Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dny astronomie 2007 na Hvězdárně Vsetín

Dny astronomie 2007 na Hvězdárně Vsetín

Ve dnech 2. až 4. května 2007 se na Hvězdárně Vsetín uskuteční první ročník akce nazvané Dny astronomie, která má být jarní protiváhou tradičního podzimního přednáškového cyklu konaného pod hlavičkou Světového kosmického týdne. I tentokrát je pro zájemce z řad široké veřejnosti připraven bohatý přednáškový program. Jste srdečně zváni.

Vstup na všechny akce je během Dnů astronomie ZDARMA

PROGRAM:

středa 2. května

Komety a jiné úkazy v roce 2007 (Jiří Srba) - 18:00 hodin
  • Přestože za sebou nemáme ani polovinu roku 2007, již nyní je za čím se ohlížet. Proběhla celá řada zajímavých úkazů, některé jste mohli vidět na vlastní oči, jiné ne. Další, neméně zajímavé, nás všechny čekají ve zbývající části roku.
Exoplanety (Emil Březina) - 19:30 hodin
  • Kromě osmi planet naší sluneční soustavy je dnes známo více než 200 planet, které obíhají kolem cizích blízkých hvězd. V přednášce se dozvíte, jakým způsobem je vědci objevují a zda mohou tyto dosud známé planety být alespoň potenciálními nositelkami života.

čtvrtek 3. května

Mlhoviny – kolébky i hrobky hvězd (Pavel Svozil) - 18:00 hodin
  • V některých mlhovinách – oblacích řídkého mezihvězdného plynu a prachu – se rodí nové hvězdy, jiné mlhoviny zase doprovázejí závěrečná stadia života hvězd. Přednáška o těchto kráskách nočního nebe bude doprovázena prezentací desítek obrázků nejznámějších a nejkrásnějších z nich.
Novinky ze sluneční soustavy (Jiří Srba) - 19:30 hodin
  • Výzkum sluneční soustavy v současnosti probíhá především prostřednictvím meziplanetárních sond, které neustále přinášejí celou řadu nových poznatků. Tato přednáška nabídne krátký přehled událostí posledních několika měsíců. Řeč bude například o planetách Mars, Jupiter, Saturn i dalších tělesech sluneční soustavy a sondách, které je v současnosti zkoumají.

pátek 4. května

Vesmírné teleskopy (Michal Václavík) - 18:00 hodin
  • Každý zájemce o astronomii se určitě setkal s úžasnými pohledy na mlhoviny a hvězdokupy či milióny světelných let vzdálené galaxie. Většinu z těchto obrázků pořídil Hubbleův vesmírný teleskop (HST), který ve vesmíru pracuje již od roku 1990. Za 6 let se plánuje vypuštění jeho následovníka pojmenovaného James Webb Space Telescope.
Komety posledních třiceti let (Martin Zapletal) - 19:30 hodin
  • Během posledních desetiletí došlo ke značnému pokroku v našich znalostech komet, a to především díky meziplanetárním sondám. Kromě toho se vyskytlo i několik komet, které nebyly z vědeckého hlediska možná až tak významné, zato však vykouzlily na pozemské obloze nádherné divadlo. Obojí jistě stojí za krátké ohlédnutí.

V průběhu Dnů astronomie budou v pracovní době od 8 do 16 hodin probíhat exkurze na hvězdárně a pozorování Slunce astronomickými dalekohledy. Každý den od 21 hodin se za příznivého počasí uskuteční večerní astronomické pozorování objektů noční oblohy (viz Co lze pozorovat).

Podrobnějsí informace na stránkách Hvězdárny Vsetín!




O autorovi

Michal Václavík

Michal Václavík

Michal Václavík (*1985) studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Kosmický prostor, Nosiče a družice a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. Od roku 2008 pracuje v České kosmické kanceláři a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech Evropské kosmické agentury. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »