Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hvězdárna Valašské Meziříčí přivítala jaro

Hvězdárna Valašské Meziříčí přivítala jaro

Účstníci akce
Účstníci akce "Vítání jara 2007" na Hvězdárně Valašské Meziříčí.
Počasí v předcházejícím týdnu ukázalo, že může být velmi vrtkavé a v době příchodu jara byla krajina zasypána vrstvou nového sněhu. I přes tuto kalamitu se konalo na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve dnech 23. až 25. března 2007 „Astronomické vítání jara“.

Akce byla určena především studentům středních škol a zájemcům o astronomii, kteří se pravidelně účastní letního astronomického tábora na Hvězdárně Valašské Meziříčí. A také všem nadšencům a příznivcům hvězdárny a noční oblohy.

Mladí pozorovatelé oblohy se v průběhu víkendu seznámili s některými aspekty astronomických pozorování, dějinami astronomie, a také nechybělo noční pozorování oblohy (bohužel pouze jeden večer). Program si účastníci zpestřili mini turnajem v bowlingu.

Závěrem je nutné napsat, že akce proběhla zcela hladce, program byl splněn do posledního bodu, a to díky skvělému přístupu účastníků k připravenému programu.

Statistika:

Počet účastníků – 9 (středoškoláci – 7, vysokoškoláci – 1, vedoucí – 1)

Délka trvání – 42 hodin

Čaj – 45 litrů (uvařeno a vypito), 1,5 kg – cukru, 1 litr-sirup lesní směs

Pizza – 9 (průměr 50 cm)

Pozorované objekty na obloze – 25 (Měsíc, Slunce, dvojhvězdy, galaxie, hvězdokupy)

Zapomenuté věci – 1 kus (zdroj k telefonu)

Zapsal Radek Kraus.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »