Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Úplné zatmění Měsíce sledujte po internetu

Úplné zatmění Měsíce sledujte po internetu

Úplné zatmění Měsíce 4.5.2004. Autor: Ing. Martin Myslivec
Úplné zatmění Měsíce 4.5.2004.
Autor: Ing. Martin Myslivec

Letošní druhé úplné zatmění Měsíce 28. srpna 2007 od nás nebudeme moci sledovat ani v části svého průběhu. Přesto nám však internet nabízí zajímavou podívanou prostřednictvím webcastu.

Zítra v dopoledních a odpoledních hodinách středoevropského času se odehraje úplné zatmění Měsíce, které je bohužel ze střední Evropy zcela nepozorovatelné. Zatmění je oproti ostatním výjimečně i tím, že Měsíc svým okrajem projde středem zemského stínu a celý úkaz v době úplné fáze tak bude trvat poměrně dlouho (1 hodinu 30 minut). Od nás taková příležitost nastane až v letech 2011 a 2018, kdy Měsíc v obou případech projde středem zemského stínu, a dokonce se střed zemského stínu dostane na střed Měsíčního kotouče. Naposledy k tomu došlo při zatmění v roce 2000 (16. července), které vsak od nás také nebylo vidět ani v jediné časti svého průběhu.

Byť zítřejší zatmění nebudeme moci pozorovat přímo, dnešní doba internetu a digitálních kamer nabízí alespoň nepřímou příležitost ke sledovaní úkazu, a to v reálném čase. Více nabízí například Expresní astronomické Informace, kde se v článku Dalibora Hanžla dozvíte nejen o samotném úkazu, ale též na jaké internetové stránky máte zavítat v případě zájmu o sledovaní přímého přenosu. Odkaz je ZDE. Pokud pomineme polostínovou fázi, tak úkaz začíná vstupem Měsíce do zemského stínu v 10 hodin 51 minut našeho letního času, úplné zatmění probíhá od 11:52 - 13:22 a ve 14:24 Měsíc vystupuje ze zemského stínu. Webcast naleznete třeba zde: http://www.sems.und.edu/~sems/Trips/LasVegas07/index.html (v článku Dalibora Hanžla je uvedeno odkazů více).

Další úplné zatmění Měsíce už budeme moci sledovat nad našimi hlavami - nastane 21. února 2008 v ranních hodinách a úplná fáze bude trvat přes 50 minut. Příští rok nám ještě nabídne letní podívanou tohoto typu - nepůjde sice o úplné, ale o 80% částečné zatmění Měsíce, které nastane 16. srpna 2008. O patnáct dní dříve - 1. srpna v poledních hodinách – budeme moci také pozorovat částečné zatmění Slunce, které jako úplné nastane například v Rusku, Mongolsku, nebo v Číně.




O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »