Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hvězdárna Valašské Meziříčí přivítala jaro

Hvězdárna Valašské Meziříčí přivítala jaro

Účstníci akce
Účstníci akce "Vítání jara 2007" na Hvězdárně Valašské Meziříčí.
Počasí v předcházejícím týdnu ukázalo, že může být velmi vrtkavé a v době příchodu jara byla krajina zasypána vrstvou nového sněhu. I přes tuto kalamitu se konalo na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve dnech 23. až 25. března 2007 „Astronomické vítání jara“.

Akce byla určena především studentům středních škol a zájemcům o astronomii, kteří se pravidelně účastní letního astronomického tábora na Hvězdárně Valašské Meziříčí. A také všem nadšencům a příznivcům hvězdárny a noční oblohy.

Mladí pozorovatelé oblohy se v průběhu víkendu seznámili s některými aspekty astronomických pozorování, dějinami astronomie, a také nechybělo noční pozorování oblohy (bohužel pouze jeden večer). Program si účastníci zpestřili mini turnajem v bowlingu.

Závěrem je nutné napsat, že akce proběhla zcela hladce, program byl splněn do posledního bodu, a to díky skvělému přístupu účastníků k připravenému programu.

Statistika:

Počet účastníků – 9 (středoškoláci – 7, vysokoškoláci – 1, vedoucí – 1)

Délka trvání – 42 hodin

Čaj – 45 litrů (uvařeno a vypito), 1,5 kg – cukru, 1 litr-sirup lesní směs

Pizza – 9 (průměr 50 cm)

Pozorované objekty na obloze – 25 (Měsíc, Slunce, dvojhvězdy, galaxie, hvězdokupy)

Zapomenuté věci – 1 kus (zdroj k telefonu)

Zapsal Radek Kraus.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »