Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomie během Dne Země

Astronomie během Dne Země

Den Země 2010
Den Země 2010
V sobotu 24.4. v Rudné u Prahy proběhla akce k mezinárodnímu Dni Země. Protože v této oblasti není o astronomii vidu ani slechu (kromě pár soukromníků s dalekohledem na své zahrádce v okolních obcích), snažím se královskou vědu a krásy vesmíru propagovat v Rudné na astronomických večerech a na zmíněném Dni Země s velkou účastní veřejnosti.

Nápad propagovat astronomii na Dni Země vznikl již loni. Uskutečnili jsme ho za přispění hvězdárny Žebrák. Minulý rok bylo zataženo, proto lidé pozorovali pozemní cíle. Letos se počasí nadmíru vyvedlo. I přes skutečnost, že v okolí se ve stejný den konaly pro veřejnost další akce, navštívilo letošní ročník Dne Země kolem 500 lidí, převážně dětí s rodiči.

S radostí musím napsat, že díky ochotě majitele obchodu s astronomickými dalekohledy Supra Praha jsme v Rudné měli opravdu špičkové přístroje (pro znalce: sluneční dalekohled LUNT LS100THa 0,7Å, katadioptrický Celestron CPC 1100 XLT a refraktory William Optics ZenithStar 110 f/7 a Celestron Onyx 80 ED).

Účastníci se přes den mohli podívat speciálním dalekohledem na Slunce, pro člověka v neviditelném spektru H-alfa nebo na planetu Venuši. Jen škoda, že v tu dobu nám Slunce trochu spalo a neukázalo žádné výraznější útvary. Při večerním pozorování, kdy neustále během večera přicházeli lidé, se pozoroval Měsíc, Mars, Saturn, vícenásobné hvězdné soustavy a další objekty. Večerní pozorování proběhlo i za přispění hvězdárny Žebrák.

K vesmíru se vztahovala také výstava astronomických fotografií a výstava o světelném znečištění, tedy problému, který jistě není třeba na stránkách astro.cz představovat. Fotografie byly instalovány na základní škole, v jejímž areálu se akce konala. Za obě výstavy vděčíme hvězdárně a planetáriu Plzeň.

Letošní ročník byl nadmíru povedený a doufáme, že se i v této oblasti západně za Prahou astronomie uchytí a vzbudí v lidech zájem.

Kompletní fotogalerie ze Dne Země




O autorovi



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »