Dny astronomie 2007 na Hvězdárně Vsetín
Ve dnech 2. až 4. května 2007 se na Hvězdárně Vsetín uskuteční první ročník akce nazvané Dny astronomie, která má být jarní protiváhou tradičního podzimního přednáškového cyklu konaného pod hlavičkou Světového kosmického týdne. I tentokrát je pro zájemce z řad široké veřejnosti připraven bohatý přednáškový program. Jste srdečně zváni.
středa 2. května
Komety a jiné úkazy v roce 2007 (Jiří Srba) - 18:00 hodin
- Přestože za sebou nemáme ani polovinu roku 2007, již nyní je za čím se ohlížet. Proběhla celá řada zajímavých úkazů, některé jste mohli vidět na vlastní oči, jiné ne. Další, neméně zajímavé, nás všechny čekají ve zbývající části roku.
- Kromě osmi planet naší sluneční soustavy je dnes známo více než 200 planet, které obíhají kolem cizích blízkých hvězd. V přednášce se dozvíte, jakým způsobem je vědci objevují a zda mohou tyto dosud známé planety být alespoň potenciálními nositelkami života.
čtvrtek 3. května
Mlhoviny – kolébky i hrobky hvězd (Pavel Svozil) - 18:00 hodin
- V některých mlhovinách – oblacích řídkého mezihvězdného plynu a prachu – se rodí nové hvězdy, jiné mlhoviny zase doprovázejí závěrečná stadia života hvězd. Přednáška o těchto kráskách nočního nebe bude doprovázena prezentací desítek obrázků nejznámějších a nejkrásnějších z nich.
- Výzkum sluneční soustavy v současnosti probíhá především prostřednictvím meziplanetárních sond, které neustále přinášejí celou řadu nových poznatků. Tato přednáška nabídne krátký přehled událostí posledních několika měsíců. Řeč bude například o planetách Mars, Jupiter, Saturn i dalších tělesech sluneční soustavy a sondách, které je v současnosti zkoumají.
pátek 4. května
Vesmírné teleskopy (Michal Václavík) - 18:00 hodin
- Každý zájemce o astronomii se určitě setkal s úžasnými pohledy na mlhoviny a hvězdokupy či milióny světelných let vzdálené galaxie. Většinu z těchto obrázků pořídil Hubbleův vesmírný teleskop (HST), který ve vesmíru pracuje již od roku 1990. Za 6 let se plánuje vypuštění jeho následovníka pojmenovaného James Webb Space Telescope.
- Během posledních desetiletí došlo ke značnému pokroku v našich znalostech komet, a to především díky meziplanetárním sondám. Kromě toho se vyskytlo i několik komet, které nebyly z vědeckého hlediska možná až tak významné, zato však vykouzlily na pozemské obloze nádherné divadlo. Obojí jistě stojí za krátké ohlédnutí.
V průběhu Dnů astronomie budou v pracovní době od 8 do 16 hodin probíhat exkurze na hvězdárně a pozorování Slunce astronomickými dalekohledy. Každý den od 21 hodin se za příznivého počasí uskuteční večerní astronomické pozorování objektů noční oblohy (viz Co lze pozorovat).
Podrobnějsí informace na stránkách Hvězdárny Vsetín!