Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Cena Littera Astronomica za rok 2024 udělena

Cena Littera Astronomica za rok 2024 udělena

Autoři monografie Premonstráti z Plzně během slavnostního křtu
Autor: Pavel Suchan

Česká astronomická společnost ocenila cenou Littera Astronomica za rok 2024 společně prof. RNDr. Martinu Bečvářovou, Ph.D. a doc. RNDr. Jindřicha Bečváře, CSc. za mimořádný knižní počin pětidílné monografie Premonstráti z Plzně vydané nakladatelstvím ČVUT v Praze s podporou Grantové agentury ČR v březnu 2024. Slavnostní předání ceny proběhne v pátek 11. října 2024 v 17:00 na 34. Podzimním knižním veletrhu v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Po předání ceny manželé Bečvářovi přednesou laureátskou přednášku. Cenu převezmou z rukou spisovatelky a ředitelky 34. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě PhDr. Markéty Hejkalové a místopředsedy České astronomické společnosti Pavla Suchana.

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 313 z 10. 10. 2024

Publikace popisuje a analyzuje zásadní a dosud nedoceněný přínos osvícených, mimořádně schopných a vzdělaných profesorů plzeňského Filozofického ústavu a gymnázia: Josefa Vojtěcha Sedláčka a Josefa Františka Smetany. Druhý jmenovaný, bratranec Bedřicha Smetany, je totiž autorem mnoha výrazů v českém vědeckém názvosloví z oblasti astronomie, které používáme dodnes.

Monografie podrobuje pečlivému zkoumání jejich odborné práce, snahy o modernizaci výuky, zahájení výuky v českém jazyce a jejich úsilí směřující k sepsání českých učebnic matematiky, fyziky, astronomie a světové historie, také tvorbu české odborné terminologie, jejich vzdělávací, osvětové, kulturní a obrozenecké aktivity, a to vše v širokých historických souvislostech. Zvláštní pozornost zaměřuje na vývoj jejich názorů na politické, celospolečenské a kulturní dění a na jejich literární a uměleckou tvorbu. Výzkum, o který se publikace opírá, přinesl originální poznatky dokreslující vývoj české matematiky a její výuky ve středoevropském kontextu.

Nová publikace o opomíjených plzeňských buditelích a jejich vlivu na rozvoj českého školství, vědy a vzdělání byla představena v Západočeském muzeu v Plzni během odborné konference, kterou pořádala Západočeská pobočka České astronomické společnosti dne 22. 3. 2024. Prof. RNDr. Martina Bečvářová, Ph.D. a doc. RNDr. Jindřich Bečvář, CSc. vyzdvihli ve své obsáhlé monografii také podíl tepelských premonstrátů na vzniku, rozvoji a proměnách plzeňského gymnázia a Filozofického ústavu sídlícího v místě nynější Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.

Po dvou letech příprav se prof. Bečvářová a doc. Bečvář pustili do více než tříleté práce s archivními materiály, ze kterých vzešel více než patnáct set stránkový soubor knih. Výsledek byl překvapující: „Podařilo se nám jednoznačně prokázat, že centrum české matematiky a přírodních věd v první polovině 19. století nebylo v Praze, jak se mylně traduje, ale bylo v Plzni právě zásluhou několika premonstrátských profesorů,“ říká spoluautor díla Jindřich Bečvář a dodává: „Je udivující, kolik námahy a času někteří pedagogové věnovali nejen výuce a odbornému působení, ale též mimoškolní práci, budování nižších škol, opatroven a veřejných knihoven, osvětovým i kulturním aktivitám a obrození českého národa, jazyka a kultury.“ Prof. Martina Bečvářová se o plzeňských buditelích, jejichž život a práci studovali, vyjadřuje s velkou úctou: „Obdivovali jsme, jak značné prostředky dávali tepelští premonstráti na rozkvět vědy, vzdělanosti a umění. Již před více než dvěma sty lety jim bylo jasné, že dobře prosperující společnost potřebuje kvalitní školství a to zase vyžaduje dostatek financí a promyšlený výběr vynikajících a dobře zabezpečených učitelů, kteří jsou po všech stránkách výjimečnými osobnostmi.“

Oba autoři jsou respektovanými vědeckými kapacitami svých oborů a předloženou monografií Premonstráti z Plzně o rozsahu více než 1500 stran nám přístupnou formou zprostředkovali výsledky jejich pětiletého badatelského úsilí a jednu z významných kapitol české astronomie a vědy vůbec. Ocenění Littera Astronomica za rok 2024 patří právě jim.

Doc. RNDr. Jindřich Bečvář, CSc. (1947* Praha)

Po absolvování Matematicko fyzikální fakulty v roce 1970 zde nastoupil na pozici odborného asistenta. V roce 1980 mu byla žádost o habilitaci odmítnuta z důvodu “malé společensko-politické angažovanosti”, habilitační řízení pak proběhlo o 8 let později, kdy byl  jmenován docentem. Od roku 1988 do roku 2005 vedl Oddělení historie matematiky Matematického ústavu Univerzity Karlovy na MFF UK a následně v letech  2005 - 2013 pak zastával vedoucí pozici Katedry didaktiky matematiky MFF UK. Na Matematicko fyzikální fakultě UK pak působil do roku 2021, kdy přešel jako vědecký pracovník na Fakultu dopravní ČVUT v Praze, kde působí dodnes.

https://www.fd.cvut.cz/personal/becvajin/Becvar-CV.pdf

 

Prof. RNDr. Martina Bečvářová, Ph.D. (1971* Pardubice)

Prof. M. Bečvářová působí na Katedře aplikované matematiky Fakulty dopravní ČVUT v Praze, kde se především zabývá historií matematiky, zejména pak v jejím zájmu stojí lineární algebra, česká matematika a matematika na našem území v 19. století. Je autorkou či spoluautorkou 25 monografií a autorkou 39 kapitol v různých monografiích. Její velmi rozsáhlou publikační činnost lze nalézt v přiloženém odkazu. Je řešitelkou nebo spoluřešitelkou více jak deseti vědeckých grantů (Grantová agentura České republiky, Fond rozvoje vysokých škol) a z titulu svého působení na fakultě se mimo jiné věnuje velmi důležité oblasti: výchově nových vědeckých pracovníků. V letech 2017 - 2021 byla členkou hodnotícího panelu P409 Grantové agentury České republiky.

https://www.fd.cvut.cz/personal/becvamar/

Cena Littera Astronomica České astronomické společnosti je určena k ocenění osobnosti nebo nakladatelství, která nebo které svým literárním dílem významně přispěli k popularizaci astronomie u nás. Littera Astronomica byla poprvé udělena v roce 2002 a jejími držiteli se dosud stali doc. RNDr. Josip Kleczek, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR (dvojnásobný držitel), RNDr. Jiří Grygar, CSc. z Fyzikálního ústavu AV ČR, Ing. Antonín Rükl z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, Ing. Pavel Příhoda z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy,  RNDr. Oldřich Hlad z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, doc. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. z  Masarykovy univerzity v Brně, Mgr. Antonín Vítek, CSc. z Akademie věd ČR, prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z ČVUT,  Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran, Mgr. Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno,  František Martinek z Hvězdárny Valašské Meziříčí, Mgr. Jana Olivová z Akademického bulletinu (Akademie věd), manželé Hadravovi z Akademie věd, Jindřich Suchánek z TV Noe, Lukáš Grygar, RNDr. Peter Zamarovský z ČVUT, doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR, Ing. Jan Vondrák, DrSc., dr.h.c. z Astronomického ústavu AV ČR, Mgr. Jana Žďárská z Fyzikálního ústavu AV ČR a Dr. Antonín Bečvář in memoriam. Cenu dotuje knihkupectví Kanzelsberger, a.s. (www.kanzelsberger.cz) a Společnost Astropis (www.astropis.cz).

34. Podzimní knižní veletrh  se  koná  ve  dnech  11.  a  12. října 2024  v  Kulturním  domě  Ostrov v Havlíčkově Brodě. Podrobnosti o 34. Podzimním knižním veletrhu a jeho programu naleznete na http://www.hejkal.cz/veletrh/. Česká astronomická společnost v Havlíčkově Brodě již po třiadvacáté slavnostně udělí cenu Littera Astronomica za literaturu spojenou s astronomií.

Astronomický výběr z programu 34. Podzimního knižního veletrhu:

Po celou dobu konání veletrhu

Společný stánek České astronomické společnosti, Nakladatelství AGA (Aldebaran Group for Astrophysics) a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy nabízí prodej knih a zodpovídání dotazů veřejnosti.

Pozorování Slunce dalekohledem (zdarma). Za jasného počasí nabídneme návštěvníkům veletrhu, ale i kolemjdoucím, pohled na Slunce přes filtry, kterými je možné pozorovat např. sluneční skvrny. Pozorování se uskuteční po dobu veletrhu (v pátek 10 – 19, v sobotu 9 – 17) před Kulturním domem Ostrov. V případě zatažené oblohy předvedeme vlastnosti dalekohledu na pozemských objektech. Za deště se pozorování nekoná. Zajišťuje Jihlavská astronomická společnost.

Pátek 11. října 2024

17:00 slavnostní předání ceny Littera Astronomica 2024. V salonku 2 v prvním patře Kulturního domu Ostrov, Havlíčkův Brod. Cenu předá ředitelka Podzimního knižního veletrhu PhDr. Markéta Hejkalová a místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. Laudatio přednese emeritní předseda České astronomické společnosti Ing. Štěpán Kovář.

17:15 laureátská přednáška – v Salonku 2 v prvním patře Kulturního domu Ostrov, Havlíčkův Brod.

Kromě České astronomické společnosti (www.astro.cz) na přípravě spolupracuje Nakladatelství AGA (www.aldebaran.cz) a Jihlavská astronomická společnost (http://www.jiast.cz/).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Tiskové prohlášení (PDF)
[2] Tiskové prohlášení (DOC)



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Premonstráti z Plzně, Jindřich Bečvář, Martina Bečvářová, Littera astronomica


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »