Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomie nezná hranice

Astronomie nezná hranice

Hvězdárna Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Krajská hvězdárna v Žilině – pracoviště Kysucké Nové Mesto, pořádají v rámci projektu Brána do vesmíru netradiční putovní seminář s názvem Astronomie nezná hranice. Akce se koná ve dnech 10. a 11. října 2014 a je určena pedagogům, studentům a pracovníkům vzdělávacích institucí a dalším zájemcům.

Putovní seminář začíná v pátek odpoledne odjezdem českých účastníků po trase z Valašského Meziříčí do Kysuckého Nového Mesta. Po příjezdu na hvězdárnu strávíme celé odpoledne odborným programem, představením nových vzdělávacích možností pracoviště, a pokud bude přát počasí, ukončíme den astronomickým pozorováním vhodných objektů na večerní obloze. Po přenocování v hotelu se další den ráno přesuneme autobusem na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, kde bude pokračovat odborný program do pozdního sobotního odpoledne.

Logo operačního programu Autor: Operační program přeshraniční spolupráce
Logo operačního programu
Autor: Operační program přeshraniční spolupráce
Díky spolufinancování Evropskou unií v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 můžeme v rámci projektu Brána do vesmíru podpořit zájemce o účast formou zajištění a úhrady ubytování, stravy po dobu konání akce a nákladů na dopravu autobusem na trase Valašské Meziříčí, Kysucké Nové Mesto a zpět. Ubytování bude zajištěno ve dvou až třílůžkových pokojích.

Tato nabídka je limitována celkovým počtem 30 osob, které můžeme v rámci rozpočtu projektu podpořit. Přihlášky budou evidovány dle data přijetí až do naplnění uvedené kapacity. Pokud vás tato nabídka zaujala, seznamte s ní, prosím, také své kolegy, přátele a studenty.

Termín podání přihlášky: do 8. října 2014.

Nahlédněme ještě stručně do připraveného programu dvoudenního semináře. Kromě seznámení s novým vybavením a vzdělávacími programy obou pořádajících institucí a případného večerního pozorování jsou na pořadu zajímavé přednášky. Páteční program bude doplněn povídání o meteorických expedicích na Kanárské ostrovy. Rozsáhlejší sobotní program nabídne seznámení s výzkumem, který prováděla kosmická observatoř Planck (Fenomén Planck aneb cesta k počátkům). Další program vás seznámí s observatoří Pierre Augera, nebude chybět ani povídání o kometách a meteorech.

Podrobnější informace včetně dokumentů ke stažení a přihlášky najdete na internetové adrese www.branadovesmiru.eu.

Těšíme se na Vaši účast.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »