Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomie nezná hranice

Astronomie nezná hranice

Hvězdárna Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Krajská hvězdárna v Žilině – pracoviště Kysucké Nové Mesto, pořádají v rámci projektu Brána do vesmíru netradiční putovní seminář s názvem Astronomie nezná hranice. Akce se koná ve dnech 10. a 11. října 2014 a je určena pedagogům, studentům a pracovníkům vzdělávacích institucí a dalším zájemcům.

Putovní seminář začíná v pátek odpoledne odjezdem českých účastníků po trase z Valašského Meziříčí do Kysuckého Nového Mesta. Po příjezdu na hvězdárnu strávíme celé odpoledne odborným programem, představením nových vzdělávacích možností pracoviště, a pokud bude přát počasí, ukončíme den astronomickým pozorováním vhodných objektů na večerní obloze. Po přenocování v hotelu se další den ráno přesuneme autobusem na Hvězdárnu Valašské Meziříčí, kde bude pokračovat odborný program do pozdního sobotního odpoledne.

Logo operačního programu Autor: Operační program přeshraniční spolupráce
Logo operačního programu
Autor: Operační program přeshraniční spolupráce
Díky spolufinancování Evropskou unií v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 můžeme v rámci projektu Brána do vesmíru podpořit zájemce o účast formou zajištění a úhrady ubytování, stravy po dobu konání akce a nákladů na dopravu autobusem na trase Valašské Meziříčí, Kysucké Nové Mesto a zpět. Ubytování bude zajištěno ve dvou až třílůžkových pokojích.

Tato nabídka je limitována celkovým počtem 30 osob, které můžeme v rámci rozpočtu projektu podpořit. Přihlášky budou evidovány dle data přijetí až do naplnění uvedené kapacity. Pokud vás tato nabídka zaujala, seznamte s ní, prosím, také své kolegy, přátele a studenty.

Termín podání přihlášky: do 8. října 2014.

Nahlédněme ještě stručně do připraveného programu dvoudenního semináře. Kromě seznámení s novým vybavením a vzdělávacími programy obou pořádajících institucí a případného večerního pozorování jsou na pořadu zajímavé přednášky. Páteční program bude doplněn povídání o meteorických expedicích na Kanárské ostrovy. Rozsáhlejší sobotní program nabídne seznámení s výzkumem, který prováděla kosmická observatoř Planck (Fenomén Planck aneb cesta k počátkům). Další program vás seznámí s observatoří Pierre Augera, nebude chybět ani povídání o kometách a meteorech.

Podrobnější informace včetně dokumentů ke stažení a přihlášky najdete na internetové adrese www.branadovesmiru.eu.

Těšíme se na Vaši účast.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »