Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická mapa České republiky

Astronomická mapa České republiky

Astronomická mapa České republiky, je projektem Sdružení hvězdáren a planetárií. Bude zdarma k dispozici pro všechny členy SHaP, resp. návštěvníky institucí, které budou v publikaci uvedeny (počet poskytnutých výtisků bude záviset na finálním nákladu).

Podle současné představy se v mapě objeví zajímavá astronomická místa v České republice a nejbližším příhraničí, spolu se základním informacemi o poloze, historii, otevírací době apod. Mapa bude vícebarevná, zřejmě formátu B2. Její náklad nebyl zatím stanoven, odvíjí se od aktuální výše finančních prostředků samotného Sdružení hvězdáren a planetárií, event. udělených grantů. Je však zřejmé, že s ohledem na jednoduchost výroby, bude průběžně dotiskována a inovována nejen v roce 2007.

Astronomická mapa bude také k dispozici (a volnému použití) na zvláštních www stránkách. Informace o hvězdárnách, planetáriích a dalších zařízeních budou zveřejněny zdarma, veškeré náklady na sebe přebírá Sdružení hvězdáren a planetárií, event. další smluvní instituce.

Kdo bude na mapu umístěn:

  1. Všeobecně přístupná astronomická zařízení s programem zaměřeným (mimo jiné) na nejširší veřejnost, nejlépe za účasti "živého člověka" (moderátora, demonstrátora, průvodce). Snahou bude, aby byla vyznačena drtivá většina takových institucí (tj. hvězdáren a planetárií), kam může uživatel mapy skutečně zavítat. Do této kategorie tedy nespadá řada soukromých hvězdáren, naopak se zde mohou objevit např. muzea se stálou astronomickou expozicí (resp. expozicí úzce související s astronomií) a nebo třeba vědecké instituce, které bývají pravidelně otevřeny veřejnosti.
  2. Astronomické zajímavosti a kuriozity. Výčet rozhodně nebude úplný, může se jednat o výjimečné sluneční hodiny, menhiry, pamětní desky, planetární stezky... apod.

Zatímco v prvním případě byly jednotlivé instituce předem vytipovány a osloveny (viz seznam na www stránkách http://mapa.hvezdarna.cz), ve druhém případě si organizátoři dovolují oslovit veřejnost - znáte-li ve svém okolí nějakou astronomickou zajímavost či kuriozitu, která by si zasloužila uvedení v mapě, prosím kontaktuje organizátory. Buď e-mailem na dusek@hvezdarna.cz nebo klasickou poštou na adrese Jiří Dušek, Hvězdárna, Kraví hora 2, 616 00 Brno. Uveďte název "zajímavosti", její polohu (adresu) a stručný popis. Teprve pak může být uvedena v mapě.

Postup prací i finální podobu Astronomické mapy České republiky můžete sledovat na stránkách http://mapa.hvezdarna.cz. Děkujeme za spolupráci!




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »