Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  20. ročník Astronomické olympiády v kategorii CD již zná své vítěze

20. ročník Astronomické olympiády v kategorii CD již zná své vítěze

Doprovodný program finále doplnila take projekce několika astronomických sférických pořadů v Unisféře
Autor: Lucie Dospivová

Ve dnech 17. až 19. května 2023 proběhlo na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo 20. ročníku Astronomické olympiády v kategorii CD. Ve finále zvítězil student Matouš Mišta (Gymnázium Olomouc-Hejčín).

Do ústředního kola postoupilo ze školních a posléze krajských kol celkem 18 nejlepších studentů z celé republiky. Program finále byl velmi nabitý a samotná soutěž se skládala ze tří částí. Finalisté řešili ve čtvrtek dopoledne teoretické úlohy, odpoledne pak bylo vyhrazeno na praktickou část, která probíhala v Unisféře. Poslední částí pak byly úlohy datové analýzy, například určení vzdálenosti proslulé supernovy 1987 A, které finalisté řešili v pátek dopoledne. Večerní pozorovací kolo muselo být pro nepřízeň počasí zrušeno jak ve středu, tak i ve čtvrtek.

V rámci doprovodného programu čekalo studenty také zhlédnutí několika pořadů v Unisféře (http://unisfera.slu.cz/), promítání absolventských popularizačních filmů studentů programu Multimediální techniky a společná večeře v místnostech určených k popularizaci vědy na rektorátu Slezské univerzity.

Vítězové finále

V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti ředitele Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky, tři nejúspěšnější studenti pak také medaile a věcné ceny. Na medailových pozicích se umístili:

  1. Matouš Mišta, Gymnázium Olomouc-Hejčín,
  2. Lukáš Hrdý, Gymnázium Zlín,
  3. Jan Herzig, Gymnázium J. Š. Baara v Domažlicích.

Z kategorie CD, která je určena studentům prvních a druhých ročníků středních škol, se vybírají členové reprezentace České republiky na Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice (IOAA), která se letos bude konat v srpnu v polském městě Chorzów.

20. ročník v Planetum Praha

Pět desítek nejlepších řešitelů ze základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií se sjede v pátek 26. května 2023 do pražského Planetum, největšího planetária v České republice a jednoho z největších planetárií na světě.

Není bez zajímavosti, že …

  • jednu z úloh pro soutěžící vytvořila umělá inteligence, která však pracovala pod bedlivým dohledem uhlíkové inteligence (Pavel Kůs), protože jinak by vzorové řešení bylo zcela špatně…
  • jednalo se o finále s beznadějně zataženou oblohou po celou jeho dobu, což je v historii finálových klání astronomické olympiády spíše výjimka, o to větší výhodou bylo využití Unisféry jako digitálního planetária…

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2022/23 probíhá její 20. ročník. Koncem května budou následovat ústřední kola zbývajících dvou kategorií - EF a GH.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Ústřední kolo kategorie CD by se neobešlo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě pod vedením Dr. Tomáše Gráfa. Přípravu a hladký průběh finále organizačně zabezpečili Bc. Lucie Dospivová, Mgr. Viky Kurečků, paní Lenka Polášková, Mgr. Debora Lančová, Dr. Martin Blaschke a Mgr. Adam Hofer.

Úlohy finále připravili RNDr. Pavel Kůs, Marco Souza de Joode, Mgr. MgA. Lukáš Supik, David Kománek, Bc. Jindřich Jelínek, Dr. Jakub Vošmera, Dr. Tomáš Gráf a ChatGPT. Zadání recenzovali doc. Michal Švanda a Dr. David Břeň. Porotci finále byli RNDr. Pavel Kůs, Dr. Martin Blaschke, Bc. Jaromír Mielec, Radomír Mielec a Dr. Tomáš Gráf.

Partneři finále

Hlavním partnerem finále je Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě.

Kontakty a další informace

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Proděkan pro strategie a rozvoj, Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Tel.: 734 268 124

RNDr. Pavel Kůs
člen komise pro kategorii CD Astronomické olympiády
Email: pavel.kus@fzu.cz
Tel: 774 241 710

Jakub Vošmera, MMath., Ph.D.
člen Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: vosmera@astro.cz
Tel.: 731 509 424
O autorovi

Tomáš Gráf

Tomáš Gráf

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (* 1964, Těškovice, ČR) je český astronom, popularizátor astronomie a vysokoškolský pedagog. Vystudoval odbornou fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a tamtéž získal Ph.D. v oboru teoretická fyzika a astrofyzika.

V období od roku 1988 do roku 2015 pracoval v Planetáriu Ostrava (VŠB – Technická univerzita), v letech 1992 až 2014 jako vedoucí této instituce.

Mimo jiné je autorem popularizační knížky "Se zakloněnou hlavou pozorujeme hvězdy" nebo překladu publikace "Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy" z němčiny. Podílel se na vzniku 12 pilotních dílů seriálu "Hlubinami vesmíru" (TV Noe) a pro ČRo Ostrava připravuje od roku 2005 každý týden „Astronomické okénko“.

V rámci ČAS se dlouhodobě věnuje organizaci Astronomické olympiády. V roce 2007 inicioval její rozšíření o středoškolské kategorie, od roku 2010 je členem Ústřední komise této prestižní soutěže a více než desetkrát vedl český tým na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA).

Od roku 2015 působí na Slezské univerzitě v Opavě, kde vyučuje předměty Proseminář z astronomie, Základy astronomie a astrofyziky, Praktická astronomie a několik předmětů z oblasti komunikace vědy pro studenty studijních programů Multimediální techniky (zde je i garantem studijního programu) a Astrofyzika. Má na starosti observatoř WHOO! a digitální sférickou projekci Unisféra. Na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě zároveň zastává od roku 2017 funkci proděkana pro strategie a rozvoj.

Štítky: Astronomická olympiáda


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »