Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Vyfotografujte Rosettu!
Pavel Koten Vytisknout článek

Vyfotografujte Rosettu!

15_flyearth_L,2.jpg
V pátek proletí v těsné blízkosti naší planety sonda Rosetta mířící ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Z Evropy bude pozorovatelná jako objekt 8. nebo 9. hvězdné velikosti. ESA při této příležitosti vypsala soutěž pro amatérské fotografy. První místo bude odměněno návštěvou řídícího střediska při startu sondy Venus Express.

Sonda Rosetta se na svou desetiletou cestu ke kometě vydala v březnu loňského roku. Toto setkání se Zemí je jedním z několika gravitačních manévrů, které sondu čekají. Průlet ve vzdálenosti 1900 km od zemského povrchu zvýší rychlost kosmické sondy a vyšle ji k dalšímu setkání tentokrát s planetou Mars, ke kterému dojde za dva roky. Následovat budou ještě další dvě setkání se Zemí a pak už bude mít sonda dostatečnou rychlost, aby mohla dosáhnout komety. Průlet bude rovněž využit pro kalibraci přístrojů při pozorování Měsíce.

K nejmenšímu přiblížení dojde v pátek 4. března ve 23:10 hod. středoevropského času. V té době se bude sonda nacházet nad Mexikem a z Evropy už nebude pozorovatelná. Z našeho regionu ji bude možno zahlédnout v době, kdy se bude k Zemi přibližovat. Bude viditelná na rozhraní souhvězdí Lva a Sextantu a poté se začne rychle posouvat přes Blížence k západu. Před 23. hodinou zmizí za západním horizontem. Z Evropy nebude bohužel pozorovatelná pouhým okem, protože se bude nacházet stále ještě daleko. S jasností mezi 8. a 9. magnitudou bude ale v dosahu menších amatérských přístrojů.

Evropská kosmická agentura (ESA) proto vypsala fotografickou soutěž pro amatérské astronomy. Nejlepší tři snímky budou odměněny. První cenou jsou dvě vstupenky do řídícího střediska ESA v Darmstadtu na start evropské sondy Venus Express, který se uskuteční v polovině letošního roku. Druhá a třetí cena zahrnuje trička a plakáty s motivy kosmických výprav ESA. Dead-line pro zaslání snímků je poledne 11. března 2005.


Zdroj:Rosetta Up Close photo contest
Dráha a vyhledávací mapky
Space.Com.




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »