Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dotkni se hvězd

Dotkni se hvězd

Dotkni se hvězd...
Dotkni se hvězd...
Co jsou hvězdy? Jak vznikají a kdy zanikají? Z čeho jsou složeny? Jak se jmenují? Kde je můžeme nalézt? Odpovědi na tyto a další otázky z oblasti astronomie budeme společně nacházet při hledání tajemství kosmických objektů a vesmíru vůbec v rámci naší astronomické expedice.

koná od 30. července do 15. srpna. I tentokrát proběhne v areálu Hvězdárny v Úpici v Podkrkonoší. Je určena nejen pokročilým astronomům, ale i úplným začátečníkům ve věku 15-25 let s chutí poznat vesmír dobrodružnějším způsobem než jen z gauče před televizorem.

labut.jpg
Expedice je zaměřena především na pozorování noční i denní oblohy, obohacené doprovodnými aktivitami, mezi nimiž nechybí netradiční fyzikální experimenty a přednášky. Kromě klasického pozorování dalekohledem zahrnujícího pozorování mlhovin, hvězdokup, galaxií, proměnných hvězd, meteorů, planet, planetek, exoplanet a různých úkazů na obloze, se můžete naučit experimentovat s astrofotografií, CCD kamerou, astronavigací či pomocí rádiové antény poslouchat aktivitu Slunce. Program pro vás připravuje skupina vedoucích, zejména studentů vysokých škol přírodovědného zaměření.

Jak probíhá běžný den na expedici?

becvar.jpg
Expediční ráno začíná snídaní o půl jedenácté, následuje zpracování pozorování předešlé noci a přednáška. Kolem druhé hodiny je oběd. Den dále pokračuje osobním volnem a přednáškou. V 19 hodin je večeře a hned po ní se můžete těšit na přednášky zvaných osobností, z minulých let jmenujme např. Petra Kulhánka, Jiřího Grygara nebo Jiřího Dolejšího. Ihned po setmění začíná samotné pozorování. Přeje-li počasí, pozorujeme až do půl třetí ráno. Při nepřízni počasí pořádáme filmový večer nebo bojovou hru.

Samozřejmě nezapomínáme ani na letní radovánky jako koupání, toulky krajinou, volejbal, ping-pong, kroket a další. Vzhledem k blízkosti Krkonoš podnikáme rovněž expediční výpravy na Sněžku spojené s pozorováním nočního nebe i ranního rozbřesku.

Co se týče ubytování, každý účastník zodpovídá za své vlastní obydlí postavené na pozemku hvězdárny v podobě stanu. K dispozici je standardní sociální zařízení a sprchy s teplou vodou, dále je zde možnost používat několik počítačů s připojením na internet a wi-fi síť s pokrytím po celém pozemku hvězdárny.

Pokud vás láká strávit 16 letních dní netradičním způsobem, neváhejte nás kontaktovat na adrese expedice@astronomie.cz. Do kufru přibalte plavky, nadšení a touhu po dobrodružství. Dalekohled zajištěn pro každého účastníka!

Na setkání s vámi se teší Martin Rybář, hlavní vedoucí odborného programu. Více informací naleznete na stránce www.expedice.astronomie.cz.

Hlavním pořadatelem celé akce je Hvězdárna v Úpici, spolupořadateli jsou Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, společnost Amatérská prohlídka oblohy a Východočeská pobočka České astronomické společnosti.




O autorovi



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »