sems/Trips/LasVegas07/index.html (v článku Dalibora Hanžla je uvedeno odkazů více).

Další úplné zatmění Měsíce už budeme moci sledovat nad našimi hlavami - nastane 21. února 2008 v ranních hodinách a úplná fáze bude trvat přes 50 minut. Příští rok nám ještě nabídne letní podívanou tohoto typu - nepůjde sice o úplné, ale o 80% částečné zatmění Měsíce, které nastane 16. srpna 2008. O patnáct dní dříve - 1. srpna v poledních hodinách – budeme moci také pozorovat částečné zatmění Slunce, které jako úplné nastane například v Rusku, Mongolsku, nebo v Číně.




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »