Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Den hvězdáren a planetárií 11. 3. 2022

Den hvězdáren a planetárií 11. 3. 2022

Logo AsHaP
Autor: Marcel Bělík

Je to již čtvrtý rok, co Asociace hvězdáren a planetárií vyhlašuje „Den hvězdáren a planetárií“. Zdá se, že ten letošní, na rozdíl od let 2020 a 2021, bude moci být již opět skutečným, tedy spojen přímo s návštěvou vaší oblíbené hvězdárny. Letos se bude konat v pátek 11. března 2021. Termín je totiž volen tak, aby bylo možno na obloze pozorovat Měsíc v období kolem první čtvrti. Jedná se asi o nejvhodnější objekt na naší obloze, který je dobře pozorovatelný například i pro menší děti.

Kopule a Orion Autor: Marcel Bělík
Kopule a Orion
Autor: Marcel Bělík
Ano, zní to možná podivně, vždyť hvězdárnu máme mnohdy spojenu s noční návštěvou jakési kulovité budovy s dlouhými „trubami“, skrze které se díváme na Měsíc či Saturna. Nu ano, to je jistě správné, ale jsou i hvězdárny, a je jich většina, ne-li všechny, které nás uvítají i ve dne. Buď třeba opět u dalekohledu, kterým můžeme pozorovat naše Slunce, nebo se lze i ve dne kochat umělou noční oblohou pod kopulí některého z našich planetárií. Nu a „den“ navíc v sobě zahrnuje vlastně jak den, tak i noc, tedy celých 24 hodin, dobu světla i tmy.

Skvrna Autor: Richard Kotrba
Skvrna
Autor: Richard Kotrba
Asociace hvězdáren a planetárií proto vyhlásila český „Den hvězdáren a planetárií“, tedy den, kdy bychom chtěli všem astronomii milovným lidem připomenout, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor či kometa, tu a tam kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat jednak svýma očima, jednak dalekohledy a jednak prostřednictvím projektorů našich planetárií.

Letos ovšem bude situace konečně podstatně jiná než poslední dva roky. Konečně se budeme na hvězdárnách a v planetáriích sejít osobně. Ovšem i tak může konkrétní situace na té které hvězdárně ovlivnit její provoz či zapojení se do této akce. Sledujte prosím tedy webovské stránky své oblíbené hvězdárny.

M13 Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
M13
Autor: Archiv Hvězdárny v Úpici
Ovšem, i když nestihnete využít Den hvězdáren a planetárií letos, nebo bude zataženo, nebo se Vám prostě nebude chtít, budete mít možnost i v letech příštích. Termín však není pevný. Vzhledem k nejrůznějším soumrakovým, pozorovacím, pracovním i odpočinkovým faktorům je stanoven na pátek nejblíže první čtvrti v březnu každého roku. Takže si můžete udělat i plán dlouho dopředu.

 

Na závěr přinášíme odkazy na některé z hvězdáren, které nám již akci i v letošním roce potvrdily:

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové se v rámci této akce uskuteční v pátek 11. 3. od 20:30 večerní pozorování oblohy dalekohledy. Podrobnější program naleznete na webu hvězdárny.

Hvězdárna v Rokycanech a Plzni

V pátek 11. března se uskuteční tradiční akce zaměřená na propagaci astronomických zařízení. Přijďte se přesvědčit, že nad vaší hlavou je stále hvězdná obloha, byť především z velkých měst, díky světelnému znečištění, téměř neviditelná. Obě hvězdárny (Rokycany i Plzeň) budou otevřeny od 19 hodin. A pokud byste chtěli vidět Slunce, můžete přijít i ve dne. Jen předtím zavolejte.

Hvězdárna v Úpici

Hvězdárna bude otevřena od 10 do 22 hodin. Po celou dobu bude možno pozorovat denní či noční oblohu, prohlédnout si astronomické přístroje a hvězdárnu a také pohovořit s místními astronomy. Děti budou moci shlédnout nové astronomické pohádky.

Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném

Hvězdárna připravuje přímo na 11. 3. v 18 hodin pořad pro děti Na výlet do vesmíru a v 19 hodin prohlídky s pozorováním (za jasného počasí), doprovodné akce pak připravuje na 9. 3. v 18 hodin Kino Hvězdárna: Teorie všeho a 10. 3. v 18 hodin Osud a dílo Stephena Hawkinga – přednáška prof. RNDr. Jiřího Podolského, CSc., DSc.
 

Hvězdárna Žebrák

Hvězdárna Žebrák připravuje: Den hvězdáren aneb když se den mění v noc.
 
Přijít můžete v čase 16 – 20 hodin i s vašimi dětmi, každému se budeme věnovat individuálně, budeme promítat Pohádky z hvězd, pozorovat ve dne Slunce, po setmění Měsíc a objekty noční oblohy a předvedeme vše, co na hvězdárně máme. Děti si navíc odnesou dárek.
 
 

Astronomická společnost Chomutov

Astronomická společnost Chomutov  zve všechny příznivce astronomie v pátek 11.března od 18:00 hod. do hlavní budovy muzea - Palacká ul. 86 (vedle Hvězdářské věže) na přednášku a prezentaci na téma hvězdárny a planetária v ČR.

 

Hvězdárna Turnov a planetárium iQLANDIA

Zveme vás na večerní pozorování při příležitosti Dne hvězdáren a planetárií. Začínáme od 18:00 na Vrchhůře v Turnově. 
O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Den hvězdáren a planetárií


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

trpasličí planeta Ceres a galaxie M100

Newton 150/750 + ZWO kamera ASI 178MC

Další informace »