Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Evropská noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Evropská noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí

DSC_0210.jpg
Hvězdárna Valašské Meziříčí se i druhým rokem zapojila do akce Noc vědců, kterou vyhlásila Evropská komise na pátek 22. 9. 2006. Garantem astronomické části Evropské noci vědců 2006 v České republice byla Česká astronomická společnost. Do akce se zapojilo více než 20 hvězdáren, planetárií a dalších astronomických institucí a společností.

DSC_0214.jpg

Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila na páteční večer program s názvem Večer otevřených kopulí, který byl zahájen v 19:00 hodin a byl určen zájemcům z řad široké veřejnosti. A co jsme návštěvníkům nabídli? Především měli možnost pozorovat pomocí dalekohledu v hlavní kopuli hvězdárny vybrané objekty večerní oblohy. Výběr byl omezen na stelární objekty, neboť Měsíc byl právě v novu a z jasných planet byl vidět pouze Jupiter, a to nízko nad jihozápadním obzorem. Z pozorování Jupitera se stalo menší drama, neboť se tato planeta střídavě schovávala za větve blízkých stromů. Přesto bylo možno spatřit i čtyři Galileovské měsíce a tmavé pásy v atmosféře planety.

Druhým bodem programu byla exkurze do budovy odborného pracoviště, seznámení s jejím vybavením a s odbornou činností, která se zde provádí. Především se jedná o fotografické sledování Slunce, a to jak celého disku, tak i detailů ve fotosféře. Vybavení hvězdárny umožňuje dále fotografování protuberancí a sledování jevů ve sluneční chromosféře. Kromě fotografické metody se provádí i pořizování záznamů vybraných jevů pomocí CCD techniky.

Dalšími odbornými programy na Hvězdárně Valašské Meziříčí, realizovanými tentokráte v noční době, je sledování změn jasnosti vybraných proměnných hvězd pomocí CCD kamery. K těmto měřením je využívána každá jasná noc. Dále byli návštěvníci seznámeni s programem, který je zaměřen na měření okamžiků zákrytů hvězd Měsícem a dalšími tělesy Sluneční soustavy.

DSC_0213.jpg

Zpestřením večerního programu byla krátká přednáška (počítačová prezentace) s názvem Co se stalo s Plutem aneb Nová Sluneční soustava, která byla několikrát opakována. Nechyběla ani astronomická pohádka pro nejmenší návštěvníky. Mezitím si mohli účastníci akce prohlédnout obrazové exponáty ve vstupní hale hvězdárny a v jejích dalších prostorách, model družice Iridium, a také se podívat "do nekonečna".

Počasí přálo, a tak 70 návštěvníků Noci vědců mělo možnost nahlédnout do "kuchyně" valaškomeziříčské hvězdárny. A na závěr malé připomenutí pro ty, kteří se v pátek 22. září 2006 na Hvězdárnu Valašské Meziříčí nedostali: máte možnost navštívit nás každý pracovní den ve večerních hodinách.


Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »