Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomie a kosmonautika bez bariér
Petr Dušek Vytisknout článek

Astronomie a kosmonautika bez bariér

Logo: Astronomie a kosmonautika bez bariér
Autor: Petr Sobotka

V rámci České astronomické společnosti vzniká nová odborná skupina, jejíž činnost bude zaměřena na přiblížení a zpřístupnění astronomie a kosmonautiky hendikepovaným osobám. Zpočátku především osobám slabozrakým a nevidomým, ale postupně i zájemcům s dalšími postiženími, pro které je běžné získávání informací ztížené nebo omezené.

Členové Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku se plánují systematicky zabývat smyslovou, fyzickou a jinou dostupností astronomie a kosmonautiky pro všechny zájemce z řad veřejnosti bez rozdílů, a to formou přednášek, astronomických pozorování a dalších vhodných popularizačních a vzdělávacích formátů. Včetně využití hmatových třírozměrných modelů, pomocí kterých představí především zrakově hendikepovaným lidem přednášená témata nebo pozorované vesmírné objekty.

Další významnou oblastí činnosti nově vzniklé odborné skupiny bude i pomoc a spolupráce s odpovědnými pracovníky hvězdáren, planetárií, muzeí, či dalších vzdělávacích institucí při zpřístupňování astronomie a kosmonautiky všem lidem bez rozdílu. Tedy nejenom lidem zdravým, ale i zájemcům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým hendikepem, případně jinak postiženým. A to včetně odbourávání fyzických nebo sociálních bariér u dospělých i mladších zájemců o astronomii, kosmonautiku a s nimi spojené další vědní a technické obory.

Pozorování večerní oblohy pro zrakově postižené, Hvězdárna a planetárium Brno, 17. 5. 2019 Autor: Radek Pavlíček
Pozorování večerní oblohy pro zrakově postižené, Hvězdárna a planetárium Brno, 17. 5. 2019
Autor: Radek Pavlíček
Vznik Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku schválil Výkonný výbor České astronomické společnosti na svém zasedání ve středu 16. září 2020 a jejím vedením pověřil pana Petra Duška z Adamova, jenž se problematikou přístupnosti moderních vědních oborů hendikepovaným spoluobčanům zabývá již více než dvě desítky let.

Činnost skupiny se bude opírat o znalosti a zkušenosti svých členů, kteří jsou odborníky v oblastech astronomie, kosmonautiky, vzdělávání, asistivních technologií (pomůcek a technologií, které pomáhají zlepšit fyzické nebo duševní funkce osobám, které mají tyto funkce z různých důvodů sníženy), nebo odborných služeb v přístupnosti poskytovaných hendikepovaným. Činnost skupiny také volně navazuje na aktivity projektu Kvalitní inkluzivní vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na základní a střední škole.

Dohodnutá nebo rozjednaná je již spolupráce odborné skupiny s několika významnými organizacemi pracujícími s hendikepovanými lidmi, jako je například Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), Teiresiás - Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity v Brně, ELSA - Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami Českého vysokého učení technického v Praze, nebo Nadační fond Českého rozhlasu Světluška.

Členové odborné skupiny vyzývají ke spolupráci na přiblížení krás astronomie a kosmonautiky našim hendikepovaným spoluobčanům i další kolegy, členy České astronomické společnosti, i zájemce z řad veřejnosti.

Kontaktní údaje Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku:

Petr Dušek (předseda skupiny): petr.dusek@nesmir.cz, telefon 608 442 014
Milan Halousek: milan@halousek.eu
Petr Sobotka: sobotka@astro.cz

Webové stránky: www.nesmir.cz




O autorovi

Petr Dušek

Přibližně dvacet let se zabývá speciálním astronomickým vzděláváním – zejména hvězdářstvím lidí se zrakovým postižením. V současnosti také zkoumá bariéry, které během astronomického vzdělávání mohou vznikat i jinak hendikepovaným.

Tvorba hmatových pomůcek pro nevidomé Petra dovedla k zájmu o využití 3D tisku v komunitě zrakově postižených. Proto nemalou část svého života věnuje 3D tiskařské tvorbě, navrhování třírozměrných modelů, realizaci kurzů o 3D tisku či o digitálním modelování. Na Pellicově ulici v Brně si spravuje 3D tiskařský ateliér.

Petr několik let byl pozorovatelem meteorů v Astronomickém ústavu AV ČR; přestože toto zaměstnání považuje úžasné, do budoucna zvolil cestu softwarovou vývojařinou – kvalitařinou, bezpečností. Dnes primárně pracuje pro webstudio sdíleného pracoviště Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, sporadicky – na volné noze – je najímán pro témata bezpečnosti ICT.

Štítky: Bez bariér


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »