Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Slavnostní shromáždění ke stým narozeninám Luboše Perka

Slavnostní shromáždění ke stým narozeninám Luboše Perka

Slavnostní shromáždění 25. 7. 2019 ke 100. narozeninám Luboše Perka
Autor: Jana Platichová, SSČ AV

Občas se něco povede, občas se něco nepovede, občas to nevyjde na 100 procent, někdy je to naopak stoprocentní. Ani jedno není případ slavnostního shromáždění ke 100. narozeninám docenta Luboše Perka na Akademii věd 25. července 2019. To se totiž povedlo na 120 procent.

Plný sál ve druhém patře budovy Akademie věd na Národní třídě v Praze, na 80 lidí i v této prázdninové době, přítomnost velmi vzácných hostů včetně druhého nejvyššího ústavního činitele a úžasná nálada, do které každý přispěl svým dílem. To bylo slavnostní setkání ke 100. narozeninám docenta Luboše Perka. Neopakovatelný zážitek, kladnější než cokoliv kladného. Tak aspoň pár střípků pro ty, kteří tam nemohli být.

Stříbrná pamětní medaile Senátu ČR Autor: Jana Platichová, SSČ AV
Stříbrná pamětní medaile Senátu ČR
Autor: Jana Platichová, SSČ AV
Předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera měl velmi pěkný proslov. Kromě zastání základního výzkumu i úcty k vědě se jeho větami od začátku do konce neslo motto "Važme si práce druhých". Ostatně proto také přijel za stoletým Lubošem Perkem. A ocenil ho stříbrnou pamětní medailí Senátu. Luboš Perek na to zareagoval "Já jsem čekal, že přijdou nějaká překvapení, ale že přijdou z tak vysoké úrovně ..." a dodal směrem k předsedovi Senátu "Děkuji Vám, že jste si na mě tímto krásným způsobem vzpomněl." 

Po proslovu ředitele Astronomického ústavu AV ČR profesora Vladimíra Karase, který mj. předal bývalému řediteli ústavu docentu Luboši Perkovi Výroční zprávu ústavu za rok 2018 se slovy, že ústav udržujeme stále v dobré kondici, reagoval Perek slovy "Děkuji Vám a jsem rád, že kvalita ředitelů Astronomického ústavu roste s časem."

Od České astronomické společnosti dostal Luboš Perek mj. letenku na Měsíc (samozřejmě virtuální a bezpečnou, především pak zpáteční), kterou předával Petr Sobotka. "Já zatím na Měsíc neměl žádnou dopravu, a to tam mám jednu parcelu", reagoval Perek.

Tak se ještě podívejte na pořad České televize Devadesátka na ČT24 v pátek 26. července od 20 hodin, tedy v den Perkových 100. narozenin. Bude, jak jinak, o Luboši Perkovi. Jeho součástí bude i televizní premiéra filmu "Perek" natočeného studenty Slezské univerzity.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Luboš Perek


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »