Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomie a kosmonautika bez bariér
Petr Dušek Vytisknout článek

Astronomie a kosmonautika bez bariér

Logo: Astronomie a kosmonautika bez bariér
Autor: Petr Sobotka

V rámci České astronomické společnosti vzniká nová odborná skupina, jejíž činnost bude zaměřena na přiblížení a zpřístupnění astronomie a kosmonautiky hendikepovaným osobám. Zpočátku především osobám slabozrakým a nevidomým, ale postupně i zájemcům s dalšími postiženími, pro které je běžné získávání informací ztížené nebo omezené.

Členové Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku se plánují systematicky zabývat smyslovou, fyzickou a jinou dostupností astronomie a kosmonautiky pro všechny zájemce z řad veřejnosti bez rozdílů, a to formou přednášek, astronomických pozorování a dalších vhodných popularizačních a vzdělávacích formátů. Včetně využití hmatových třírozměrných modelů, pomocí kterých představí především zrakově hendikepovaným lidem přednášená témata nebo pozorované vesmírné objekty.

Další významnou oblastí činnosti nově vzniklé odborné skupiny bude i pomoc a spolupráce s odpovědnými pracovníky hvězdáren, planetárií, muzeí, či dalších vzdělávacích institucí při zpřístupňování astronomie a kosmonautiky všem lidem bez rozdílu. Tedy nejenom lidem zdravým, ale i zájemcům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým hendikepem, případně jinak postiženým. A to včetně odbourávání fyzických nebo sociálních bariér u dospělých i mladších zájemců o astronomii, kosmonautiku a s nimi spojené další vědní a technické obory.

Pozorování večerní oblohy pro zrakově postižené, Hvězdárna a planetárium Brno, 17. 5. 2019 Autor: Radek Pavlíček
Pozorování večerní oblohy pro zrakově postižené, Hvězdárna a planetárium Brno, 17. 5. 2019
Autor: Radek Pavlíček
Vznik Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku schválil Výkonný výbor České astronomické společnosti na svém zasedání ve středu 16. září 2020 a jejím vedením pověřil pana Petra Duška z Adamova, jenž se problematikou přístupnosti moderních vědních oborů hendikepovaným spoluobčanům zabývá již více než dvě desítky let.

Činnost skupiny se bude opírat o znalosti a zkušenosti svých členů, kteří jsou odborníky v oblastech astronomie, kosmonautiky, vzdělávání, asistivních technologií (pomůcek a technologií, které pomáhají zlepšit fyzické nebo duševní funkce osobám, které mají tyto funkce z různých důvodů sníženy), nebo odborných služeb v přístupnosti poskytovaných hendikepovaným. Činnost skupiny také volně navazuje na aktivity projektu Kvalitní inkluzivní vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na základní a střední škole.

Dohodnutá nebo rozjednaná je již spolupráce odborné skupiny s několika významnými organizacemi pracujícími s hendikepovanými lidmi, jako je například Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), Teiresiás - Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity v Brně, ELSA - Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami Českého vysokého učení technického v Praze, nebo Nadační fond Českého rozhlasu Světluška.

Členové odborné skupiny vyzývají ke spolupráci na přiblížení krás astronomie a kosmonautiky našim hendikepovaným spoluobčanům i další kolegy, členy České astronomické společnosti, i zájemce z řad veřejnosti.

Kontaktní údaje Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku:

Petr Dušek (předseda skupiny): petr.dusek@nesmir.cz, telefon 608 442 014
Milan Halousek: milan@halousek.eu
Petr Sobotka: sobotka@astro.cz

Webové stránky: www.nesmir.cz




O autorovi

Petr Dušek

Přibližně dvacet let se zabývá speciálním astronomickým vzděláváním – zejména hvězdářstvím lidí se zrakovým postižením. V současnosti také zkoumá bariéry, které během astronomického vzdělávání mohou vznikat i jinak hendikepovaným.

Tvorba hmatových pomůcek pro nevidomé Petra dovedla k zájmu o využití 3D tisku v komunitě zrakově postižených. Proto nemalou část svého života věnuje 3D tiskařské tvorbě, navrhování třírozměrných modelů, realizaci kurzů o 3D tisku či o digitálním modelování. Na Pellicově ulici v Brně si spravuje 3D tiskařský ateliér.

Petr několik let byl pozorovatelem meteorů v Astronomickém ústavu AV ČR; přestože toto zaměstnání považuje úžasné, do budoucna zvolil cestu softwarovou vývojařinou – kvalitařinou, bezpečností. Dnes primárně pracuje pro webstudio sdíleného pracoviště Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, sporadicky – na volné noze – je najímán pro témata bezpečnosti ICT.

Štítky: Bez bariér


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

trpasličí planeta Ceres a galaxie M100

Newton 150/750 + ZWO kamera ASI 178MC

Další informace »